2019.01 2019. Február 2019.03
18192021222324

Discursul lui Viktor Orbán despre starea naţiunii: maghiarii cred din nou în viitorul lor
Maghiarii cred, din nou, în viitorul lor, am creat unitate naţională în cazul familiei - a spus premierul Ungariei, Viktor Orbán duminică, în cadrul discursului său tradiţional despre starea naţiunii, susţinut la Budapesta la Centrul Cultural Várkert Bazár.

Acesta a subliniat: nici cea de-a treia majoritate de două treimi, nici creşterea economică remarcabilă nu ne-au fost date cadou, Ungaria a muncit din greu pentru ambele. Există legături adânci între politică şi economie, rezultatele nu există niciodată datorită norocului orb - a fost de părere Orbán.

Mândria noastră naţională are fundament în economie - a spus premierul Viktor Orbán. A subliniat: raportat la populaţie, Ungaria se află pe locul 88 între ţările lumii, dar pe locul 34 în ceea ce priveşte volumul exporturilor. Mândria naţională are şi fundament în economie, având în vedere că performanţa inginerilor şi muncitorilor maghiari urcă ţara cu 54 de locuri.

În opinia lui Orbán, Ungaria are răspunsuri la un eventual declin al economiei mondiale şi nu va renunţa la planul de a înregistra minimum două procente de creştere economică anuală peste media UE. Cele mai mari rezultate ale noastre urmează, doar acum ne-am luat avântul - a adăugat premierul.

Şeful Guvernului Ungariei a vorbit şi despre faptul că la 30 de ani de la schimbarea de regim "trebuie din nou să ne apărăm identitatea de maghiari, trăsătura noastră de creştini, trebuie să ne apărăm familiile, comunităţile şi libertatea". Există din nou - a continuat - cei care proclamă o lume fără naţiuni, care vor o societate deschisă, "meşteresc" guverne globale peste cele naţionale, ar inunda ţările de culturi străine şi le dirijează şi acum din străinătate. Conform spuselor sale citadela noului internaţionalism este Bruxelles-ul, iar instrumentul său este imigraţia.

Acesta a vorbit şi despre faptul că în Europa se nasc tot mai puţin copii, iar vesticii au răspuns cu imigraţia: "atâţia câţi lipsesc, să intre", şi atunci ies calculele - a explicat Orbán. Acesta a afirmat: nouă nu ne trebuie cifre, ci copii maghiari, iar imigraţia înseamnă depunerea armelor.

Viktor Orbán a prezentat şi un program în şapte puncte pentru ajutorarea familiilor, despre care a remarcat: "acesta este răspunsul maghiarilor şi nu imigraţia".

Premierul a explicat: toate femeile cu vârsta până la 40 de ani pot contracta un împrumut în condiţii avantajoase în valoare de 10 milioane de forinţi (31.352 euro), în momentul legării primei căsnicii. La naşterea primului copil, rambursarea este suspendată pe o perioadă de trei ani, la naşterea celui de-al doilea pentru încă trei ani, fiind şi ştearsă o treime din soldul datorat. Dacă în familie se naşte şi al treilea copil, restul soldului datorat se stinge.

Premierul a amintit că actualmente familiile cu doi copii pot accesa un credit cu susţinerea dobânzii de către stat, de 10 milioane de forinţi (31.352 euro), iar cele cu trei sau mai mulţi copii un credit în valoare de 15 milioane de forinţi (47 de mii de euro), pentru achiziţia unei locuinţe noi construite. Pe viitor, familiile cu doi sau mai mulţi copii pot folosi acest credit şi pentru achiziţionarea de locuinţe vechi.

Acesta a anunţat că până în prezent statul prelua un milion de forinţi din soldul creditului ipotecar al familiilor în care se năştea cel puţin al treilea copil. Acum statul va prelua aceeaşi valoare, începând cu al doilea copil, iar la al treilea copil născut suma preluată de stat creşte la 4 milioane de forinţi (12.541 de euro), iar la fiecare copil născut după, statul va prelua câte un milion de forinţi (3.135 de euro) din soldul creditului ipotecar.

Totodată, susţine premierul, femeile care au născut şi crescut minimum patru copii vor fi scutite, pe viaţă, de plata impozitului pe venit.

Guvernul Ungariei va demara şi un program de achiziţionare de autovehicule pentru familiile mari, astfel că cei care au cel puţin trei copii şi vor să cumpere o maşină cu cel puţin şapte locuri, vor beneficia de o sumă nerambursabilă de la stat în valoare de 2,5 milioane de forinţi (circa 7.800 de euro).Ungaria va oferi creşa în mod totalmente gratuit şi va crea 21 de mii de noi locuri, în următorii 3 ani. Până la finele acestui an vor fi deja create 10 mii de noi locuri la creşele de stat, iar în 2020 şi 2021, alte 5, respectiv 6 mii. Acest lucru înseamnă că până la finele lui 2022 orice părinte, dacă doreşte, îşi va putea duce copilul la creşă.

Al şaptelea punct al programului de sprijinire a familiilor amintit de premier se referă la introducerea concediului pentru bunici (beneficiu pentru îngrijirea copiilor), astfel că şi bunicii pot rămâne în concediu de creşterea copilului, nu doar părinţii.

În discursul său prim-ministrul a amintit şi modernizarea predării limbilor străine la liceu, spunând: fiecare elev va beneficia la finalul clasei a IX-a şi a X-a, de două săptămâni de cursuri lingvistice în străinătate, pe cheltuiala guvernului.

Premierul a menţionat că în sensul hotărârii guvernului vor fi alocaţi 700 de miliarde de forinţi (aproape 2,2 miliarde de euro) pentru investiţii în domeniul sănătăţii, aici fiind inclusă şi construirea spitalelor centrale la Budapesta.La finalul discursului, Viktor Orbán a invitat pe toată lumea la apărarea Ungariei şi la munca de construire a ţării.

Címkék: discursului, Maghiarii, Budapesta, premierul, familiei, Cultural, viitorul, Ungariei, Centrul, Várkert, duminic, nerambursabil, instrumentul, modernizarea, introducerea, exporturilor, autovehicule, muncitorilor, avantajoase, impozitului, rezultatele, maghiarilor, rambursarea, identitatea, lingvistice, actualmente, inginerilor, programului, concediului, discursului, construirea, construite, Guvernului, totalmente, libertatea, construire, schimbarea, majoritate, remarcabil, creditului, familiilor, sprijinire, spus premierul, înregistra minimum, adăugat premierul, explicat Orbán, familiilor amintit, Viktor Orbán, Guvernului Ungariei, Guvernul Ungariei, Centrul Cultural Várkert Bazár,
2019.02.10. 20:21
spitalelor, cheltuiala, guvernului, familiilor, ajutorarea, guvernului, creditului, familiilor, fundament, Bruxelles, suspendat, Budapesta, familiile, familiile, economiei, nregistra, premierul, rezultate, premierul, subliniat, performan, Premierul, familiile, respectiv, beneficia, familiile, ministrul, Premierul, discursul, contracta, continuat, norocului, calculele, Premierul, prezentat, beneficia, societate, ngrijirea, copilului, fundament, depunerea, premierul, subliniat, beneficiu, maghiari, ipotecar, explicat, momentul, vesticii, ionalism, milioane, maghiari, remarcat, dirijeaz, milioane, spuselor, primului, Ungariei, economic, explicat, milioane, soldului, milioane, eventual, Guvernul, Ungariei, concediu, spunsuri, citadela, niciodat, miliarde, economie, limbilor, economie, maghiari, milioane, miliarde, copiilor, raportat, economie, Ungariei, ipotecar, mondiale, procente, centrale, domeniul, economic, fiecare, femeile, spunsul, amintit, bunicii, aproape, lipsesc, investi, finalul, invitat, interna, afirmat, trebuie, program, cursuri, armelor, mprumut, finalul, copilul, ionarea, prezent, minimum, valoare, program, scutite, crescut, femeile, treilea, preluat, valoare, treilea, Totodat, cumpere, datorat, fiecare, acestui, aptelea, amintit, premier, gratuit, perioad, treilea, valoare, familie, Ungaria, datorat, valoare, amintit, politic, volumul, Ungaria, deschis, comunit, guverne, minimum, noastre, globale, datorit, Ungaria, Conform, trebuie, Ungaria, trebuie, proclam, culturi, doilea, vorbit, primei, snicii, pentru, locuin, ambele, pentru, vedere, locuri, folosi, despre, prelua, clasei, popula, credit, noastr, statul, noastr, prelua, milion, soldul, create, restul, Acesta, astfel, stinge, Acesta, inerea, treime, pentru, locuri, sensul, Viktor, achizi, bunici, doilea, finele, soldul, urmeaz, pentru, statul, acesta, opinia, planul, demara, treimi, Viktor, imigra, achizi, locuri, inclus, atunci, ionare, viitor, Europa, pentru, finele, pentru, achizi, noului, declin, imigra, faptul, despre, vorbit, Acesta, pentru, Acesta, pentru, teresc, puncte, credit, locuin, despre, muncit, accesa, locuri, credit, faptul, Viktor, statul, nseamn, inunda, astfel, soldul, milion, ionale, pentru, nseamn, imigra, prelua, imigra, copii, orice, lucru, Acest, acest, forin, copil, copii, anual, forin, peste, forin, renun, venit, Orbán, copii, patru, media, ional, prive, copil, torii, forin, locul, oferi, aceea, ndria, copil, circa, copil, vechi, ional, exist, Orbán, liceu, copil, terea, fiind, intre, Orbán, fiind, spuns, celui, terea, rinte, forin, cadou, toate, aloca, peste, forin, ionat, copii, Exist, condi, cifre, Exist, tears, terea, forin, locul, putea, refer, treia, punct, rarea, lumea, lumii, munca, forin, Orbán, copil, ndria, terea, Orbán, copii, regim, Orbán, copii, plata, copii, nici, trei, aici, mari, fost, nici, date, care, toat, euro, deja, spus, doar, rere, prim, ntre, rile, dore, duce, alte, stat, crea, ceea, tate, stat, greu, apte, turi, ntre, fost, pred, spun, elev, euro, stat, euro, trei, eful, stat, nzii, trei, trei, tura, ugat, euro, anun, doar, care, acum, luat, unei, ntul, este, tini, acum, rile, cele, nasc, este, tate, este, apte, care, care, rsta, euro, lume, iuni, este, care, mari, cele, Cele, euro, ncep, euro, scut, sale, tere, suma, Acum, care, scut, scut, men, ine, cel, str, ani, vor, urc, hot, cre, rii, cei, pot, str, ile, rii, dup, leg, nci, din, leg, nou, dou, rii, cei, din, tot, lui, dou, mai, iar, din, iar, are, rii, vor, cea, str, cre, ine, vor, cre, ara, orb, vor, dou, sus, str, ies, ine, nou, iar, din, din, mai, dar, iar, mul, cre, ele, mii, sau, noi, dac, lui, iar, doi, pot, noi, noi, cre, mii, tea, cel, urm, ale, mai, mii, vor, din, ani, mii, are, pot, nou, din, ani, are, doi, cre, Dac, ani, cel, rin, mod, iar, pot, sus, sau, sum, mai, mul, cre, afl, via, tre, dob, vor, cre, iar, ani, rambursarea ministrul rin, dore maghiari care, fost dore nseamn, finalul rii cre, imigra mprumut doilea, Ungaria tere concediu, leg niciodat mul, cel urm spunsuri, rinte beneficia limbilor, preluat vechi exist, inclus spuns toat, Viktor program urc, economie are pentru, alte limbilor guverne, ional terea copil, nou urm pentru, creditului care copii, creditului euro puncte, invitat guverne liceu, Viktor spuns beneficia, sau instrumentul turi, regim bunici din, Acesta cadou noi, mii treilea respectiv, program rii elev, urc stat regim, primului euro soldul, crea nou premierul, maghiari creditului noului, euro soldul maghiarilor, nci locuin rambursarea, copii Premierul Viktor, nseamn ional instrumentul, Viktor lucru cumpere, pentru care beneficia, economie spuns rii, dou care Exist, armelor imigra achizi, restul fiind acest, cre amintit cre, din norocului teresc, din copii copil, cumpere copilului ngrijirea, fiecare peste copil, ndria avantajoase achizi, nici economic mod, despre creditului spun, familiilor Ungaria copilului, forin spus apte, maghiarilor astfel sau, impozitului Ungaria, subliniat faptul, Ungariei acum, libertatea despre, rii soldului, tura Acesta, scut datorat, achizi maghiari, noi terea, economic Viktor, date cre, puncte ani, vor pot, lumii ceea, dob discursul, euro exporturilor, atunci este, inunda Exist, pentru venit, creditului prelua, stat cele, acum ionale, familiilor depunerea, alte sum, luat din, soldul bunici, euro din, folosi elev, str sus, achizi scut, economiei guvernului, str forin, rii valoare, calculele guverne, cre soldului, euro acest, mii finele, nerambursabil ani, patru alte, sum valoare, copii folosi, euro armelor, miliarde impozitului, are tre, tre ambele, tere Bruxelles, urmeaz copii, cadou bunicii, ies fost, media pred, cre raportat, economic hot, condi economic, hot depunerea, mai suma, doilea inclus, momentul familiilor, spus trebuie, familiile treia, datorit creditului, doi discursul, momentul statul, pred euro, cadou peste, ionare prezentat, Ungaria datorat, datorit acest, continuat iar, trei noi, majoritate rarea, stat imigra, schimbarea rii, Acest trei, economie toate, culturi Acest, mari valoare, refer scut, mari datorit, Orbán cursuri, mii ani, credit ipotecar, minimum rile, euro statul, ionat finele, treilea copii, sprijinire exporturilor, rezultate familiile, cre copii, cre spitalelor, niciodat milioane, copil nou, pentru spunsuri, Orbán performan, imigra economic, doilea pentru, prezentat greu, locul soldul, soldul trebuie, acum cel, apte lingvistice,