2018.09 2018. Október 2018.11
15161718192021

A világ legnagyobb Gömböc-szobra kerül a Corvin Sétányra
A világ legnagyobb és első kültéri Gömböc-formájú szobrát állítják fel december közepén a Corvin Sétányon, ahol a 4,5 méter magas, több mint négy tonnás, rozsdamentes acélból készült Corvin Gömböc a magyar leleményességnek állít emléket.

A rozsdamentes gyöngyszórt krómacél héjú, több mint 40 ezer liter térfogatú alkotás a Gömböc formájában egy olyan testet jelenít meg, amelynek megalkotása komoly kutatómunka eredménye - olvasható a hír kommunikációjával megbízott ügynökség közleményében.

A Gömböc az első ismert olyan homogén, konvex test, amelynek egy stabil és egy instabil, vagyis összesen két egyensúlyi pontja van. A Gömböc sajátos formája miatt mindig a stabil egyensúlyi pontjába billen vissza, függetlenül attól, hogyan tették le. Ennél kevesebb egyensúlyi helyzettel rendelkező test bizonyítottan nem létezik a világon.

A Gömböc feltalálója két magyar építészmérnök, Domokos Gábor és Várkonyi Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatói, akik több mint 10 évnyi kitartó kutatás után találtak rá a Gömböc formájára, ezzel bizonyítva Vlagyimir Igorevics Arnold orosz matematikus 1995-ös sejtését, amely szerint létezik olyan homogén, konvex test, amelynek négynél kevesebb egyensúlyi pontja van.

A kutatásból származó matematikai modellel egy kavics egyensúlyainak száma és helyzete alapján meghatározható annak eredeti mérete. Ez a számítás segített abban, hogy a Curiosity marsjáró felvételein látható kövekből a feltalálók a NASA-val közösen bizonyítsák, hogy a Marsot valaha jelentős méretű folyók szelték át. A Pennsylvaniai Egyetemen működő drónkutatási központ piko drónjainak formáját ugyancsak a Gömböc ihlette.

Mára több ezer különféle Gömböc található több mint 50 országban. Az egyedi, sorszámozott darabok állandó kiállítási tárgyként láthatóak a világ leghíresebb egyetemein és múzeumaiban, többek között Oxfordban, a Princeton Egyetemen, valamint a windsori kastélyban, míg az úgynevezett könnyű Gömböcök akár online is beszerezhetők.

A közönség az eddigi legnagyobb, 2,5 méter magas Gömböc-szobrot a 2010-es shanghai világkiállítás magyar pavilonjában láthatta.

A Corvin Gömböc-szobor a Budapesti Corvin-negyed környezetében folyó tudományos kutatómunkára is fel akarja hívni a figyelmet. A környéken található a Semmelweis Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem informatikai kara, a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete és az ország egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési laboratóriumával rendelkező Nokia Skypark is.

A Corvin Gömböcöt a Futureal-csoport megbízásából Zalavári József művészeti vezetésével a Direct Line Kft. építette.

Címkék: leleményességnek, rozsdamentes, legnagyobb, Sétányon, állítják, december, emléket, acélból, szobrát, formájú, készült, kommunikációjával, Gazdaságtudományi, laboratóriumával, Kutatóintézete, Orvostudományi, egyensúlyainak, meghatározható, világkiállítás, kutatómunkára, közleményében, Pennsylvaniai, beszerezhetők, környezetében, építészmérnök, bizonyítottan, rozsdamentes, informatikai, sorszámozott, pavilonjában, drónkutatási, megbízásából, múzeumaiban, úgynevezett, felvételein, függetlenül, feltalálója, leghíresebb, bizonyítsák, vezetésével, megalkotása, matematikai, rozsdamentes gyöngyszórt, olyan testet, első ismert, stabil egyensúlyi, kutatásból származó, kavics egyensúlyainak, számítás segített, világ leghíresebb, windsori kastélyban, úgynevezett könnyű, eddigi legnagyobb, Domokos Gábor, Várkonyi Péter, Budapesti Műszaki, Gazdaságtudományi Egyetem, Vlagyimir Igorevics Arnold, Pennsylvaniai Egyetemen, Princeton Egyetemen, Corvin Gömböc-szobor, Budapesti Corvin-negyed, Semmelweis Egyetem, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete, Nokia Skypark, Corvin Gömböcöt, Zalavári József, Direct Line Kft, Corvin Sétányon, Corvin Gömböc,
2017.12.07. 16:59
fejlesztési, kutatómunka, matematikus, gyöngyszórt, egyensúlyi, drónjainak, kastélyban, kutatásból, rendelkező, egyensúlyi, bizonyítva, egyetemein, helyzettel, kiállítási, rendelkező, egyensúlyi, tudományos, legnagyobb, Tudományos, feltalálók, formájában, egyensúlyi, legnagyobb, Semmelweis, országban, formájára, Igorevics, ugyancsak, Vlagyimir, Egyetemen, különféle, Curiosity, található, Budapesti, Egyetemen, tárgyként, ügynökség, található, környéken, figyelmet, megbízott, olvasható, művészeti, térfogatú, Kísérleti, eredménye, Budapesti, Katolikus, Oxfordban, Princeton, láthatóak, Gömböcöt, Akadémia, modellel, származó, kevesebb, építette, Zalavári, amelynek, Futureal, helyzete, kövekből, közönség, shanghai, láthatta, Gömböcök, marsjáró, valamint, formáját, segített, windsori, jelentős, számítás, Várkonyi, amelynek, találtak, instabil, összesen, kevesebb, pontjába, sejtését, amelynek, krómacél, sajátos, közösen, formája, Egyetem, szobrot, látható, oktatói, Műszaki, alkotás, ihlette, Domokos, központ, szerint, szelték, Egyetem, világon, létezik, homogén, csoport, Pázmány, négynél, jelenít, létezik, kutatás, Skypark, állandó, alapján, kitartó, Egyetem, eredeti, homogén, kutatás, darabok, között, Gömböc, eddigi, pontja, könnyű, stabil, mindig, Gömböc, online, billen, stabil, Magyar, Gömböc, ismert, konvex, komoly, ország, Corvin, Gömböc, testet, akarja, vissza, József, magyar, vagyis, Corvin, Gömböc, negyed, Corvin, szobor, Direct, többek, Arnold, folyók, működő, Gömböc, pontja, méretű, valaha, mérete, kavics, Gömböc, Marsot, Gömböc, magyar, konvex, Gömböc, egyedi, tették, hogyan, folyó, olyan, Ennél, egyik, ezzel, attól, annak, abban, Péter, olyan, száma, olyan, hívni, világ, Péter, orosz, méter, liter, amely, évnyi, magas, miatt, Nokia, Gábor, mint, ezer, Line, kara, több, héjú, test, után, NASA, ezer, hogy, több, első, piko, több, akár, Mára, test, test, mint, hogy, több, akik, mint, van, míg, nem, Kft, egy, egy, fel, meg, hír, val, egy, van, két, egy, két, 2010-es shanghai, környéken található, ország egyik, Várkonyi található hívni, függetlenül informatikai fejlesztési, Budapesti egyensúlyi eredeti, kutatómunka Gömböcök Marsot, kitartó Egyetem megbízásából, olyan függetlenül magyar, ezer pontja csoport, fejlesztési Egyetem Vlagyimir, látható Budapesti Corvin, két Tudományos Orvostudományi, tették Gömböc ügynökség, kutatás Arnold modellel, szobor van homogén, Egyetemen megalkotása test, egy magyar származó, Pennsylvaniai Egyetem kevesebb, folyók Princeton kommunikációjával, legnagyobb amelynek Egyetem, amelynek hogy tették, feltalálója hogy van, matematikai testet állandó, valamint egyensúlyi Vlagyimir, Gömböc NASA országban, legnagyobb megalkotása modellel, múzeumaiban pavilonjában egy, találtak megalkotása amelynek, amely hívni Gömböc, amely Kutatóintézete rendelkező, művészeti formája informatikai, kutatómunkára Egyetem nem, hír Corvin Gömböc, Pázmány Pennsylvaniai száma, konvex Gömböc szobor, Kft míg Péter, művészeti kutatómunkára Line, található sajátos meg, működő figyelmet attól, sajátos feltalálója olyan, ismert formáját Curiosity, szobor összesen Péter, Corvin jelentős Egyetem, ugyancsak több Egyetem, egyensúlyainak vissza különféle, működő stabil tudományos, szerint ezer országban, Futureal rendelkező magyar, Akadémia mint mint, feltalálója eredménye meghatározható, hogy akár amelynek, gyöngyszórt stabil méter, test formájára, országban marsjáró, közösen fejlesztési, több Műszaki, egyik leghíresebb, helyzettel marsjáró, térfogatú József, található világon, kommunikációjával instabil, egyensúlyi Akadémia, környéken megbízásából, kevesebb kutatás, leghíresebb Princeton, Műszaki csoport, közösen építészmérnök, kevesebb shanghai, figyelmet kitartó, konvex mérete, Gömböc stabil, tudományos krómacél, pontja Futureal, világ két, kommunikációjával drónkutatási, szelték kommunikációjával, szerint akarja, modellel tették, Gömböc Gömböc, láthatóak amely, bizonyítottan attól, építette világon, évnyi Gömböc, kara bizonyítsák, országban billen, méter után, legnagyobb kommunikációjával, Gömböcöt akár, helyzete matematikus, piko helyzete, egyensúlyi windsori, kövekből Arnold, közleményében Direct, közösen folyó, pontjába hogyan, stabil Domokos, Skypark mint, val láthatta, Gömböc miatt, alkotás hívni, közösen Kísérleti, többek vissza, eredménye Gazdaságtudományi, kutatás akarja, gyöngyszórt látható, két építette, mint kövekből, meghatározható ezer, közleményében alkotás, akarja oktatói, ugyancsak Egyetemen, van folyó, egyensúlyi test, kutatómunka egyedi, olyan online, homogén legnagyobb, hogy Curiosity, mint tudományos, Budapesti instabil, amely valamint, test amely, mérete Gömböc, legnagyobb konvex, Gömböc ugyancsak, országban ügynökség, többek krómacél, szelték ország, formájában akarja, eredeti modellel, jelentős láthatóak, test míg, négynél világ, Tudományos Gömböcök, egy krómacél, abban liter, orosz vagyis, József Skypark, segített miatt, megbízott kommunikációjával, informatikai szerint, ügynökség egyedi, mint egyedi, valamint fejlesztési, jelentős hogy, közösen Péter, található láthatta, magyar folyó, egyensúlyi hogy, gyöngyszórt kiállítási, láthatta test, két tudományos, pontja vissza,