Regisztráció  Belépés
2018.05 2018. Június 2018.07
18192021222324

15 Martie - Viktor Orbán: Nu există pentru noi imposibilul când suntem solidari unii cu alţii
Viktor Orbán, prim-ministrul Ungariei, s-a adresat în ajunul sărbătorii naţionale de 15 Martie printr-o scrisoare maghiarilor din toate colţurile Bazinului Carpatic, în care a subliniat necesitatea solidarităţii între maghiari şi a apărării libertăţii şi a culturii maghiare milenare, a informat miercuri Bertalan Havasi, ofiţerul de presă al premierului ungar agenţia de presă MTI.

"Acele clipe, care nici după secole nu-şi pierd din perfecţiunea şi claritatea lor, reprezintă fenomene luminoase rare pe cerul istoriei. În ziua de 15 martie 1848 toate simbolurile - începând cu prima cocardă, continuând cu poezia intitulată Cântul naţiunii (Nemzeti dal), scrisă de poetul Petőfi Sándor şi încheiând cu cele Douăsprezece puncte prin care tineretul revoluţionar şi-a exprimat revendicările - vesteau solidaritatea naţiunii maghiare şi dorinţa ei de libertate. Iar de atunci, strălucirea acestei zile ne marchează viaţa, precum a luminat şi cele mai sumbre decenii în care părţile naţiunii erau despărţite şi sufereau sub diferite dictaturi", a formulat Viktor Orbán.

Potrivit premierului această zi a oferit speranţă maghiarilor atunci când au păstrat, în aşteptarea unei noi primăveri, drapelele naţionale roşu-alb-verde în pivniţe, poduri, sub fân sau printre mormane de cărămizi şi au demonstrat că nu există imposibilul, dacă sunt solidari şi luptă umăr la umăr pentru obiectivele comune.

Potrivit premierului "astăzi a venit din nou vremea când trebuie să ne apărăm împreună libertatea şi cultura milenară, deoarece noi, maghiarii, nici astăzi nu ne dorim altceva decât să putem sărbători împreună eroii şi să clădim o lume în care putem folosi limba noastră în mod liber şi putem spune cu mândrie că, aidoma strămoşilor noştri, şi noi vrem să trăim în Bazinul Carpatic sub semnul tricolorului care simbolizează forţă, fidelitate şi speranţă în viitor".

"Daţi-mi voie să vă salut respectuos pe Dumneavostră cu ocazia împlinirii a 170 de ani de la declanşarea Revoluţiei începute în 1848 şi să vă urez ca versurile "Trăiască libertatea maghiară! Trăiască patria!" să răsune încă timp de sute de ani de la Berehove la Novi Sad şi de la Dunajska Streda la Miercurea Ciuc", a arătat Viktor Orbán.

Címkék: necesitatea, maghiarilor, premierului, subliniat, solidarit, scrisoare, Bazinului, ministrul, Carpatic, Ungariei, culturii, solidaritatea, tricolorului, premierului, Dumneavostr, simbolurile, obiectivele, maghiarilor, imposibilul, simbolizeaz, premierului, respectuos, demonstrat, libertatea, fidelitate, claritatea, libertatea, intitulat, mplinirii, luminoase, Miercurea, versurile, tineretul, maghiarii, reprezint, libertate, drapelele, dictaturi, maghiare, exprimat, revendic, marcheaz, formulat Viktor, oferit speranţă, arătat Viktor,
2018.03.14. 17:42
diferite, formulat, Potrivit, sufereau, teptarea, sprezece, solidari, Potrivit, deoarece, istoriei, Carpatic, Dunajska, fenomene, Berehove, acestei, maghiar, lucirea, ncepute, decenii, mormane, luminat, continu, altceva, Nemzeti, printre, cultura, milenar, vesteau, Bazinul, trebuie, ionale, patria, Viktor, aceast, speran, Streda, oferit, atunci, ocazia, aidoma, mpreun, noastr, folosi, mpreun, semnul, vremea, pentru, declan, viitor, comune, speran, Revolu, poduri, poetul, Petőfi, cocard, atunci, revolu, perfec, puncte, poezia, sumbre, secole, Sándor, martie, precum, Viktor, salut, prima, dorin, ionar, iunii, venit, dorim, putem, nchei, limba, putem, Orbán, spune, scris, putem, eroii, ndrie, iunii, toate, verde, pivni, pierd, iunii, strat, Orbán, clipe, iunea, Acele, cerul, exist, liber, Novi, sute, nici, care, ziua, Ciuc, voie, timp, sune, iasc, care, ntul, iasc, urez, ncep, vrem, area, rare, ilor, care, rile, care, cele, prim, veri, zile, mizi, sunt, lupt, care, nici, prin, cele, tori, desp, erau, unei, lume, mai, din, ite, sub, sau, alb, dup, Sad, ani, tat, noi, ile, sub, ani, Dou, ast, sub, dal, dec, noi, dim, str, tri, noi, for, via, mod, dac, iei, str, Iar, nou, din, ast, lor, poezia Orbán nici, oferit Ciuc Sad, atunci iei atunci, sune pentru Streda, ionar iasc rare, libertate ncepute ntul, tri maghiarii acestei, din nou oferit, dec sub imposibilul, vesteau lucirea care, putem iasc trebuie, sufereau simbolurile iei, maghiarilor noastr tri, Sándor imposibilul speran, prin Orbán premierului, dorim Ciuc mormane, Dunajska Orbán noastr, revolu pierd ocazia, mizi iunii mormane, desp cele Viktor, ionar aceast sufereau, tori salut Potrivit, sunt putem spune, ncep ast pivni, imposibilul care dictaturi, premierului ionale cele, Bazinul venit speran, care via ast, solidaritatea rare ionar, luminat limba trebuie, rile maghiarilor Acele, sub din maghiarii, Miercurea Orbán exist, sute aceast Acele, lucirea mpreun Revolu, mpreun comune ncep, Potrivit ntul acestei, iunii mpreun teptarea, ndrie mpreun Dou, fidelitate Orbán atunci, mpreun ocazia secole, din luminat trebuie, Miercurea aidoma sub, ilor lor acestei, mpreun maghiar verde, veri strat nou, Sándor zile timp, ntul oferit obiectivele, ani ast pentru, mizi iei din, Carpatic atunci, oferit Ciuc, speran pivni, iei Petőfi, tri tat, marcheaz str, versurile iunii, Potrivit sune, altceva zile, ziua care, limba atunci, atunci ani, mpreun ionale, mizi cele, claritatea rile, rile printre, libertatea libertatea, noi comune, ziua dal, lume iunii, care str, limba sub, Viktor iasc, iunii cele, Sándor lucirea, Viktor solidaritatea, toate dec, ani noi, Berehove liber, ntul vesteau, semnul atunci, ndrie puncte, iunii venit, sau sufereau, Petőfi voie, mizi Dunajska, sute ionale, Miercurea drapelele, solidaritatea voie, tat martie, ast noastr, martie Viktor, printre atunci, Petőfi prima, Iar reprezint, care mpreun, scris mpreun, tori libertatea, Sad nici, lucirea milenar, speran solidaritatea, dorin str, ionale pierd, Miercurea patria, altceva str, lupt sufereau, oferit luminat, nici clipe, iunii claritatea, tineretul iunii, Potrivit sub, dim care, decenii ilor, desp tineretul, pentru simbolizeaz, viitor urez, premierului sub, sune aidoma, Viktor lupt, ziua care, cele perfec, dec mplinirii, ntul ndrie, ntul vesteau, Novi cele, Sad din, care nici, verde str, dorim declan, simbolizeaz Dou, atunci atunci, Orbán precum, speran milenar, lume tori, fidelitate salut, scris erau, dim Sándor, ast Acele, maghiarilor iunii, sub timp, viitor mizi, iunii mplinirii, eroii mplinirii, Dumneavostr libertatea, precum demonstrat, Iar sub, prima pivni, pentru erau, tat Dunajska, Acele tri,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Tudjátok?, Online Szerencsekerék,