2728293031

Jégkorong divízió I/A-vb - Szlovén siker Litvánia ellen, bennmaradt a magyar válogatott
Lengyel Péter, az MTI különtudósítója jelenti:
A szlovén válogatott 9-0-ra legyőzte a litván együttest a nurszultani divízió I/A jégkorong-világbajnokság vasárnapi zárónapján, ezzel eldőlt, hogy a magyar csapat bennmarad, míg a litván kiesik.

A találkozó végkimenetele magyar szempontból is fontos volt, hisz mindhárom együttes három ponttal várta a játéknapot. Pontazonosságnál az egymás elleni eredmény dönt, amely magyar szempontból a szlovénok ellen vereség (0-6), a litvánok ellen győzelem volt (4-1). Így a magyar válogatottnak a házigazda kazahok elleni zárómeccsen a bennmaradáshoz legalább annyi pontot kell szereznie, mint amennyit a litván gyűjtött, vagy többet, mint amennyivel a szlovén együttes gazdagodott.

A szlovénok korai emberelőnyből szereztek vezetést, Sabaduhin Kovacevic centerezett jól, az üresen álló Robert Sabolic pedig nem hibázott. Nemsokára a tavaly még harmadosztályú litvánok is létszámfölénybe kerültek - a csapatkapitány Anze Kopitar, a Los Angeles Kings kétszeres NHL-bajnok sztárja ült ki -, ám ők nem tudtak élni a lehetőséggel. A harmad vége előtt a magyarok ellen duplázó Jan Drozg lőtte ki a felső sarkot. Az aktívabb szlovénok 14, a litvánok 8 lövést jegyeztek a szünetig.

A második húsz percben alábbhagyott az iram, s noha a szlovénok négyperces emberelőnyükből nem találtak be, utána talán a torna legszebb gólját láthatta a 361 néző: Kopitar két védő közül kiugorva indult meg balról a kék vonalról, majd egy harmadik bekk mellett is eltolta a pakkot, amit aztán az elvetődő kapus felett a hálóba lőtt. Alig fél perccel később már 4-0-t mutatott a Barisz Aréna óriáskivetítője: Tadej Cimzar volt eredményes, az újpesti Andrej Hebar asszisztot jegyzett.

A találatot litván időkérés, majd kettős fór követte, az eredmény azonban nem változott, viszont a kiegészülő szlovénok szinte rögtön meglőtték az ötödiket is: Bostjan Golicic iratkozott fel a gólszerzők közé. A gólt hosszan videózták, addig az együtt mintegy 2400 NHL-találkozóval rendelkező két csapatkapitány, Kopitar és a litván Dainius Zubrus beszélgetett a kezdőkörben. Előbbi több mint 1000, utóbbi - aki egyben országa sportági szövetségének elnöke is - közel 1400 meccset játszott az észak-amerikai profi jégkorongligában.

A harmad végén emberhátrányban is veszélyesebbek voltak a szlovénok, majd teljes létszámban Ken Ograjensek is gólt szerzett a fehérvári Anze Kuralt átadásából. Féltucatnál jártak hát a szlovénok az utolsó harmad előtt, noha kapura lövések tekintetében ez volt a kiegyenlítettebb húsz perc: 10-9-re billent Szlovénia javára a mérleg.

A záró felvonásra hálóőrt cserélt a balti együttes, Mantas Armalis helyére érkezett Laurynas Lubys, őt Drozg "avatta fel". A litvánok az álmosan csordogáló hajrában kettős fórban sem tudtak szépíteni, míg a szlovén válogatott Aleksandar Magovac távoli lövésével nyolcgólosra növelte a különbséget, miközben drukkerei a kapus Luka Gracnart éltették. Másfél perccel a dudaszó előtt a kapuba zuhanó Hebar ápolása miatt volt kényszerszünet. A torna legnagyobb különbségű összecsapása Drozg harmadik találatával zárult.

Így biztossá volt, hogy a Koreai Köztársaság a harmadik, Szlovénia a negyedik, Magyarország pedig az ötödik - még bennmaradó - helyen végez, míg Litvánia hatodikként búcsúzik.

Eredmény, 5. (utolsó) forduló:Szlovénia-Litvánia 9-0, (2-0, 4-0, 3-0)---------------------- -----------------gól: Sabolic (4.), Drozg (17., 50., 60.), Kopitar (29.), Cimzar (29.), Golicic (35.), Ograjensek (40.), Magovac (56.)

később:Fehéroroszország-Ko reai Köztársaság 12.00Kazahsztán-Magyarorsz ág 15.30

Címkék: különtudósítója, világbajnokság, nurszultani, válogatott, zárónapján, együttest, vasárnapi, bennmarad, jégkorong, legyőzte, divízió, Pontazonosságnál, kiegyenlítettebb, Fehéroroszország, jégkorongligában, emberelőnyükből, létszámfölénybe, emberhátrányban, óriáskivetítője, csapatkapitány, harmadosztályú, csapatkapitány, kényszerszünet, veszélyesebbek, bennmaradáshoz, emberelőnyből, végkimenetele, szövetségének, válogatottnak, alábbhagyott, tekintetében, összecsapása, Magyarország, beszélgetett, Magyarország, lehetőséggel, nyolcgólosra, találkozóval, kezdőkörben, zárómeccsen, gazdagodott, Köztársaság, találkozó végkimenetele, egymás elleni, szlovénok ellen, litvánok ellen, magyar válogatottnak, házigazda kazahok, bennmaradáshoz legalább, litván gyűjtött, szlovén együttes, szlovénok korai, üresen álló, Sabaduhin Kovacevic, Robert Sabolic, Anze Kopitar, Angeles Kings, Barisz Aréna, Tadej Cimzar, Andrej Hebar, Bostjan Golicic, Dainius Zubrus, Anze Kuralt, Mantas Armalis, Laurynas Lubys, Aleksandar Magovac, Luka Gracnart, Koreai Köztársaság, Fehéroroszország-Koreai Köztársaság, Lengyel Péter,
2019.05.05. 11:11