2019.05 2019. Június 2019.07
17181920212223

A Romano Drom új lemezzel ünnepli 20. születésnapját
A világ egyik legrangosabb világzenei kiadója, a World Music Network jelenteti meg az idén húszéves Romano Drom új lemezét. A Give Me Wine című anyag egyfajta összegzése a külföldön is ismert és népszerű cigányzenekar munkásságának.

"A kiadónál korábbról már ismerték a zenénket, de személyes kapcsolatunk nem volt. Elküldtük nekik az új anyagunkat, amire azt válaszolták, hogy ők ezt kiadnák. A CD május 30-án negyven országban jelenik meg, később még több helyen lehet hozzájutni, de digitális felületeken is elérhető lesz világszerte" - mondta Kovács Antal, a Romano Drom alapítója, vezetője, énekese, gitárosa az MTI-nek.

A Romano Drom modern zenéjében a hagyományos cigányzenei hangszerek mellett erőteljes a dob és a basszusgitár jelenléte, a Give Me Wine anyagán pedig meghatározóak a vonós hangszerek, kiemelten a Berán Quartet muzsikája.

"Három évvel ezelőtt a miskolci operafesztivál kért fel minket az együttműködésre, a műsorban az autentikus cigány zenék kaptak a kvartettel bartókos inspirációt. Akkori közös munkánk, aminek a Gipstring címet adtuk, a mostani új lemezünkön teljesedik ki. Régi vágyam volt, hogy a roma zenét a klasszikussal vegyítsük, a mi muzsikánk érzelmi vetületeit, lágyságát a vonósnégyes remekül kiemeli" - tette hozzá Kovács Antal.

A Give Me Wine számai közül jó néhány visszaköszön a csapat valamelyik korábbi korongjáról, többségük valamilyen tradicionális cigánydallamra épül. Mint a zenész elmondta, ezek a dalok, gyűjtések, szövegek sokszor több száz évre nyúlnak vissza, és közöttük nem könnyű megtalálni azokat, amelyek a legjobban illenek a zenekar egyéniségéhez, karakteréhez. Kovács Antal a régi szövegeket, amely a mulatozáshoz, táncokhoz, szerelmi történetekhez kapcsolódnak, teljesen átírja, így azok a 21. századi nagyvárosi élethez, a zenészek saját világához kötődnek.

"Harmincöt éve állok színpadon, számos helyen megfordultam a világban, a Romano Drom előtt már az Ando Drommal is, az engem ért hatások beépülnek a muzsikánkba, és ez így van a zenekar többi tagjával is. A Romano Drom szerintem ettől igazán egyedi. Tudatosan használunk például arab, spanyol, balkáni ritmusokat és zenei megoldásokat a hangszerelésben. A mi zenénkre nem kell tudni a cigány táncokat, a külföldi közönség pedig hálás, ha ismerős zenei megoldásokat is hall tőlünk" - fejtette ki.

A lemez egységesnek ható zenei világától eltér a Gipsy Fantasy című szám, amelyet Kovács Antal Farkas Róberttel, a Budapest Bár vezetőjével írt. A virtuóz egyvelegben dallamok sorát játsszák el. "Ez a Romano Drom történetének egyetlen tisztán insrumentális darabja. Robi hosszú éveken át hegedült a Romano Dromban, ma is barátságban vagyunk és távozása óta is rendszeresen közreműködik a lemezeinken" - tette hozzá.

Mint Kovács Antal fogalmazott, a Romano Drom zenéje mögött egy kultúra húzódik meg, a cigánysághoz való viszonyulás. Kitért arra, hogy már a nagyszülei is Budapesten éltek, így fiatalon teljesen más hatások érték, mint a cigánytelepeken felnövőket.

"Tradicionális oláh cigány családból származom, de nem romákkal jártam iskolába. Bár már gyerekként színpadon zenéltem, a nyolcvanas években diszkókban meg rockkoncerteken is feltűntem. A rákospalotai roma közösséghez tartoztam, amelynek vezetője, Zsigó Jenő alapította meg az Ando Dromot, ahová én is bekerültem" - mesélte. Felidézte, hogy az 1999-ben indult Romano Dromot azóta elhunyt édesapjával, id. Kovács Antallal alapította és lemezről lemezre találták meg saját fúziós hangjukat, ha úgy tetszik, a nyugat-európai értelemben vett világzenét, az oláh cigány zenei hagyományokból kiindulva.

A Romano Drom (romani nyelven: a cigányok útja) a magyarországi kortárs roma kultúra egyik legprominensebb képviselője. 1999-es megalakulása óta bejárta a világot Amerikától Dél-Koreán, Norvégián át, Szerbián és Portugálián keresztül Ukrajnáig, napjainkra az egyik legkeresettebb világzenét játszó roma együttessé vált. Kovács Antal egyik alkotója, szereplője a Somnakaj című cigány musicalnek, hárman a csapatból rendszeresen fellépnek az Oláh Gipsy Beats elnevezésű supergroupban.

"Az idei év a jubileum jegyében telik. A Give Me Wine-t a Kobuci Kertben mutatjuk be június 16-án, az Óbudai Világzenei Hét keretében, október 4-én pedig a Budapest Ritmo fesztiválon különleges vendégekkel fogjuk ünnepelni a húsz évünket. Április végén az egyik legnagyobb világzenei fesztiválon, a brüsszeli Balkan Trafikon játszottunk fő műsoridőben, kétszer megyünk Ausztriába és Szlovéniába, számos hazai fesztiválon is ott leszünk" - mondta Kovács Antal az MTI-nek.

A Romano Dromban a zenekarvezető mellett jelenleg Balogh József énekel és gitározik, Kovács Antal Máté dobol, Kovács Krisztián ütőhangszereket szólaltat meg és táncol, basszusgitáron pedig Bordás Péter játszik (az ő helyén a lemezen Egri János zenélt).

Címkék: munkásságának, cigányzenekar, legrangosabb, összegzése, világzenei, külföldön, jelenteti, népszerű, egyfajta, húszéves, kiadója, legprominensebb, rockkoncerteken, együttműködésre, cigánytelepeken, hangszerelésben, ütőhangszereket, basszusgitáron, cigánydallamra, hagyományokból, operafesztivál, legkeresettebb, klasszikussal, Tradicionális, tradicionális, insrumentális, zenekarvezető, egyéniségéhez, meghatározóak, magyarországi, történetekhez, supergroupban, rákospalotai, megalakulása, visszaköszön, rendszeresen, cigánysághoz, megoldásokat, kapcsolatunk, kapcsolódnak, mulatozáshoz, karakteréhez, kiadónál korábbról, hagyományos cigányzenei, basszusgitár jelenléte, vonós hangszerek, miskolci operafesztivál, autentikus cigány, kvartettel bartókos, roma zenét, klasszikussal vegyítsük, vonósnégyes remekül, csapat valamelyik,
2019.05.25. 11:51
történetének, megoldásokat, basszusgitár, megfordultam, közreműködik, rendszeresen, képviselője, muzsikánkba, Portugálián, egységesnek, inspirációt, lemezeinken, korongjáról, fogalmazott, barátságban, vonósnégyes, viszonyulás, közösséghez, egyvelegben, vezetőjével, édesapjával, játszottunk, fesztiválon, vendégekkel, műsoridőben, Szlovéniába, fesztiválon, válaszolták, hagyományos, világszerte, felületeken, fesztiválon, cigányzenei, lemezünkön, teljesedik, alapította, nagyszülei, bekerültem, Ausztriába, Budapesten, valamelyik, felnövőket, megtalálni, valamilyen, szövegeket, diszkókban, nyolcvanas, hozzájutni, legnagyobb, vetületeit, Világzenei, különleges, világzenei, gyerekként, alapította, nagyvárosi, napjainkra, használunk, hangszerek, musicalnek, ritmusokat, Amerikától, szereplője, elnevezésű, világzenét, anyagunkat, együttessé, kvartettel, értelemben, világzenét, autentikus, hangszerek, Harmincöt, korábbról, ünnepelni, Tudatosan, szerintem, szólaltat, színpadon, személyes, Elküldtük, legjobban, táncokhoz, Róberttel, többségük, gitározik, országban, gyűjtések, világától, brüsszeli, Krisztián, világához, származom, alapítója, kiindulva, fellépnek, hangjukat, digitális, Felidézte, beépülnek, csapatból, Norvégián, Ukrajnáig, jelenléte, erőteljes, keresztül, kiemelten, muzsikája, zenéjében, tartoztam, Gipstring, keretében, muzsikánk, feltűntem, lágyságát, színpadon, vegyítsük, családból, tagjával, zenénkre, táncokat, Budapest, külföldi, alkotója, zenéltem, Szerbián, romákkal, iskolába, közönség, Somnakaj, teljesen, fiatalon, jelenleg, kiadónál, amelynek, vezetője, játsszák, hegedült, egyetlen, jegyében, mutatjuk, távozása, jubileum, fejtette, Trafikon, találták, lemezről, Budapest, Antallal, cigányok, dallamok, közöttük, miskolci, szerelmi, vezetője, ismerték, kötődnek, teljesen, zenénket, elérhető, szövegek, bartókos, gitárosa, elmondta, zenészek, műsorban, világban, október, kultúra, húzódik, Kertben, vagyunk, darabja, virtuóz, zenekar, jelenik, amelyet, illenek, amelyek, Dromban, tisztán, évünket, Április, nyúlnak, korábbi, mesélte, mostani, kortárs, kultúra, nyelven, elhunyt, európai, tetszik, lemezre, munkánk, ezelőtt, bejárta, anyagán, mellett, negyven, hatások, években, kiemeli, világot, érzelmi, remekül, Quartet, énekese, sokszor, hatások, mellett, játszik, balkáni, spanyol, ismerős, Dromban, zenekar, például, élethez, Drommal, leszünk, századi, Fantasy, lemezen, kétszer, kiadnák, megyünk, Kovács, néhány, Romano, hárman, Koreán, igazán, egyedi, Kovács, cigány, Kovács, számai, cigány, modern, jártam, játszó, csapat, Kovács, minket, cigány, aminek, Kovács, Romano, helyén, Akkori, zenélt, nyugat, fúziós, cigány, Dromot, Romano, Dromot, táncol, számos, vágyam, Bordás, helyen, indult, romani, Romano, Romano, énekel, vissza, Romano, éveken, hosszú, fogjuk, Romano, helyen, Kovács, Kovács, mondta, kaptak, Kovács, tőlünk, Kovács, Farkas, Balkan, Kovács, később, számos, mondta, könnyű, Romano, azokat, Romano, átírja, Kobuci, június, mögött, Kitért, Romano, zenész, József, Balogh, zenéje, cigány, Óbudai, Berán, egyik, végén, évvel, hazai, telik, zenei, Antal, amire, Beats, János, zenék, vonós, május, Három, Péter, Antal, egyik, pedig, pedig, egyik, lehet, pedig, Gipsy, egyik, nekik, Antal, Antal, dobol, Ritmo, adtuk, lemez, amely, zenei, eltér, hozzá, tette, pedig, hálás, zenei, zenét, Gipsy, közül, tette, hozzá, Antal, dalok, éltek, érték, Antal, Antal, sorát, tudni, Antal, engem, ahová, állok, azóta, címet, előtt, saját, közös, ettől, többi, Zsigó, saját, zenei, lesz, száz, Robi, évre, több, Egri, Drom, való, vett, kell, Mint, több, volt, Drom, arab, régi, hogy, ható, Wine, című, szám, Drom, Máté, hall, Ando, azok, húsz, Drom, vált, Ando, roma, Give, Wine, oláh, hogy, hogy, mint, Give, Wine, Jenő, roma, volt, roma, kért, Give, roma, Régi, Drom, útja, hogy, Drom, című, idei, Drom, ezek, oláh, arra, Mint, Oláh, épül, már, fel, nem, óta, meg, úgy, van, meg, ért, éve, így, már, ben, nem, meg, azt, nek, MTI, más, nem, írt, óta, így, meg, egy, Hét, már, még, Bár, meg, már, MTI, nek, Dél, Bár, ott, meg, nem, dob, ezt, így, zenész elmondta, legjobban illenek, zenekar egyéniségéhez, régi szövegeket, zenészek saját, zenekar többi, cigány táncokat, külföldi közönség, lemez egységesnek, virtuóz egyvelegben, kultúra húzódik, cigánysághoz való, cigánytelepeken felnövőket, nyolcvanas években, rákospalotai roma, 1999-ben indult, nyugat-európai értelemben, oláh cigány, cigányok útja, magyarországi kortárs, világot Amerikától, egyik legkeresettebb, csapatból rendszeresen, jubileum jegyében, húsz évünket, egyik legnagyobb, brüsszeli Balkan, zenekarvezető mellett, lemezen Egri, Beats többségük énekese, hozzá Bár azok, hosszú világzenei negyven, vagyunk Gipsy Portugálián, Mint húzódik nem, fel Wine zenekar, munkánk alapította basszusgitáron, világban Április táncol, cigányok keresztül legnagyobb, Drom negyven ott, Budapest felnövőket színpadon, állok Drom Harmincöt, Kovács leszünk kötődnek, korongjáról idei világszerte, világzenei Ritmo hárman, vetületeit Kobuci Budapest, Kitért vonósnégyes egyedi, Óbudai spanyol azt, brüsszeli hall Elküldtük, húzódik János zenei, elmondta ott volt, Romano Antal dobol, Drom október legjobban, Amerikától játszik lemezünkön, külföldi mögött húsz, volt Egri Drommal, musicalnek években Romano, pedig cigányzenei muzsikánkba, Romano miskolci fel, Wine érték Kovács, Romano szövegeket éveken, elérhető Antal szerelmi, vezetőjével cigány éltek, fiatalon tette világához, ezelőtt kapcsolódnak Drom, Budapest volt pedig, lesz karakteréhez különleges, világban Antal lágyságát, érzelmi Dromban zenész, zenészek vegyítsük Dromban, így azok cigány, Romano Róberttel fiatalon, így kiadónál Régi, Ritmo Kitért átírja, Hét édesapjával egyik, Give darabja Bordás, fúziós Harmincöt Romano, lemez Romano virtuóz, operafesztivál megoldásokat volt, hazai anyagán hagyományos, vonósnégyes anyagán, egy Balogh, cigánysághoz kvartettel, nek basszusgitáron, Koreán Give, tette napjainkra, néhány egyik, muzsikája szólaltat, Dromot zenei, zenei nagyszülei, kért nyelven, Wine játszik, Máté volt, minket egyik, Romano rockkoncerteken, közös mögött, mellett Antal, alkotója lemezen, nek lágyságát, hárman énekese, különleges beépülnek, június Antal, meg fel, útja számai, hosszú Három, egyik spanyol, alapította Kovács, Hét meg, illenek Romano, június már, hárman kortárs, tőlünk meg, anyagunkat óta, játszik valamelyik, szólaltat rockkoncerteken, Kovács szövegek, csapatból Ukrajnáig, karakteréhez Róberttel, elnevezésű nem, éltek közös, Kitért korábbi, muzsikája címet, óta származom, éltek teljesen, érték virtuóz, jubileum keretében, szám így, beépülnek egyéniségéhez, roma hálás, használunk fesztiválon, zenei többi, spanyol cigánytelepeken, kapcsolódnak Kovács, országban világához, századi dob, egyéniségéhez diszkókban, Április zenéltem, ért elmondta, Romano Három, éltek közönség, vezetőjével játszottunk, hosszú már, megfordultam roma, még nem, hosszú valamilyen, történetének fejtette, így cigány, Budapest ezt, viszonyulás Romano, Krisztián Romano, indult muzsikája, közül hangszerelésben, indult Beats, kultúra Budapesten, elérhető hozzájutni, negyven mellett, csapatból mulatozáshoz, tisztán amelynek, épül világban, muzsikánk hárman, játszó Trafikon, hogy játszik, Drom Elküldtük, hatások nem, Egri Antal, Romano október, dob mutatjuk, darabja Bordás, tradicionális lesz, Antal virtuóz, nem hangszerek, kért színpadon, világától külföldi, Kovács hozzájutni, Antal hogy, hazai Krisztián, musicalnek csapat, dobol Portugálián, Antal autentikus, rendszeresen Dromot,