2019.07 2019. Augusztus 2019.09
19202122232425
Vagy egyszerûen csak unatkozol?

Discursul lui Viktor Orbán despre starea națiunii: maghiarii cred din nou în viitorul lor
Maghiarii cred, din nou, în viitorul lor, am creat unitate națională în cazul familiei - a spus premierul Ungariei, Viktor Orbán duminică, în cadrul discursului său tradițional despre starea națiunii, susținut la Budapesta la Centrul Cultural Várkert Bazár.

Acesta a subliniat: nici cea de-a treia majoritate de două treimi, nici creșterea economică remarcabilă nu ne-au fost date cadou, Ungaria a muncit din greu pentru ambele. Există legături adânci între politică și economie, rezultatele nu există niciodată datorită norocului orb - a fost de părere Orbán.

Mândria noastră națională are fundament în economie - a spus premierul Viktor Orbán. A subliniat: raportat la populație, Ungaria se află pe locul 88 între țările lumii, dar pe locul 34 în ceea ce privește volumul exporturilor. Mândria națională are și fundament în economie, având în vedere că performanța inginerilor și muncitorilor maghiari urcă țara cu 54 de locuri.

În opinia lui Orbán, Ungaria are răspunsuri la un eventual declin al economiei mondiale și nu va renunța la planul de a înregistra minimum două procente de creștere economică anuală peste media UE. Cele mai mari rezultate ale noastre urmează, doar acum ne-am luat avântul - a adăugat premierul.

Șeful Guvernului Ungariei a vorbit și despre faptul că la 30 de ani de la schimbarea de regim "trebuie din nou să ne apărăm identitatea de maghiari, trăsătura noastră de creștini, trebuie să ne apărăm familiile, comunitățile și libertatea". Există din nou - a continuat - cei care proclamă o lume fără națiuni, care vor o societate deschisă, "meșteresc" guverne globale peste cele naționale, ar inunda țările de culturi străine și le dirijează și acum din străinătate. Conform spuselor sale citadela noului internaționalism este Bruxelles-ul, iar instrumentul său este imigrația.

Acesta a vorbit și despre faptul că în Europa se nasc tot mai puțin copii, iar vesticii au răspuns cu imigrația: "atâția câți lipsesc, să intre", și atunci ies calculele - a explicat Orbán. Acesta a afirmat: nouă nu ne trebuie cifre, ci copii maghiari, iar imigrația înseamnă depunerea armelor.

Viktor Orbán a prezentat și un program în șapte puncte pentru ajutorarea familiilor, despre care a remarcat: "acesta este răspunsul maghiarilor și nu imigrația".

Premierul a explicat: toate femeile cu vârsta până la 40 de ani pot contracta un împrumut în condiții avantajoase în valoare de 10 milioane de forinți (31.352 euro), în momentul legării primei căsnicii. La nașterea primului copil, rambursarea este suspendată pe o perioadă de trei ani, la nașterea celui de-al doilea pentru încă trei ani, fiind și ștearsă o treime din soldul datorat. Dacă în familie se naște și al treilea copil, restul soldului datorat se stinge.

Premierul a amintit că actualmente familiile cu doi copii pot accesa un credit cu susținerea dobânzii de către stat, de 10 milioane de forinți (31.352 euro), iar cele cu trei sau mai mulți copii un credit în valoare de 15 milioane de forinți (47 de mii de euro), pentru achiziția unei locuințe noi construite. Pe viitor, familiile cu doi sau mai mulți copii pot folosi acest credit și pentru achiziționarea de locuințe vechi.

Acesta a anunțat că până în prezent statul prelua un milion de forinți din soldul creditului ipotecar al familiilor în care se năștea cel puțin al treilea copil. Acum statul va prelua aceeași valoare, începând cu al doilea copil, iar la al treilea copil născut suma preluată de stat crește la 4 milioane de forinți (12.541 de euro), iar la fiecare copil născut după, statul va prelua câte un milion de forinți (3.135 de euro) din soldul creditului ipotecar.

Totodată, susține premierul, femeile care au născut și crescut minimum patru copii vor fi scutite, pe viață, de plata impozitului pe venit.

Guvernul Ungariei va demara și un program de achiziționare de autovehicule pentru familiile mari, astfel că cei care au cel puțin trei copii și vor să cumpere o mașină cu cel puțin șapte locuri, vor beneficia de o sumă nerambursabilă de la stat în valoare de 2,5 milioane de forinți (circa 7.800 de euro).Ungaria va oferi creșa în mod totalmente gratuit și va crea 21 de mii de noi locuri, în următorii 3 ani. Până la finele acestui an vor fi deja create 10 mii de noi locuri la creșele de stat, iar în 2020 și 2021, alte 5, respectiv 6 mii. Acest lucru înseamnă că până la finele lui 2022 orice părinte, dacă dorește, își va putea duce copilul la creșă.

Al șaptelea punct al programului de sprijinire a familiilor amintit de premier se referă la introducerea concediului pentru bunici (beneficiu pentru îngrijirea copiilor), astfel că și bunicii pot rămâne în concediu de creșterea copilului, nu doar părinții.

În discursul său prim-ministrul a amintit și modernizarea predării limbilor străine la liceu, spunând: fiecare elev va beneficia la finalul clasei a IX-a și a X-a, de două săptămâni de cursuri lingvistice în străinătate, pe cheltuiala guvernului.

Premierul a menționat că în sensul hotărârii guvernului vor fi alocați 700 de miliarde de forinți (aproape 2,2 miliarde de euro) pentru investiții în domeniul sănătății, aici fiind inclusă și construirea spitalelor centrale la Budapesta.La finalul discursului, Viktor Orbán a invitat pe toată lumea la apărarea Ungariei și la munca de construire a țării.

Címkék: discursului, Maghiarii, Budapesta, premierul, familiei, Cultural, viitorul, Ungariei, Centrul, Várkert, duminic, nerambursabil, instrumentul, modernizarea, introducerea, exporturilor, autovehicule, muncitorilor, avantajoase, impozitului, rezultatele, maghiarilor, rambursarea, identitatea, lingvistice, actualmente, inginerilor, programului, concediului, discursului, construirea, construite, Guvernului, totalmente, libertatea, construire, schimbarea, majoritate, remarcabil, creditului, familiilor, sprijinire, spus premierul, înregistra minimum, adăugat premierul, explicat Orbán, familiilor amintit, Viktor Orbán, Guvernului Ungariei, Guvernul Ungariei, Centrul Cultural Várkert Bazár,
2019.02.10. 20:21
spitalelor, cheltuiala, guvernului, familiilor, ajutorarea, guvernului, creditului, familiilor, fundament, Bruxelles, suspendat, Budapesta, familiile, familiile, economiei, nregistra, premierul, rezultate, premierul, subliniat, performan, Premierul, familiile, respectiv, beneficia, familiile, ministrul, Premierul, discursul, contracta, continuat, norocului, calculele, Premierul, prezentat, beneficia, societate, ngrijirea, copilului, fundament, depunerea, premierul, subliniat, beneficiu, maghiari, ipotecar, explicat, momentul, vesticii, ionalism, milioane, maghiari, remarcat, dirijeaz, milioane, spuselor, primului, Ungariei, economic, explicat, milioane, soldului, milioane, eventual, Guvernul, Ungariei, concediu, spunsuri, citadela, niciodat, miliarde, economie, limbilor, economie, maghiari, milioane, miliarde, copiilor, raportat, economie, Ungariei, ipotecar, mondiale, procente, centrale, domeniul, economic, fiecare, femeile, spunsul, amintit, bunicii, aproape, lipsesc, investi, finalul, invitat, interna, afirmat, trebuie, program, cursuri, armelor, mprumut, finalul, copilul, ionarea, prezent, minimum, valoare, program, scutite, crescut, femeile, treilea, preluat, valoare, treilea, Totodat, cumpere, datorat, fiecare, acestui, aptelea, amintit, premier, gratuit, perioad, treilea, valoare, familie, Ungaria, datorat, valoare, amintit, politic, volumul, Ungaria, deschis, comunit, guverne, minimum, noastre, globale, datorit, Ungaria, Conform, trebuie, Ungaria, trebuie, proclam, culturi, doilea, vorbit, primei, snicii, pentru, locuin, ambele, pentru, vedere, locuri, folosi, despre, prelua, clasei, popula, credit, noastr, statul, noastr, prelua, milion, soldul, create, restul, Acesta, astfel, stinge, Acesta, inerea, treime, pentru, locuri, sensul, Viktor, achizi, bunici, doilea, finele, soldul, urmeaz, pentru, statul, acesta, opinia, planul, demara, treimi, Viktor, imigra, achizi, locuri, inclus, atunci, ionare, viitor, Europa, pentru, finele, pentru, achizi, noului, declin, imigra, faptul, despre, vorbit, Acesta, pentru, Acesta, pentru, teresc, puncte, credit, locuin, despre, muncit, accesa, locuri, credit, faptul, Viktor, statul, nseamn, inunda, astfel, soldul, milion, ionale, pentru, nseamn, imigra, prelua, imigra, copii, orice, lucru, Acest, acest, forin, copil, copii, anual, forin, peste, forin, renun, venit, Orbán, copii, patru, media, ional, prive, copil, torii, forin, locul, oferi, aceea, ndria, copil, circa, copil, vechi, ional, exist, Orbán, liceu, copil, terea, fiind, intre, Orbán, fiind, spuns, celui, terea, rinte, forin, cadou, toate, aloca, peste, forin, ionat, copii, Exist, condi, cifre, Exist, tears, terea, forin, locul, putea, refer, treia, punct, rarea, lumea, lumii, munca, forin, Orbán, copil, ndria, terea, Orbán, copii, regim, Orbán, copii, plata, copii, nici, trei, aici, mari, fost, nici, date, care, toat, euro, deja, spus, doar, rere, prim, ntre, rile, dore, duce, alte, stat, crea, ceea, tate, stat, greu, apte, turi, ntre, fost, pred, spun, elev, euro, stat, euro, trei, eful, stat, nzii, trei, trei, tura, ugat, euro, anun, doar, care, acum, luat, unei, ntul, este, tini, acum, rile, cele, nasc, este, tate, este, apte, care, care, rsta, euro, lume, iuni, este, care, mari, cele, Cele, euro, ncep, euro, scut, sale, tere, suma, Acum, care, scut, scut, men, ine, cel, str, ani, vor, urc, hot, cre, rii, cei, pot, str, ile, rii, dup, leg, nci, din, leg, nou, dou, rii, cei, din, tot, lui, dou, mai, iar, din, iar, are, rii, vor, cea, str, cre, ine, vor, cre, ara, orb, vor, dou, sus, str, ies, ine, nou, iar, din, din, mai, dar, iar, mul, cre, ele, mii, sau, noi, dac, lui, iar, doi, pot, noi, noi, cre, mii, tea, cel, urm, ale, mai, mii, vor, din, ani, mii, are, pot, nou, din, ani, are, doi, cre, Dac, ani, cel, rin, mod, iar, pot, sus, sau, sum, mai, mul, cre, afl, via, tre, dob, vor, cre, iar, ani, mii economiei are, stat gratuit circa, vor maghiari rezultate, astfel rambursarea copii, valoare locuin create, centrale nou mul, spitalelor premierul Acest, tea orice gratuit, urm procente liceu, inclus cel Totodat, via trei despre, ale viitor regim, soldul inclus sale, spuns ine vor, aproape familiile datorat, copii guverne norocului, prelua milion mprumut, introducerea valoare rile, valoare interna are, din nici care, copilului plata credit, statul rinte ele, prezentat creditului culturi, mii plata beneficiu, stat cre program, dob locuin ndria, ministrul Dac doi, locuri rin spunsul, familiile crescut vorbit, familiilor calculele discursul, cre armelor este, valoare trei vorbit, copiilor rii urmeaz, copii cele remarcabil, euro despre iar, mul teresc inerea, Acesta copil pentru, create dac noastre, peste muncitorilor spuns, totalmente ajutorarea stat, maghiari vor urm, mul milioane fost, program prelua prelua, Orbán mai copilul, tate Orbán trei, forin locuin Ungariei, dob doi unei, snicii valoare mari, mari dou euro, finalul pot euro, noi fundament, forin din, pot Cele, copil economic, ionalism autovehicule, din libertatea, program oferi, tears iar, milioane fundament, ionalism milioane, tre str, astfel amintit, copil explicat, economic ipotecar, soldul nregistra, cel familie, spuselor forin, maghiari depunerea, Ungaria care, ambele locuin, rere raportat, acest tea, tini calculele, iar dar, economie majoritate, schimbarea concediu, urm media, pentru locuri, prim lumea, ntre construire, elev forin, snicii vor, maghiari soldul, vor accesa, maghiari primei, ale pot, ional imigra, nasc acestui, exist mari, spunsuri acum, fost lipsesc, noi Orbán, apte Acesta, discursul Europa, instrumentul euro, Viktor stat, Viktor cre, Orbán locul, politic copil, avantajoase vorbit, iar pot, cumpere finele, achizi actualmente, eful ani, dore din, fost Acesta, prezentat munca, rezultatele orb, introducerea copilului, guverne autovehicule, sau sale, nzii volumul, Exist familie, lui ele, iar vor, popula apte, urc ndria, copiilor procente, nici noi, economic primei, cel cea, nzii noi, milion acum, ine imigra, vor norocului, Acest care, mul investi, familiile lucru, peste cre, planul astfel, sale iuni, maghiari cifre, soldul vorbit, ani cheltuiala, finalul iar, bunici creditului, leg Premierul, sus Ungaria, iar cele, str eful, iar culturi, milion Acum, ional terea, amintit familiile, nseamn euro, Acesta premier, nseamn ionat, str str, mii stat, ani Guvernul,