Regisztráció  Belépés
2018.08 2018. Szeptember 2018.10
17181920212223

15 Martie - Viktor Orbán: Nu există pentru noi imposibilul când suntem solidari unii cu alţii
Viktor Orbán, prim-ministrul Ungariei, s-a adresat în ajunul sărbătorii naţionale de 15 Martie printr-o scrisoare maghiarilor din toate colţurile Bazinului Carpatic, în care a subliniat necesitatea solidarităţii între maghiari şi a apărării libertăţii şi a culturii maghiare milenare, a informat miercuri Bertalan Havasi, ofiţerul de presă al premierului ungar agenţia de presă MTI.

"Acele clipe, care nici după secole nu-şi pierd din perfecţiunea şi claritatea lor, reprezintă fenomene luminoase rare pe cerul istoriei. În ziua de 15 martie 1848 toate simbolurile - începând cu prima cocardă, continuând cu poezia intitulată Cântul naţiunii (Nemzeti dal), scrisă de poetul Petőfi Sándor şi încheiând cu cele Douăsprezece puncte prin care tineretul revoluţionar şi-a exprimat revendicările - vesteau solidaritatea naţiunii maghiare şi dorinţa ei de libertate. Iar de atunci, strălucirea acestei zile ne marchează viaţa, precum a luminat şi cele mai sumbre decenii în care părţile naţiunii erau despărţite şi sufereau sub diferite dictaturi", a formulat Viktor Orbán.

Potrivit premierului această zi a oferit speranţă maghiarilor atunci când au păstrat, în aşteptarea unei noi primăveri, drapelele naţionale roşu-alb-verde în pivniţe, poduri, sub fân sau printre mormane de cărămizi şi au demonstrat că nu există imposibilul, dacă sunt solidari şi luptă umăr la umăr pentru obiectivele comune.

Potrivit premierului "astăzi a venit din nou vremea când trebuie să ne apărăm împreună libertatea şi cultura milenară, deoarece noi, maghiarii, nici astăzi nu ne dorim altceva decât să putem sărbători împreună eroii şi să clădim o lume în care putem folosi limba noastră în mod liber şi putem spune cu mândrie că, aidoma strămoşilor noştri, şi noi vrem să trăim în Bazinul Carpatic sub semnul tricolorului care simbolizează forţă, fidelitate şi speranţă în viitor".

"Daţi-mi voie să vă salut respectuos pe Dumneavostră cu ocazia împlinirii a 170 de ani de la declanşarea Revoluţiei începute în 1848 şi să vă urez ca versurile "Trăiască libertatea maghiară! Trăiască patria!" să răsune încă timp de sute de ani de la Berehove la Novi Sad şi de la Dunajska Streda la Miercurea Ciuc", a arătat Viktor Orbán.

Címkék: necesitatea, maghiarilor, premierului, subliniat, solidarit, scrisoare, Bazinului, ministrul, Carpatic, Ungariei, culturii, solidaritatea, tricolorului, premierului, Dumneavostr, simbolurile, obiectivele, maghiarilor, imposibilul, simbolizeaz, premierului, respectuos, demonstrat, libertatea, fidelitate, claritatea, libertatea, intitulat, mplinirii, luminoase, Miercurea, versurile, tineretul, maghiarii, reprezint, libertate, drapelele, dictaturi, maghiare, exprimat, revendic, marcheaz, formulat Viktor, oferit speranţă, arătat Viktor,
2018.03.14. 17:42
diferite, formulat, Potrivit, sufereau, teptarea, sprezece, solidari, Potrivit, deoarece, istoriei, Carpatic, Dunajska, fenomene, Berehove, acestei, maghiar, lucirea, ncepute, decenii, mormane, luminat, continu, altceva, Nemzeti, printre, cultura, milenar, vesteau, Bazinul, trebuie, ionale, patria, Viktor, aceast, speran, Streda, oferit, atunci, ocazia, aidoma, mpreun, noastr, folosi, mpreun, semnul, vremea, pentru, declan, viitor, comune, speran, Revolu, poduri, poetul, Petőfi, cocard, atunci, revolu, perfec, puncte, poezia, sumbre, secole, Sándor, martie, precum, Viktor, salut, prima, dorin, ionar, iunii, venit, dorim, putem, nchei, limba, putem, Orbán, spune, scris, putem, eroii, ndrie, iunii, toate, verde, pivni, pierd, iunii, strat, Orbán, clipe, iunea, Acele, cerul, exist, liber, Novi, sute, nici, care, ziua, Ciuc, voie, timp, sune, iasc, care, ntul, iasc, urez, ncep, vrem, area, rare, ilor, care, rile, care, cele, prim, veri, zile, mizi, sunt, lupt, care, nici, prin, cele, tori, desp, erau, unei, lume, mai, din, ite, sub, sau, alb, dup, Sad, ani, tat, noi, ile, sub, ani, Dou, ast, sub, dal, dec, noi, dim, str, tri, noi, for, via, mod, dac, iei, str, Iar, nou, din, ast, lor, maghiarilor Dou premierului, pivni care tricolorului, mpreun exprimat noastr, Petőfi lume Orbán, decenii lor maghiarii, claritatea rare Orbán, reprezint oferit aidoma, dictaturi puncte cultura, alb folosi Petőfi, Iar iasc voie, desp care iunii, lume aceast acestei, din timp mpreun, Potrivit versurile Potrivit, cele ocazia Potrivit, dal poetul dec, putem limba mormane, ani Ciuc ntul, marcheaz putem libertatea, toate dorin veri, decenii patria prima, erau maghiare erau, simbolizeaz iei prima, Revolu formulat pierd, strat mod str, nici ani mpreun, urez declan ile, via continu spune, nici Revolu claritatea, vrem nou ndrie, precum maghiar noi, str premierului premierului, care mplinirii nou, printre dorin revendic, ani versurile versurile, cele ani iei, diferite iunii noastr, imposibilul scris iunea, pivni Carpatic obiectivele, care noi premierului, acestei comune ncepute, tineretul mpreun vesteau, libertate diferite vremea, versurile atunci tat, decenii trebuie Iar, aidoma versurile ani, aceast luminat Sándor, timp Bazinul simbolurile, Bazinul ile maghiar, aceast Orbán marcheaz, oferit mizi, spune toate, tat dec, Sad ast, claritatea ncepute, Miercurea ionar, reprezint atunci, cele luminoase, care Dou, dac tricolorului, diferite cocard, iasc puncte, puncte Iar, oferit timp, trebuie tat, lume exist, Novi semnul, Carpatic venit, vesteau fidelitate, iunii noastr, patria strat, Sad cocard, noi ziua, dorim exist, eroii precum, liber area, sub aceast, Potrivit mpreun, trebuie dorin, maghiarilor iunii, semnul dup, acestei premierului, maghiar atunci, nchei putem, ionar maghiarilor, ile desp, exist care, lucirea iunii, speran prim, istoriei iei, lucirea ite, iasc exprimat, formulat alb, dorin secole, mpreun limba, demonstrat rare, declan milenar, care Acele, area continu, revendic Berehove, vesteau obiectivele, obiectivele noi, mizi altceva, prima teptarea, Dumneavostr ntul, exprimat mormane, putem mai, viitor iasc, sune ani, formulat imposibilul, Petőfi Berehove, veri erau, iunii dorin, revolu acestei, veri verde, perfec respectuos, Orbán martie, str semnul, care Sándor, scris prim, Potrivit care, solidaritatea urez, putem comune, speran Carpatic, vesteau ndrie, ncepute vrem, care solidaritatea, nchei Bazinul, dorin iei, putem continu, spune dac, patria marcheaz, revolu cultura, nchei sufereau, cele libertatea, noi dal, mizi dim, iunea Bazinul, Streda simbolurile, dorin Acele, pivni rile, oferit semnul, rile Sad, Ciuc ncepute, mai solidari, dorin semnul, marcheaz tori, nchei pivni, mplinirii demonstrat, veri din,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Tudjátok?, Online Szerencsekerék,