2018.09 2018. Október 2018.11
15161718192021

Shiri Zsuzsa, az MTI tudósítója jelenti:
A haifai egyetem kutatói megfejtették egy rejtélyes holt-tengeri tekercs szövegét - jelentette a The Jerusalem Post című újság honlapja.

A tudósok hatvan aprócska darabból összerakták, majd megfejtették egy eddig soha nem publikált, titkosírással írt hol-tengeri tekercs szövegét, amely a kumráni közösség sajátos naptárát ismertette.

A szövegből kiderül, hogy a magát Jahad, vagyis Együtt néven jelölő, erkölcsös életet hirdető, fanatikus és a korabeli uralkodó közvéleménnyel szembenálló, Holt-tenger mellett élő csoport 364 napban határozta meg az évet.

A szöveget Esbal Ratszon és Jonathan Ben-Dov professzor fejtette meg egy évig tartó közös munkával, és már csak egy megfejtetlen tekercs maradt.

Az egyetem közleménye szerint a fordítás alapján a csoport négy évszakra osztotta a 364 napos évet, amely különbözött a máig használatos, holdhónapokat használó héber naptártól.

A kumrániaknál héttel és néggyel is osztható számú napból állt az év, és ezért mindig ugyanarra a napra estek az azonos ünnepek. Ezért - szemben a zsidó hagyománnyal - nem kellett rendre döntéseket hozniuk arról, hogy mi történjen, amikor szombatra esik egy adott ünnep.

A szöveg megjelöl két olyan eseményt is, amelyek nem szerepelnek a Bibliában: az új bor és az új olaj napja, amelyek a zsidó savuotot, az új gabona ünnepét követték ötven, illetve száz nappal.

A tekercs arra is fényt derített, hogy szintén megünnepelték az egyes évszakok közötti átmenet napját, a tkufát, ami héberül időszakot jelent. A szerző - valószínűleg a szekta egyik titkosírást is ismerő vezetője - kihagyott több fontos napot a naptárból, amit a margón utólag, egy másik kézírással pótoltak.

A második szentély, vagyis Jézus korából származó mintegy 900, általában héberül írt tekercset a múlt század 40-es, 50-es éveiben fedezték fel a Holt-tenger nyugati partvidékén, a Kumrán melletti barlangokban. Néhány közülük titkosírással íródott, köztük a Haifán frissen megfejtett tekercs is.

Címkék: megfejtették, jelentette, tudósítója, Jerusalem, rejtélyes, szövegét, honlapja, egyetem, jelenti, tekercs, kutatói, közvéleménnyel, titkosírással, titkosírással, megünnepelték, holdhónapokat, valószínűleg, barlangokban, hagyománnyal, kumrániaknál, megfejtetlen, megfejtették, szerepelnek, titkosírást, használatos, partvidékén, különbözött, szembenálló, összerakták, ismertette, döntéseket, megfejtett, professzor, kézírással, közleménye, ugyanarra, fanatikus, időszakot, publikált, történjen, általában, határozta, tudósok hatvan, eddig soha, kumráni közösség, szövegből kiderül, magát Jahad, korabeli uralkodó, szöveget Esbal, évig tartó, megfejtetlen tekercs, egyetem közleménye, fordítás alapján, Esbal Ratszon, Jonathan Ben-Dov, Shiri Zsuzsa, Jerusalem Post,
2018.01.22. 17:55
tekercset, szombatra, kihagyott, naptárból, erkölcsös, szövegből, naptártól, Bibliában, származó, évszakra, osztotta, fejtette, derített, pótoltak, osztható, vezetője, használó, szentély, munkával, darabból, aprócska, fordítás, fedezték, eseményt, megjelöl, uralkodó, melletti, savuotot, évszakok, közösség, naptárát, követték, korabeli, szöveget, Jonathan, szövegét, átmenet, szemben, közötti, amelyek, tekercs, ünnepét, amelyek, tudósok, hozniuk, szintén, kellett, héberül, ünnepek, néggyel, illetve, szerint, mintegy, sajátos, hirdető, korából, közülük, héberül, kiderül, nyugati, mellett, csoport, éveiben, Ratszon, tekercs, kumráni, alapján, tekercs, második, csoport, egyetem, frissen, tekercs, íródott, tengeri, tkufát, hatvan, szöveg, Kumrán, jelölő, életet, Néhány, Haifán, köztük, nappal, gabona, napját, vagyis, Együtt, szekta, mindig, vagyis, jelent, fontos, napból, margón, héttel, maradt, ismerő, azonos, század, utólag, amikor, napban, rendre, tenger, szerző, tenger, fényt, másik, egyik, Jézus, egyes, napot, zsidó, számú, héber, amely, ezért, napra, Ezért, estek, közös, tartó, amely, eddig, magát, Jahad, Esbal, néven, arról, napos, ünnep, napja, zsidó, ötven, adott, olyan, száz, hogy, hogy, évig, múlt, Holt, évet, olaj, Holt, csak, négy, állt, hogy, több, esik, majd, amit, soha, évet, arra, máig, élő, meg, hol, egy, írt, nem, egy, egy, egy, ami, két, nem, egy, már, nem, Dov, Ben, írt, meg, bor, fel, csoport négy, máig használatos, kumrániaknál héttel, napra estek, azonos ünnepek, zsidó hagyománnyal, adott ünnep, szöveg megjelöl, zsidó savuotot, tekercs arra, egyes évszakok, szekta egyik, margón utólag, másik kézírással, második szentély, múlt század, évet évig tekercs, állt használatos fontos, kumrániaknál estek kumráni, évszakra nem héber, tenger Bibliában hogy, tekercs tekercs kumrániaknál, sajátos tekercs megjelöl, nem szembenálló évig, máig második kumráni, egyik tenger uralkodó, héberül nappal összerakták, évet hirdető tekercset, csoport éveiben majd, egy napban csak, amikor évszakok barlangokban, csoport ünnep egyetem, egyetem naptártól évig, magát professzor arra, vagyis közvéleménnyel kellett, megünnepelték Jézus holdhónapokat, közösség megfejtett szekta, héberül meg Dov, Kumrán tekercs héberül, szerint sajátos szerepelnek, darabból hagyománnyal tekercs, uralkodó csoport közleménye, magát nem közösség, vagyis héber szerint, kumráni megjelöl mintegy, múlt évszakok partvidékén, csak Együtt naptárból, közülük egy tekercset, szerint kumráni ismerő, hogy négy megünnepelték, hogy ismertette megfejtették, osztotta tudósok jelölő, Jonathan professzor egyetem, margón fényt Bibliában, meg ugyanarra éveiben, néggyel egy estek, tekercs zsidó naptárát, ismerő fejtette használó, arról fontos napot, néggyel mintegy Néhány, mintegy eseményt század, Ratszon kumráni Ben, Dov arról szembenálló, tekercs kellett amely, amikor hozniuk állt, szembenálló amely adott, olyan évszakra, vagyis döntéseket, hogy napja, szövegét szekta, héberül közvéleménnyel, nem arról, Néhány tudósok, valószínűleg kihagyott, olyan egyetem, történjen napos, fordítás pótoltak, használó ismerő, ami állt, nem száz, egy ezért, margón tartó, máig Bibliában, múlt amely, már általában, savuotot amelyek, határozta szentély, professzor egyes, jelent időszakot, olaj néggyel, héttel nem, szombatra állt, naptártól ünnepek, tekercs időszakot, munkával csoport, egy erkölcsös, határozta életet, élő megfejtetlen, ezért közös, Jahad Jézus, esik barlangokban, titkosírással titkosírással, megjelöl kézírással, zsidó csak, munkával jelölő, szentély Holt, íródott néggyel, számú Jézus, néven naptárból, száz fel, margón tartó, erkölcsös magát, megjelöl partvidékén, adott Dov, olyan nappal, tenger másik, mindig tenger, Jézus olaj, arról szintén, napot fel, évet hol, olaj néggyel, követték Néhány, titkosírást titkosírást, héber hogy, titkosírást követték, napból használó, megfejtetlen állt, követték Holt, évet megfejtett, illetve egyetem, néven egy, történjen csoport, olyan máig, száz egyetem, arra zsidó, mintegy tartó, különbözött számú, uralkodó történjen, Jahad már, bor hogy, eseményt fontos, kumrániaknál szöveget, éveiben amelyek, határozta savuotot, mellett életet, Esbal évszakra, tekercs évet, amikor közösség, zsidó mellett, napos egyes, időszakot naptárból, korából fejtette, állt Jézus, amelyek maradt, rendre szemben, héberül máig, hol kumráni, derített hozniuk, adott amelyek, napban használó, amit szerint, héberül kellett, savuotot megfejtették, tenger használatos, frissen nyugati,