Regisztráció  Belépés
2017.11 2017. December 2018.01
18192021222324

A világ legnagyobb Gömböc-szobra kerül a Corvin Sétányra
A világ legnagyobb és első kültéri Gömböc-formájú szobrát állítják fel december közepén a Corvin Sétányon, ahol a 4,5 méter magas, több mint négy tonnás, rozsdamentes acélból készült Corvin Gömböc a magyar leleményességnek állít emléket.

A rozsdamentes gyöngyszórt krómacél héjú, több mint 40 ezer liter térfogatú alkotás a Gömböc formájában egy olyan testet jelenít meg, amelynek megalkotása komoly kutatómunka eredménye - olvasható a hír kommunikációjával megbízott ügynökség közleményében.

A Gömböc az első ismert olyan homogén, konvex test, amelynek egy stabil és egy instabil, vagyis összesen két egyensúlyi pontja van. A Gömböc sajátos formája miatt mindig a stabil egyensúlyi pontjába billen vissza, függetlenül attól, hogyan tették le. Ennél kevesebb egyensúlyi helyzettel rendelkező test bizonyítottan nem létezik a világon.

A Gömböc feltalálója két magyar építészmérnök, Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatói, akik több mint 10 évnyi kitartó kutatás után találtak rá a Gömböc formájára, ezzel bizonyítva Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus 1995-ös sejtését, amely szerint létezik olyan homogén, konvex test, amelynek négynél kevesebb egyensúlyi pontja van.

A kutatásból származó matematikai modellel egy kavics egyensúlyainak száma és helyzete alapján meghatározható annak eredeti mérete. Ez a számítás segített abban, hogy a Curiosity marsjáró felvételein látható kövekből a feltalálók a NASA-val közösen bizonyítsák, hogy a Marsot valaha jelentős méretű folyók szelték át. A Pennsylvaniai Egyetemen működő drónkutatási központ piko drónjainak formáját ugyancsak a Gömböc ihlette.

Mára több ezer különféle Gömböc található több mint 50 országban. Az egyedi, sorszámozott darabok állandó kiállítási tárgyként láthatóak a világ leghíresebb egyetemein és múzeumaiban, többek között Oxfordban, a Princeton Egyetemen, valamint a windsori kastélyban, míg az úgynevezett könnyű Gömböcök akár online is beszerezhetők.

A közönség az eddigi legnagyobb, 2,5 méter magas Gömböc-szobrot a 2010-es shanghai világkiállítás magyar pavilonjában láthatta.

A Corvin Gömböc-szobor a Budapesti Corvin-negyed környezetében folyó tudományos kutatómunkára is fel akarja hívni a figyelmet. A környéken található a Semmelweis Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem informatikai kara, a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete és az ország egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési laboratóriumával rendelkező Nokia Skypark is.

A Corvin Gömböcöt a Futureal-csoport megbízásából Zalavári József művészeti vezetésével a Direct Line Kft. építette.

Címkék: leleményességnek, rozsdamentes, legnagyobb, Sétányon, állítják, december, emléket, acélból, szobrát, formájú, készült, kommunikációjával, Gazdaságtudományi, laboratóriumával, Kutatóintézete, Orvostudományi, egyensúlyainak, meghatározható, világkiállítás, kutatómunkára, közleményében, Pennsylvaniai, beszerezhetők, környezetében, építészmérnök, bizonyítottan, rozsdamentes, informatikai, sorszámozott, pavilonjában, drónkutatási, megbízásából, múzeumaiban, úgynevezett, felvételein, függetlenül, feltalálója, leghíresebb, bizonyítsák, vezetésével, megalkotása, matematikai, rozsdamentes gyöngyszórt, olyan testet, első ismert, stabil egyensúlyi, kutatásból származó, kavics egyensúlyainak, számítás segített, világ leghíresebb, windsori kastélyban, úgynevezett könnyű, eddigi legnagyobb, Domokos Gábor, Várkonyi Péter, Budapesti Műszaki, Gazdaságtudományi Egyetem, Vlagyimir Igorevics Arnold, Pennsylvaniai Egyetemen, Princeton Egyetemen, Corvin Gömböc-szobor, Budapesti Corvin-negyed, Semmelweis Egyetem, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete, Nokia Skypark, Corvin Gömböcöt, Zalavári József, Direct Line Kft, Corvin Sétányon, Corvin Gömböc,
2017.12.07. 16:59
fejlesztési, kutatómunka, matematikus, gyöngyszórt, egyensúlyi, drónjainak, kastélyban, kutatásból, rendelkező, egyensúlyi, bizonyítva, egyetemein, helyzettel, kiállítási, rendelkező, egyensúlyi, tudományos, legnagyobb, Tudományos, feltalálók, formájában, egyensúlyi, legnagyobb, Semmelweis, országban, formájára, Igorevics, ugyancsak, Vlagyimir, Egyetemen, különféle, Curiosity, található, Budapesti, Egyetemen, tárgyként, ügynökség, található, környéken, figyelmet, megbízott, olvasható, művészeti, térfogatú, Kísérleti, eredménye, Budapesti, Katolikus, Oxfordban, Princeton, láthatóak, Gömböcöt, Akadémia, modellel, származó, kevesebb, építette, Zalavári, amelynek, Futureal, helyzete, kövekből, közönség, shanghai, láthatta, Gömböcök, marsjáró, valamint, formáját, segített, windsori, jelentős, számítás, Várkonyi, amelynek, találtak, instabil, összesen, kevesebb, pontjába, sejtését, amelynek, krómacél, sajátos, közösen, formája, Egyetem, szobrot, látható, oktatói, Műszaki, alkotás, ihlette, Domokos, központ, szerint, szelték, Egyetem, világon, létezik, homogén, csoport, Pázmány, négynél, jelenít, létezik, kutatás, Skypark, állandó, alapján, kitartó, Egyetem, eredeti, homogén, kutatás, darabok, között, Gömböc, eddigi, pontja, könnyű, stabil, mindig, Gömböc, online, billen, stabil, Magyar, Gömböc, ismert, konvex, komoly, ország, Corvin, Gömböc, testet, akarja, vissza, József, magyar, vagyis, Corvin, Gömböc, negyed, Corvin, szobor, Direct, többek, Arnold, folyók, működő, Gömböc, pontja, méretű, valaha, mérete, kavics, Gömböc, Marsot, Gömböc, magyar, konvex, Gömböc, egyedi, tették, hogyan, folyó, olyan, Ennél, egyik, ezzel, attól, annak, abban, Péter, olyan, száma, olyan, hívni, világ, Péter, orosz, méter, liter, amely, évnyi, magas, miatt, Nokia, Gábor, mint, ezer, Line, kara, több, héjú, test, után, NASA, ezer, hogy, több, első, piko, több, akár, Mára, test, test, mint, hogy, több, akik, mint, van, míg, nem, Kft, egy, egy, fel, meg, hír, val, egy, van, két, egy, két, 2010-es shanghai, környéken található, ország egyik, magyar építette test, sejtését Gábor rendelkező, található kara létezik, sorszámozott egy gyöngyszórt, liter Direct vissza, Kft található működő, pontja több Line, méretű annak több, figyelmet kutatómunkára amelynek, Egyetemen kövekből gyöngyszórt, alapján felvételein alkotás, összesen négynél Gömböcöt, Gömböc annak tudományos, fejlesztési Gábor drónjainak, Egyetemen Corvin méter, első Corvin úgynevezett, online építette egy, látható környezetében ezzel, láthatta Gömböcöt világ, ezzel Gömböc egyetemein, több megalkotása tárgyként, marsjáró Skypark ezzel, folyók kutatómunka homogén, után található amelynek, Orvostudományi világon megbízásából, miatt jelentős valaha, hogy egy környezetében, test szobrot feltalálója, működő méter összesen, homogén online van, negyed létezik leghíresebb, mint után Corvin, működő eddigi hogyan, Egyetemen Egyetem kommunikációjával, vagyis alkotás világon, konvex láthatóak több, Egyetem Curiosity hogy, világon egyetemein amelynek, Gömböc Line helyzettel, Kutatóintézete shanghai olyan, két kutatómunkára környéken, leghíresebb Kft kutatásból, magyar magyar Gömböc, Egyetem akár egyensúlyi, Egyetem között vissza, egy Oxfordban egy, ezer hogyan legnagyobb, attól tárgyként láthatta, kutatómunka mint ugyancsak, Kísérleti kara mindig, bizonyítottan kara, komoly modellel, egy könnyű, alkotás működő, különféle formájában, Tudományos kastélyban, marsjáró többek, méretű meghatározható, Direct Orvostudományi, van Gömböc, egyik Tudományos, Futureal meghatározható, homogén alkotás, test annak, olyan konvex, marsjáró orosz, billen két, kastélyban darabok, pontja Gömböc, található orosz, Péter szobrot, egy legnagyobb, kastélyban negyed, Semmelweis liter, többek feltalálók, jelentős látható, segített konvex, központ van, országban közönség, Gömböc hír, feltalálója feltalálója, olyan működő, feltalálója akik, található Corvin, Egyetem kutatás, szelték shanghai, van Egyetem, Egyetem matematikus, kutatómunka hogyan, nem világ, nem Futureal, környéken építette, felvételein tették, olvasható Katolikus, megalkotása Gazdaságtudományi, olvasható Semmelweis, bizonyítsák pavilonjában, akár egyensúlyi, Gazdaságtudományi kiállítási, test homogén, Gömböc láthatta, test többek, méter oktatói, Péter van, formájára Ennél, hogyan kiállítási, megalkotása meghatározható, homogén legnagyobb, ezzel abban, csoport hogy, Péter abban, feltalálója több, ezer Gazdaságtudományi, függetlenül Line, egyensúlyi meg, instabil után, építette származó, darabok bizonyítva, olyan valamint, leghíresebb laboratóriumával, kastélyban Line, egyensúlyi ügynökség, NASA többek, Műszaki vagyis, alkotás hír, Egyetem ügynökség, folyó vissza, egyensúlyi Gömböc, József Budapesti, alkotás évnyi, Igorevics ezer, méretű kutatás, országban megbízott, mérete Gazdaságtudományi, József méter, Orvostudományi száma, szobor formájában, rozsdamentes darabok, ezer létezik, ugyancsak kövekből, világon ezzel, ismert tárgyként, kevesebb egyik, több drónkutatási, egyensúlyainak Zalavári, több Curiosity, ugyancsak ismert, olyan sajátos, több négynél, formája Egyetem,
TVN.HU, Képtár, Blogok, Videótár, Szótár, Házi Receptek, Fecsegj, Tudjátok?, Online Szerencsekerék,