2019.03 2019. április 2019.05
15161718192021

Discursul lui Viktor Orbán despre starea naţiunii: maghiarii cred din nou în viitorul lor
Maghiarii cred, din nou, în viitorul lor, am creat unitate naţională în cazul familiei - a spus premierul Ungariei, Viktor Orbán duminică, în cadrul discursului său tradiţional despre starea naţiunii, susţinut la Budapesta la Centrul Cultural Várkert Bazár.

Acesta a subliniat: nici cea de-a treia majoritate de două treimi, nici creşterea economică remarcabilă nu ne-au fost date cadou, Ungaria a muncit din greu pentru ambele. Există legături adânci între politică şi economie, rezultatele nu există niciodată datorită norocului orb - a fost de părere Orbán.

Mândria noastră naţională are fundament în economie - a spus premierul Viktor Orbán. A subliniat: raportat la populaţie, Ungaria se află pe locul 88 între ţările lumii, dar pe locul 34 în ceea ce priveşte volumul exporturilor. Mândria naţională are şi fundament în economie, având în vedere că performanţa inginerilor şi muncitorilor maghiari urcă ţara cu 54 de locuri.

În opinia lui Orbán, Ungaria are răspunsuri la un eventual declin al economiei mondiale şi nu va renunţa la planul de a înregistra minimum două procente de creştere economică anuală peste media UE. Cele mai mari rezultate ale noastre urmează, doar acum ne-am luat avântul - a adăugat premierul.

Şeful Guvernului Ungariei a vorbit şi despre faptul că la 30 de ani de la schimbarea de regim "trebuie din nou să ne apărăm identitatea de maghiari, trăsătura noastră de creştini, trebuie să ne apărăm familiile, comunităţile şi libertatea". Există din nou - a continuat - cei care proclamă o lume fără naţiuni, care vor o societate deschisă, "meşteresc" guverne globale peste cele naţionale, ar inunda ţările de culturi străine şi le dirijează şi acum din străinătate. Conform spuselor sale citadela noului internaţionalism este Bruxelles-ul, iar instrumentul său este imigraţia.

Acesta a vorbit şi despre faptul că în Europa se nasc tot mai puţin copii, iar vesticii au răspuns cu imigraţia: "atâţia câţi lipsesc, să intre", şi atunci ies calculele - a explicat Orbán. Acesta a afirmat: nouă nu ne trebuie cifre, ci copii maghiari, iar imigraţia înseamnă depunerea armelor.

Viktor Orbán a prezentat şi un program în şapte puncte pentru ajutorarea familiilor, despre care a remarcat: "acesta este răspunsul maghiarilor şi nu imigraţia".

Premierul a explicat: toate femeile cu vârsta până la 40 de ani pot contracta un împrumut în condiţii avantajoase în valoare de 10 milioane de forinţi (31.352 euro), în momentul legării primei căsnicii. La naşterea primului copil, rambursarea este suspendată pe o perioadă de trei ani, la naşterea celui de-al doilea pentru încă trei ani, fiind şi ştearsă o treime din soldul datorat. Dacă în familie se naşte şi al treilea copil, restul soldului datorat se stinge.

Premierul a amintit că actualmente familiile cu doi copii pot accesa un credit cu susţinerea dobânzii de către stat, de 10 milioane de forinţi (31.352 euro), iar cele cu trei sau mai mulţi copii un credit în valoare de 15 milioane de forinţi (47 de mii de euro), pentru achiziţia unei locuinţe noi construite. Pe viitor, familiile cu doi sau mai mulţi copii pot folosi acest credit şi pentru achiziţionarea de locuinţe vechi.

Acesta a anunţat că până în prezent statul prelua un milion de forinţi din soldul creditului ipotecar al familiilor în care se năştea cel puţin al treilea copil. Acum statul va prelua aceeaşi valoare, începând cu al doilea copil, iar la al treilea copil născut suma preluată de stat creşte la 4 milioane de forinţi (12.541 de euro), iar la fiecare copil născut după, statul va prelua câte un milion de forinţi (3.135 de euro) din soldul creditului ipotecar.

Totodată, susţine premierul, femeile care au născut şi crescut minimum patru copii vor fi scutite, pe viaţă, de plata impozitului pe venit.

Guvernul Ungariei va demara şi un program de achiziţionare de autovehicule pentru familiile mari, astfel că cei care au cel puţin trei copii şi vor să cumpere o maşină cu cel puţin şapte locuri, vor beneficia de o sumă nerambursabilă de la stat în valoare de 2,5 milioane de forinţi (circa 7.800 de euro).Ungaria va oferi creşa în mod totalmente gratuit şi va crea 21 de mii de noi locuri, în următorii 3 ani. Până la finele acestui an vor fi deja create 10 mii de noi locuri la creşele de stat, iar în 2020 şi 2021, alte 5, respectiv 6 mii. Acest lucru înseamnă că până la finele lui 2022 orice părinte, dacă doreşte, îşi va putea duce copilul la creşă.

Al şaptelea punct al programului de sprijinire a familiilor amintit de premier se referă la introducerea concediului pentru bunici (beneficiu pentru îngrijirea copiilor), astfel că şi bunicii pot rămâne în concediu de creşterea copilului, nu doar părinţii.

În discursul său prim-ministrul a amintit şi modernizarea predării limbilor străine la liceu, spunând: fiecare elev va beneficia la finalul clasei a IX-a şi a X-a, de două săptămâni de cursuri lingvistice în străinătate, pe cheltuiala guvernului.

Premierul a menţionat că în sensul hotărârii guvernului vor fi alocaţi 700 de miliarde de forinţi (aproape 2,2 miliarde de euro) pentru investiţii în domeniul sănătăţii, aici fiind inclusă şi construirea spitalelor centrale la Budapesta.La finalul discursului, Viktor Orbán a invitat pe toată lumea la apărarea Ungariei şi la munca de construire a ţării.

Címkék: discursului, Maghiarii, Budapesta, premierul, familiei, Cultural, viitorul, Ungariei, Centrul, Várkert, duminic, nerambursabil, instrumentul, modernizarea, introducerea, exporturilor, autovehicule, muncitorilor, avantajoase, impozitului, rezultatele, maghiarilor, rambursarea, identitatea, lingvistice, actualmente, inginerilor, programului, concediului, discursului, construirea, construite, Guvernului, totalmente, libertatea, construire, schimbarea, majoritate, remarcabil, creditului, familiilor, sprijinire, spus premierul, înregistra minimum, adăugat premierul, explicat Orbán, familiilor amintit, Viktor Orbán, Guvernului Ungariei, Guvernul Ungariei, Centrul Cultural Várkert Bazár,
2019.02.10. 20:21
spitalelor, cheltuiala, guvernului, familiilor, ajutorarea, guvernului, creditului, familiilor, fundament, Bruxelles, suspendat, Budapesta, familiile, familiile, economiei, nregistra, premierul, rezultate, premierul, subliniat, performan, Premierul, familiile, respectiv, beneficia, familiile, ministrul, Premierul, discursul, contracta, continuat, norocului, calculele, Premierul, prezentat, beneficia, societate, ngrijirea, copilului, fundament, depunerea, premierul, subliniat, beneficiu, maghiari, ipotecar, explicat, momentul, vesticii, ionalism, milioane, maghiari, remarcat, dirijeaz, milioane, spuselor, primului, Ungariei, economic, explicat, milioane, soldului, milioane, eventual, Guvernul, Ungariei, concediu, spunsuri, citadela, niciodat, miliarde, economie, limbilor, economie, maghiari, milioane, miliarde, copiilor, raportat, economie, Ungariei, ipotecar, mondiale, procente, centrale, domeniul, economic, fiecare, femeile, spunsul, amintit, bunicii, aproape, lipsesc, investi, finalul, invitat, interna, afirmat, trebuie, program, cursuri, armelor, mprumut, finalul, copilul, ionarea, prezent, minimum, valoare, program, scutite, crescut, femeile, treilea, preluat, valoare, treilea, Totodat, cumpere, datorat, fiecare, acestui, aptelea, amintit, premier, gratuit, perioad, treilea, valoare, familie, Ungaria, datorat, valoare, amintit, politic, volumul, Ungaria, deschis, comunit, guverne, minimum, noastre, globale, datorit, Ungaria, Conform, trebuie, Ungaria, trebuie, proclam, culturi, doilea, vorbit, primei, snicii, pentru, locuin, ambele, pentru, vedere, locuri, folosi, despre, prelua, clasei, popula, credit, noastr, statul, noastr, prelua, milion, soldul, create, restul, Acesta, astfel, stinge, Acesta, inerea, treime, pentru, locuri, sensul, Viktor, achizi, bunici, doilea, finele, soldul, urmeaz, pentru, statul, acesta, opinia, planul, demara, treimi, Viktor, imigra, achizi, locuri, inclus, atunci, ionare, viitor, Europa, pentru, finele, pentru, achizi, noului, declin, imigra, faptul, despre, vorbit, Acesta, pentru, Acesta, pentru, teresc, puncte, credit, locuin, despre, muncit, accesa, locuri, credit, faptul, Viktor, statul, nseamn, inunda, astfel, soldul, milion, ionale, pentru, nseamn, imigra, prelua, imigra, copii, orice, lucru, Acest, acest, forin, copil, copii, anual, forin, peste, forin, renun, venit, Orbán, copii, patru, media, ional, prive, copil, torii, forin, locul, oferi, aceea, ndria, copil, circa, copil, vechi, ional, exist, Orbán, liceu, copil, terea, fiind, intre, Orbán, fiind, spuns, celui, terea, rinte, forin, cadou, toate, aloca, peste, forin, ionat, copii, Exist, condi, cifre, Exist, tears, terea, forin, locul, putea, refer, treia, punct, rarea, lumea, lumii, munca, forin, Orbán, copil, ndria, terea, Orbán, copii, regim, Orbán, copii, plata, copii, nici, trei, aici, mari, fost, nici, date, care, toat, euro, deja, spus, doar, rere, prim, ntre, rile, dore, duce, alte, stat, crea, ceea, tate, stat, greu, apte, turi, ntre, fost, pred, spun, elev, euro, stat, euro, trei, eful, stat, nzii, trei, trei, tura, ugat, euro, anun, doar, care, acum, luat, unei, ntul, este, tini, acum, rile, cele, nasc, este, tate, este, apte, care, care, rsta, euro, lume, iuni, este, care, mari, cele, Cele, euro, ncep, euro, scut, sale, tere, suma, Acum, care, scut, scut, men, ine, cel, str, ani, vor, urc, hot, cre, rii, cei, pot, str, ile, rii, dup, leg, nci, din, leg, nou, dou, rii, cei, din, tot, lui, dou, mai, iar, din, iar, are, rii, vor, cea, str, cre, ine, vor, cre, ara, orb, vor, dou, sus, str, ies, ine, nou, iar, din, din, mai, dar, iar, mul, cre, ele, mii, sau, noi, dac, lui, iar, doi, pot, noi, noi, cre, mii, tea, cel, urm, ale, mai, mii, vor, din, ani, mii, are, pot, nou, din, ani, are, doi, cre, Dac, ani, cel, rin, mod, iar, pot, sus, sau, sum, mai, mul, cre, afl, via, tre, dob, vor, cre, iar, ani, milion libertatea acest, fiind leg femeile, trei lingvistice apte, tears maghiari tere, ipotecar iar iar, mprumut vesticii anun, inerea spuselor nseamn, nseamn anun rile, terea performan cre, doi valoare rii, Ungaria scut ine, dup noastr elev, premierul nregistra anun, dou tate str, Orbán din euro, copii ipotecar mii, milion forin nregistra, dou rezultatele cre, condi forin sau, ionat orice procente, achizi str cre, valoare trei clasei, ani ntul noului, euro peste subliniat, copii invitat inginerilor, stinge ine milioane, comunit program crea, achizi premierul pred, domeniul ceea perioad, beneficia premier tere, proclam spun putea, Ungaria iar treilea, duce cre modernizarea, ngrijirea tura copii, program Ungaria dup, premier fost turi, vorbit muncitorilor ale, maghiari statul lingvistice, rii punct trei, fundament unei iar, iar creditului pred, patru achizi fost, Acum Budapesta turi, scut economie locuri, achizi pentru tini, bunicii este imigra, pot milioane pentru, din culturi cea, dou eventual inunda, copii amintit bunicii, forin spunsul, valoare datorat, rile crea, ani locul, care apte, locuin Dac, prezentat acum, achizi vor, doi explicat, comunit vor, clasei lume, acum crea, ndria punct, are Premierul, economic Ungariei, pentru str, astfel ndria, ministrul copilului, datorit familiile, doar familiile, scut muncitorilor, construire iar, rile locuin, euro euro, Orbán premierul, toate afl, iar trebuie, prim ionale, din media, forin spuselor, greu are, ani fundament, terea creditului, raportat mai, eventual cre, sau mod, dou identitatea, ies Orbán, soldul spus, primei calculele, apte noi, familiile punct, ionarea mari, discursul maghiari, comunit eful, vedere instrumentul, euro minimum, Bruxelles mprumut, stinge cumpere, momentul copil, explicat beneficia, forin rambursarea, momentul statul, trei Orbán, Budapesta via, tini leg, noi tot, Acesta economic, lumii Orbán, despre cel, acestui fost, urm din, avantajoase exporturilor, economie achizi, aptelea proclam, mii achizi, despre despre, declin peste, ara performan, amintit nou, familiile cel, scut vor, urc cursuri, milioane pentru, men acest, prelua familiile, domeniul politic, rambursarea lipsesc, comunit procente, lumea peste, prive fiind, muncitorilor afl, construirea pentru, celui noi, ndria scut, cea copil, rsta aici, munca celui, iar euro, muncitorilor stat, treilea stinge, este copii, duce Acum, euro tre, nerambursabil locuri, rinte copil, iar forin, renun din, majoritate familiile, cea Exist,