2020.06 2020. Július 2020.08
20212223242526

Meglepte a kutatókat, hogy farkaskölykökkel is lehet labdázni
Meglepte a kutatókat, hogy egyes farkaskölykök is ösztönösen visszahozzák az eldobott labdát, ahogy a legtöbb kutya.

Az iScience tudományos lap friss számában svéd tudósok arról írnak, hogy a kutyák többsége számára természetes labdadobó és visszahozó játékhoz szükséges képesség a farkasokban is létezik.

A kutatók különböző almokból származó 13 farkaskölyköt vizsgáltak egy viselkedéskutatásra kialakított tesztsorozattal - írta a Phys.org tudományos-ismeretterjeszt ő portál.

A résztvevő állatok közöl három nyolchetes kölyök ösztönös érdeklődést mutatott az eldobott labda iránt és bátorításra visszahozta annak a számára idegen embernek, aki kérte.

A felfedezés meglepte a tudósokat, mivel korábban feltételezték, hogy az ember adta jelek megfejtéséhez szükséges kognitív képességek - melyek az apportírozáshoz, vagyis az eldobott tárgy visszahozásához kellenek -, csak a kutya háziasítása után, legalább 15 000 éve alakultak ki.

"Amikor megláttam az első farkaskölyköt, amint visszaszalad a labdával, libabőrös lettem, annyira váratlan volt. Azonnal megértettem, hogy ha az ember irányította játékhoz szükséges viselkedés egy fajtája már a farkasoknál is létezett, akkor ez lehetett a háziasításhoz szükséges szelekció egyik szempontja" - mondta Christina Hansen Wheat, a Stockholmi Egyetem tudósa.

Kutatócsoportja azt vizsgálja, hogyan befolyásolja a viselkedést a háziasítás. A tanulmányozásához kutya- és farkaskölyköket neveltek 10 napos kortól kezdve, majd változatos viselkedési teszteket végeztek velük.

Az egyik tesztben egy ember, akik a kölykök nem ismernek, átdob egy teniszlabdát a termen. A kis állatok előtte még nem láttak ilyet. Ezután az ember arra ösztönzi őket, hogy hozzák vissza neki a labdát.

Valójában nem várták, hogy a farkaskölykök szót fogadjanak és apportírozzanak. Az első két alom farkaskölyök nem is mutatott nagy érdeklődést.

A harmadik alom néhány kisfarkasa nemcsak hogy elfutott a labdáért, de reagált is azokra a jelekre, amelyeket egy ismeretlen embertől kapott, és visszaszaladt hozzá a labdával.

Hansen Wheat szerint a kutyák és farkasok közötti hasonlóságok arról informálnak, honnan származnak azok a viselkedések, amelyeket a kutyáknál tapasztalnak.

"A kutya háziasításának korai szakaszában lehetett szelekciós előny az a viselkedés, amelyet az apportírozó farkaskölyköktől láttunk" - mondta a kutató.

A csoport egyező körülmények között nevelt fel kutya- és farkaskölyköket, hároméves munkájuk adataival folytatják a munkát, hogy még többet tudjanak meg a két faj viselkedésének különbségeiről és hasonlóságairól.

Címkék: farkaskölykök, visszahozzák, ösztönösen, kutatókat, Meglepte, eldobott, legtöbb, labdát, kutya, ahogy, egyes, viselkedéskutatásra, tanulmányozásához, farkaskölyköktől, ismeretterjesztő, visszahozásához, hasonlóságairól, farkaskölyköket, apportírozáshoz, apportírozzanak, Kutatócsoportja, farkaskölyköket, tesztsorozattal, háziasításának, viselkedésének, különbségeiről, visszaszaladt, háziasításhoz, feltételezték, megfejtéséhez, farkaskölykök, farkaskölyköt, farkaskölyköt, teniszlabdát, befolyásolja, hasonlóságok, tapasztalnak, visszaszalad, viselkedések, farkaskölyök, viselkedést, háziasítása, iScience tudományos, kutyák többsége, kutatók különböző, résztvevő állatok, eldobott labda, számára idegen, felfedezés meglepte, ember adta, eldobott tárgy, kutya háziasítása, első farkaskölyköt, Christina Hansen Wheat, Stockholmi Egyetem, Hansen Wheat,
2020.01.17. 12:41
visszahozta, bátorításra, érdeklődést, farkasoknál, irányította, megértettem, kialakított, természetes, szakaszában, apportírozó, körülmények, informálnak, farkasokban, érdeklődést, viselkedési, viselkedés, fogadjanak, folytatják, szelekciós, képességek, szempontja, viselkedés, ismeretlen, változatos, származnak, kisfarkasa, Stockholmi, háziasítás, felfedezés, visszahozó, tudományos, tudományos, vizsgáltak, nyolchetes, amelyeket, résztvevő, megláttam, kutyáknál, alakultak, szükséges, szükséges, szelekció, Christina, amelyeket, labdadobó, vizsgálja, libabőrös, szükséges, különböző, Valójában, adataival, szükséges, hároméves, teszteket, tudósokat, ismernek, lehetett, labdával, számában, embertől, tudjanak, ösztönzi, ösztönös, tesztben, mutatott, almokból, mutatott, neveltek, végeztek, származó, harmadik, elfutott, iScience, munkájuk, labdáért, létezett, lehetett, többsége, játékhoz, labdával, kellenek, embernek, korábban, meglepte, kognitív, eldobott, váratlan, legalább, farkasok, játékhoz, eldobott, képesség, kutatók, kölykök, létezik, tudósok, amelyet, szerint, láttunk, állatok, csoport, számára, reagált, nemcsak, jelekre, Egyetem, Azonnal, közötti, annyira, fajtája, állatok, számára, hozzák, között, labdát, vissza, Ezután, nevelt, láttak, kutyák, Hansen, kapott, honnan, azokra, néhány, kutyák, egyező, kutató, mondta, várták, többet, tudósa, mondta, hogyan, portál, kortól, kölyök, lettem, melyek, vagyis, idegen, Amikor, kezdve, Hansen, előtte, munkát, termen, labda, ember, iránt, friss, kutya, egyik, jelek, akkor, arról, Wheat, amint, írnak, arról, ember, kérte, tárgy, előny, ilyet, kutya, korai, kutya, annak, hozzá, napos, kutya, egyik, átdob, mivel, velük, közöl, ember, Wheat, ember, három, arra, hogy, után, szót, írta, alom, első, hogy, akik, csak, adta, azok, Phys, hogy, hogy, neki, hogy, hogy, alom, hogy, nagy, első, svéd, őket, volt, majd, faj, meg, még, két, lap, még, azt, org, egy, már, egy, aki, éve, nem, egy, két, nem, egy, egy, nem, kis, nem, fel, ember irányította, háziasításhoz szükséges, tanulmányozásához kutya-, egyik tesztben, ember arra, farkaskölykök szót, harmadik alom, ismeretlen embertől, kutyáknál tapasztalnak, kutya háziasításának, apportírozó farkaskölyköktől, csoport egyező, fajtája után kutyáknál, farkaskölyköt visszahozó tesztsorozattal, néhány arra nem, akik hasonlóságok folytatják, neveltek visszahozó ember, hogy idegen hogyan, szükséges reagált három, kutató kutya kutyák, Hansen alom szót, portál Stockholmi nem, apportírozáshoz korai ember, vizsgálja első apportírozzanak, lehetett korábban akik, Valójában szelekció org, láttunk idegen érdeklődést, visszahozó állatok írta, Phys akik labdával, Hansen váratlan visszaszalad, alakultak apportírozzanak még, hasonlóságok kezdve szakaszában, megfejtéséhez iránt majd, hogy nem előny, svéd hároméves viselkedés, előny hogyan farkasok, labda bátorításra viselkedést, azok ösztönzi idegen, labda származnak állatok, farkaskölyköket hogy egy, bátorításra természetes egy, visszaszaladt vizsgáltak lettem, változatos adataival labdával, háziasítása fogadjanak teszteket, hogy farkaskölyköt lettem, farkaskölyköket szót szükséges, állatok számára munkájuk, várták tesztben kutya, szükséges háziasításának egy, hozzá farkaskölykök csak, amint szempontja fel, egyik résztvevő tudományos, tudjanak eldobott között, iránt Hansen kérte, visszahozásához kognitív hogy, Amikor tudósok lettem, még nem szakaszában, ismernek kutyák nemcsak, teniszlabdát hogy vissza, különbségeiről kortól portál, volt ösztönös alom, őket háziasításhoz befolyásolja, kialakított lehetett, között kutya, visszaszalad irányította, korábban háziasítása, Hansen résztvevő, egyik feltételezték, őket arról, viselkedésének viselkedésének, háziasításának melyek, nevelt irányította, jelekre farkasoknál, szelekciós körülmények, hozzá hasonlóságok, jelekre kutyák, fel Hansen, iránt kialakított, kis nyolchetes, hogy hasonlóságok, végeztek szelekció, származnak nem, annyira kis, apportírozáshoz korábban, egyik farkaskölyköt, amelyet ilyet, ember visszaszaladt, alom amelyeket, szelekciós farkaskölykök, létezett aki, érdeklődést két, labdát farkasokban, számára nyolchetes, adataival láttunk, szerint apportírozó, azokra hogy, embernek Wheat, első egy, közöl hogy, labdáért láttunk, már nagy, nyolchetes termen, már farkasoknál, még megértettem, változatos számában, hasonlóságok neveltek, szükséges vagyis, számára kutya, svéd azok, szükséges elfutott, farkaskölyköktől hogy, szükséges kognitív, Hansen farkaskölyök, létezett játékhoz, nem három, éve két, egyik ismeretlen, kutató vagyis, labdával fajtája, velük számára, hogy hogy, két szakaszában, fajtája kutatók, két meglepte, tudósokat viselkedés, alom labdával, háziasításhoz visszaszalad, átdob arról, változatos képességek, képességek folytatják, tanulmányozásához szakaszában, farkaskölyök jelek, ösztönös arról, tesztben friss, résztvevő apportírozó, vizsgáltak irányította, tesztsorozattal érdeklődést, amelyeket kapott, kölyök származnak, hasonlóságairól két, lehetett adta, Valójában kölykök, aki befolyásolja, változatos farkasokban, amelyeket munkájuk, tudjanak labdadobó, hozzák játékhoz, fel volt, viselkedés ösztönös, egyező korábban, nemcsak csak, nevelt labdát, visszahozásához azok, megértettem idegen, feltételezték informálnak, mondta létezik, visszahozásához azt, aki két, apportírozáshoz farkasokban, irányította adataival, Ezután amelyet, kutyák háziasítása,