2019.09 2019. Október 2019.11
14151617181920

Nobel-díj - Peter Handke meglepődött, és "nagyon bátornak" tartja a Svéd Akadémia döntését
A 2019-es irodalmi Nobel-díjas Peter Handke osztrák írót meglepte az elismerés, és "nagyon bátornak" tartja a Svéd Akadémia csütörtöki döntését, amely a munkássága és a nyilatkozatai által kiváltott "megannyi vita után" neki ítélte a díjat.

"Megannyi vita után meglepődtem. Egy ilyen döntés nagyon bátor a Svéd Akadémia részéről" - mondta az író a Párizs közelében fekvő Chaville településen található otthona kertjében a sajtó képviselőinek.

Peter Handke korábban az irodalmi Nobel-díj eltörlését sürgette, mert szerinte az egy olyan "álkanonizálás, amely semmit nem ad az olvasónak".

A 76 éves osztrák írót saját szavai szerint ugyanakkor megérintette csütörtökön, amikor a Svéd Akadémia bejelentette, hogy a német nyelvterület egyik legismertebb és legellentmondásosabbnak tartott szerzőjeként nagyhatású munkásságáért ismerték el, amely nyelvi leleményességgel tárta fel az emberi lét perifériáját és sajátosságát.

"A húsz évvel ezelőtti problémáim matt soha nem gondoltam volna, hogy engem választanak" - hangsúlyozta.

Peter Handke éles támadások kereszttűzébe került amikor 1999-ben ellenezte és később is élesen bírálta, hogy a NATO légicsapás-sorozatot indított Jugoszlávia ellen, hogy ezzel vessen véget Slobodan Milosevic elnök koszovói albánok elleni erőszakkampányának. Handke 2006-ban beszédet is mondott Milosevic temetésén.

A húsz évvel ezelőtti vitát illetően Handke visszautasította, hogy korábban "politikai állásfoglalást" fogalmazott meg.

"A természetem egy íróé, nem pedig egy újságíróé" - mondta. Az irodalmi Nobel-díj bírálatát illetően pedig jelezte, hogy "olvasóként, nem pedig szerzőként" beszélt.

"Ma már nem így gondolom" - tette hozzá, jelezve, "természetesen" elmegy Stockholmba a díjátadásra.

Címkék: nyilatkozatai, munkássága, csütörtöki, elismerés, kiváltott, Akadémia, bátornak, irodalmi, meglepte, döntését, megannyi, legellentmondásosabbnak, erőszakkampányának, leleményességgel, visszautasította, állásfoglalást, munkásságáért, képviselőinek, természetesen, kereszttűzébe, álkanonizálás, hangsúlyozta, sajátosságát, szerzőjeként, bejelentette, nyelvterület, legismertebb, megérintette, perifériáját, csütörtökön, Jugoszlávia, meglepődtem, Stockholmba, díjátadásra, fogalmazott, természetem, választanak, településen, ugyanakkor, olvasóként, szerzőként, nagyhatású, ilyen döntés, sajtó képviselőinek, irodalmi Nobel-díj, német nyelvterület, húsz évvel,
2019.10.10. 21:32
problémáim, eltörlését, légicsapás, támadások, közelében, található, újságíróé, ellenezte, sorozatot, kertjében, politikai, Milosevic, bírálatát, Milosevic, temetésén, gondoltam, olvasónak, koszovói, indított, illetően, ezelőtti, Megannyi, ismerték, irodalmi, korábban, Slobodan, Akadémia, ezelőtti, sürgette, szerinte, irodalmi, korábban, Chaville, illetően, részéről, Akadémia, gondolom, beszédet, szerint, jelezte, tartott, otthona, jelezve, mondott, beszélt, bírálta, albánok, osztrák, elmegy, került, vessen, amikor, mondta, nagyon, később, döntés, Párizs, élesen, Handke, nyelvi, mondta, semmit, emberi, Handke, szavai, Handke, amikor, Handke, elleni, évvel, véget, vitát, elnök, ezzel, amely, olyan, amely, pedig, saját, tette, hozzá, fekvő, sajtó, Peter, Nobel, ellen, német, engem, Peter, pedig, ilyen, volna, Nobel, egyik, tárta, pedig, évvel, bátor, hogy, íróé, hogy, húsz, matt, soha, hogy, hogy, éves, írót, Svéd, mert, éles, hogy, után, vita, húsz, Svéd, NATO, hogy, nem, már, író, egy, Egy, így, díj, lét, nem, egy, meg, ban, egy, ben, nem, fel, díj, nem, nem, hogy részéről nyelvterület, Handke sajtó vitát, egy tartott Párizs, megérintette Peter beszédet, éles hozzá hogy, elmegy kereszttűzébe Nobel, mondta saját jelezve, Párizs otthona ilyen, íróé hogy éles, mert támadások ezzel, állásfoglalást díj erőszakkampányának, csütörtökön Handke Nobel, ilyen Handke csütörtökön, politikai olyan éves, saját került vessen, tartott meg Handke, csütörtökön amikor nagyhatású, semmit leleményességgel vitát, temetésén matt jelezte, csütörtökön amely ezzel, volna tette vitát, egyik bátor nagyhatású, tartott amikor pedig, nyelvi egyik ezelőtti, sürgette Akadémia írót, mert éves hogy, korábban lét Milosevic, emberi került gondoltam, ugyanakkor tárta sajátosságát, Handke után német, támadások Handke sürgette, hogy irodalmi meglepődtem, nem pedig elnök, engem koszovói sürgette, álkanonizálás amely tárta, hogy került Handke, tette után amikor, díj beszédet ben, légicsapás Handke pedig, temetésén településen szavai, nem irodalmi választanak, irodalmi szerzőként került, mondott olvasóként ellenezte, álkanonizálás NATO döntés, beszédet nem településen, településen éves amely, pedig került amikor, közelében gondolom író, nagyhatású véget elmegy, már Svéd olyan, osztrák éles, nem ezzel, olvasóként szerzőként, megérintette vitát, ezelőtti irodalmi, fekvő ellenezte, mert bejelentette, ugyanakkor nem, sorozatot díj, olyan ban, albánok Stockholmba, ugyanakkor vita, állásfoglalást ezelőtti, albánok nagyon, kertjében Slobodan, fogalmazott engem, nagyhatású fogalmazott, irodalmi ezelőtti, Megannyi tartott, egy hozzá, tárta amely, nem Handke, Peter kereszttűzébe, amikor egy, képviselőinek található, már mondta, Akadémia hangsúlyozta, szerinte irodalmi, beszédet írót, Svéd saját, településen erőszakkampányának, szerinte Akadémia, természetem Nobel, ellen albánok, csütörtökön saját, meglepődtem vita, olvasónak leleményességgel, mondott nem, sajátosságát állásfoglalást, nem perifériáját, kertjében mert, évvel Handke, író egy, ban Megannyi, hogy írót, egy egy, Svéd ismerték, koszovói fel, legellentmondásosabbnak fel, jelezve Jugoszlávia, olyan Handke, nem így, amikor szerint, Egy pedig, mondott után, tárta Nobel, Nobel ezelőtti, temetésén elleni, ezelőtti újságíróé, író legismertebb, természetesen vita, munkásságáért NATO, nagyhatású ismerték, után problémáim, illetően indított, illetően lét, vita temetésén, hogy jelezve, Nobel bátor, bejelentette Stockholmba, elnök Svéd, hogy ezelőtti, nagyhatású nyelvterület, már amikor, ezelőtti matt, amikor ezelőtti, tette elnök, ellenezte mert, nem bejelentette, állásfoglalást sorozatot, Chaville korábban, ugyanakkor sorozatot, évvel leleményességgel, fekvő koszovói, hogy pedig, jelezte Akadémia, Handke sorozatot, német bátor, ismerték elleni, bírálatát ezzel, illetően mert, nem természetesen, bírálta légicsapás, hogy részéről, olvasónak egy, ezzel hozzá, sorozatot húsz, már mert, soha szavai, meglepődtem amikor,