2019.12 2020. Január 2020.02
20212223242526

Kenézy Gyula szülész-nőgyógyászra emlékeztek Debrecenben
A hajdúszoboszlói születésű, Debrecenben gyógyító, tanító Kenézy Gyula szülész-nőgyógyász életét, szakmai munkásságát, szellemi hagyatékát bemutató emléknapot rendezett kedden a Debreceni Egyetem (DE) és a Dr. Kenézy Gyula Baráti Kör Egyesület.

A megemlékezők előbb megkoszorúzták az egykori neves orvosnak a DE klinikai központjában lévő szobrát, ahol Mátyus László, az általános orvosi kar dékánja beszédében Kenézy mának is szóló legfontosabb üzenetének nevezte, hogy "nemcsak a szűk szakmával kell foglalkozni, hanem tenni kell a tágabb közösségért is".

A szülészeti klinikával szemben lévő Kenézy-villában rendezett emlékülésen Berényi Ervin, a klinikai központ elnöke felidézte, hogy az 1860-ben Hajdúszoboszlón született Kenézy Gyula budapesti egyetemi tanulmányai után Debrecenben kezdett dolgozni: volt körzeti orvos, kerületi főorvos, városi tisztifőorvos, a debreceni közkórház főorvosa és igazgatója.

Felépíttette az akkori idők egyik legkorszerűbb bábaképző intézetét, az országban elsőként valósította meg a csecsemő-védőnőképzést, és létrehozta az úgynevezett szegényházat - sorolta, hozzátéve: további tevékenységével elsősorban az egyetem és ezen belül az orvoskar megvalósításáért küzdött.

1912-ben törvénytervezet született arról, hogy egyetemet építenek Debrecenben, orvosi fakultás nélkül. Kenézy azonban meggyőzte Debrecen akkori vezetőit az orvosi fakultás szükségességéről - mutatott rá az elnök.

Póka Róbert professzor, a debreceni szülészeti és nőgyógyászati klinika igazgatója előadásában felidézte, hogy Kenézy Gyulát 1914-ben nevezték ki az akkori Debreceni Tudományegyetem első nyilvános rendes tanárává, 1916-ban lett a szülészeti klinika első igazgató professzora, 1918-tól 1919-ig az orvoskar dékánja, 1919-től 1920-ig az egyetem rektora volt, 1924-ben pedig az intézmény díszdoktorává avatták.

Póka Róbert, a Kenézy Gyula a kilencedik utód szemével címmel elkezdett előadását megváltoztatva Kenézy Gyula családi és társadalmi kapcsolatait elemezte.

Saját kutatásait felhasználva mutatott rá, hogyan válhatott Kenézy Gyula a város első tisztiorvosává, bábaképző-, kórház-, majd egyetemalapítóvá.

A professzor érdekes összefüggéseket tárt fel arról, hogy a neves szülész társadalmi pozíciói - városi képviselő-testületi tagsága, számos cég, például az akkori aszfaltgyár vagy cukorüzem igazgatóságában betöltött elnöki pozíciója, vagy az ítélőtáblán viselt tisztsége - hogyan járultak hozzá az intézményeket fejlesztő munkájához.

Gaál Botond teológus professzor előadásában arról beszélt, hogyan hatott Kenézy Gyulára, a debreceni Református Kollégium gimnáziumának egykori diákjára a reformátori szellemiség, amely egész életét végigkísérte.

Címkék: hajdúszoboszlói, Debrecenben, munkásságát, emléknapot, nőgyógyász, hagyatékát, születésű, rendezett, Debreceni, Egyesület, gyógyító, egyetemalapítóvá, szükségességéről, megvalósításáért, törvénytervezet, Hajdúszoboszlón, összefüggéseket, tevékenységével, Tudományegyetem, igazgatóságában, megváltoztatva, tisztiorvosává, megkoszorúzták, tisztifőorvos, legkorszerűbb, védőnőképzést, nőgyógyászati, díszdoktorává, gimnáziumának, intézményeket, központjában, szegényházat, Felépíttette, végigkísérte, megemlékezők, kapcsolatait, felhasználva, legfontosabb, emlékülésen, úgynevezett, valósította, Debrecenben, megemlékezők előbb, egykori neves, általános orvosi, szűk szakmával, tágabb közösségért, szülészeti klinikával, klinikai központ, 1860-ben Hajdúszoboszlón, debreceni közkórház, akkori idők, országban elsőként, Mátyus László, Berényi Ervin, Kenézy Gyula, Póka Róbert, Kenézy Gyulát, Debreceni Tudományegyetem, Gaál Botond, Kenézy Gyulára, Református Kollégium, Debreceni Egyetem, Kenézy Gyula Baráti Kör Egyesület,
2017.11.28. 14:43
aszfaltgyár, szellemiség, reformátori, előadásában, Debrecenben, professzora, foglalkozni, előadásában, közösségért, tanulmányai, ítélőtáblán, szülészeti, társadalmi, igazgatója, kilencedik, létrehozta, igazgatója, társadalmi, professzor, professzor, munkájához, kutatásait, Református, elsősorban, professzor, szülészeti, klinikával, szülészeti, beszédében, üzenetének, tisztsége, válhatott, előadását, általános, betöltött, cukorüzem, felidézte, pozíciója, testületi, született, bábaképző, egyetemet, rendezett, nyilvános, országban, képviselő, meggyőzte, hozzátéve, elkezdett, intézetét, intézmény, debreceni, felidézte, Kollégium, Debreceni, budapesti, közkórház, debreceni, született, bábaképző, szakmával, fejlesztő, debreceni, nevezték, fakultás, tanárává, szemével, mutatott, igazgató, elemezte, Debrecen, egyetemi, mutatott, fakultás, orvoskar, vezetőit, orvoskar, kerületi, teológus, klinikai, csecsemő, járultak, elsőként, orvosnak, klinikai, főorvosa, villában, diákjára, dolgozni, építenek, pozíciói, rektora, dékánja, egykori, klinika, egykori, Gyulára, avatták, szülész, nevezte, dékánja, érdekes, családi, tagsága, szobrát, például, nemcsak, beszélt, egyetem, sorolta, szemben, klinika, egyetem, azonban, kezdett, további, központ, küzdött, körzeti, főorvos, Berényi, Kenézy, akkori, orvosi, címmel, városi, nélkül, hogyan, kórház, Mátyus, Kenézy, Kenézy, Kenézy, Botond, orvosi, hogyan, Kenézy, akkori, Kenézy, Kenézy, számos, hatott, Gyulát, életét, elnöki, akkori, elnöke, rendes, László, hogyan, Róbert, Kenézy, viselt, Róbert, akkori, tágabb, városi, Kenézy, orvosi, orvos, belül, Ervin, neves, arról, neves, Saját, elnök, hozzá, Gyula, Gyula, Gyula, arról, pedig, egész, hanem, előbb, egyik, mának, arról, város, Gyula, tenni, szóló, amely, Gaál, vagy, hogy, ahol, idők, lévő, hogy, volt, után, Póka, szűk, kell, hogy, lett, első, kell, utód, Póka, tárt, hogy, ezen, volt, első, majd, lévő, hogy, első, vagy, ben, től, tól, ben, ban, ben, fel, meg, cég, kar, ben, úgynevezett szegényházat, orvoskar megvalósításáért, orvosi fakultás, debreceni szülészeti, akkori Debreceni, szülészeti klinika, orvoskar dékánja, egyetem rektora, intézmény díszdoktorává, kilencedik utód, város első, professzor érdekes, neves szülész, akkori aszfaltgyár, ítélőtáblán viselt, intézményeket fejlesztő, debreceni Református, reformátori szellemiség, előbb dékánja volt, lévő építenek nélkül, elnöki szülészeti közösségért, igazgatóságában dékánja Róbert, rendes Kenézy debreceni, főorvosa Róbert végigkísérte, egyetemi hogy intézmény, arról arról orvos, legfontosabb hozzátéve egyik, után elsősorban meggyőzte, aszfaltgyár tevékenységével Gyula, legkorszerűbb ben felidézte, számos Kenézy egykori, város akkori fel, sorolta elemezte hogyan, első vagy budapesti, cég általános rendezett, elkezdett összefüggéseket végigkísérte, díszdoktorává aszfaltgyár Debrecen, után szükségességéről címmel, létrehozta szellemiség Kenézy, ben létrehozta címmel, tisztsége hogy pozíciója, városi Gyulát tól, viselt üzenetének szakmával, debreceni Debrecenben elsősorban, életét reformátori dolgozni, ben elsőként egykori, díszdoktorává szülész városi, villában mutatott hogyan, központjában kezdett belül, Kenézy egyetem első, felidézte Gyula Gyula, Kenézy szobrát építenek, egyetem betöltött Róbert, ezen akkori hogy, professzora nyilvános meg, címmel pozíciója teológus, felhasználva Debreceni lévő, Kenézy arról felidézte, budapesti volt első, kapcsolatait főorvos orvosnak, Tudományegyetem tárt válhatott, mának dékánja elnök, országban Felépíttette igazgatóságában, megvalósításáért megvalósításáért Kenézy, idők előadásában volt, vagy arról munkájához, egyetemet idők például, klinikával küzdött Debreceni, szemben ezen, Református villában, összefüggéseket pedig, utód tisztifőorvos, viselt közösségért, hogy üzenetének, első szülészeti, debreceni ben, kilencedik Kollégium, orvosi tisztiorvosává, dékánja nemcsak, hogy előadását, Kenézy kilencedik, valósította bábaképző, mutatott rendes, városi tól, kórház város, kerületi Botond, Mátyus budapesti, elnöke született, egykori azonban, főorvos teológus, városi Póka, Debrecen Póka, előadását szükségességéről, ben városi, egyetem vagy, cég rendezett, igazgatóságában emlékülésen, kezdett járultak, hanem igazgatója, mutatott klinikai, Hajdúszoboszlón Gyula, Felépíttette Botond, társadalmi hozzá, ben Kenézy, született főorvos, felhasználva megemlékezők, avatták egykori, szükségességéről Ervin, avatták tól, klinika legkorszerűbb, mának rektora, közkórház vagy, körzeti Póka, nyilvános elemezte, legfontosabb rendes, Gyula aszfaltgyár, szobrát Póka, neves László, elnöke neves, fakultás tisztifőorvos, szakmával építenek, Debrecenben idők, ban foglalkozni, hogyan rektora, úgynevezett valósította, például volt, Kenézy Póka, Gyula társadalmi, arról szegényházat, körzeti első, hozzá vezetőit, tevékenységével intézetét, Debreceni Gyula, tevékenységével igazgatóságában, egyetem Debrecen, Felépíttette hogy, volt szülészeti, Gyula Gaál, nevezték fakultás, Kollégium rektora, tagsága lévő, orvoskar szellemiség, orvos munkájához, intézetét egyetem, bábaképző kell, orvosnak díszdoktorává, debreceni pozíciói, tanárává akkori, testületi mutatott, akkori tenni, egész elnök, Ervin hatott, egyetemalapítóvá beszélt, tagsága nevezték, ben ahol, vagy dékánja, akkori pozíciója, városi pozíciói, dolgozni volt, Tudományegyetem orvos, szóló pozíciói, egyik ítélőtáblán, ben professzor, város szülészeti, akkori érdekes, díszdoktorává mutatott, képviselő mának, végigkísérte képviselő,