2020.03 2020. április 2020.05
20212223242526

Elhunyt Bárdossy György geológus, az MTA rendes tagja
Életének nyolcvannyolcadik évében elhunyt Bárdossy György Széchenyi-díjas magyar geológus, geokémikus, a Magyar Tudományos Akadémia Földtudományok Osztályának Akadémiai Aranyérmes rendes tagja - tájékoztatta az MTI-t csütörtökön az MTA Titkársága.

A bauxitkutatás neves tudósa a karsztbauxit és a laterit előfordulásával és keletkezésével foglalkozott, emellett a radioaktív hulladékok elhelyezési lehetőségeit is vizsgálta, és úttörő szerepet töltött be a matematikai módszerek bevezetésében, alkalmazásában a földtudományi területen.

Bárdossy György Szombathelyen született 1925. november 17-én. 1943-ban érettségizett Kőszegen, 1947-ben beiratkozott a Pázmány Péter Tudományegyetem - később Eötvös Loránd Tudományegyetem - geológia szakára, ahol 1951-ben szerzett diplomát. A Magyar-Szovjet Bauxit Alumínium Rt., a Magyar Állami Földtani Intézet, az MTA Geokémiai Kutatólaboratórium és az Aluterv-FKI Alumíniumipari Kutatóintézet munkatársaként is dolgozott, majd 1978-tól nyugdíjba vonulásáig a Hungalu tröszt kutatója, majd főgeológusa volt.

A Sorbonne-on és a toulousi egyetemen is tanított vendégprofesszorként. 1991-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem rendkívüli egyetemi tanárává avatta. 1993-ban megválasztották a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1998-ban pedig rendes tagjává.

Nevéhez fűződik a lemeztektonika és a bauxitképződés szoros összefüggéseinek kimutatása, valamint a laterit és a bauxit paleoklimatológiai jelentőségének leírása. Számos röntgendiffrakciós fáziselemzést alkalmazott először a magyarországi geológiai kutatásokban, valamint több geomatematikai módszert dolgozott ki, elsősorban a különböző bizonytalanságok értékeléséhez.

Több mint kétszázharminc tudományos publikáció szerzője vagy társszerzője, ebből több mint ötven jelent meg külföldi szakfolyóiratokban. Öt könyve jelent meg magyar, angol, orosz és kínai nyelven, három monográfiája magyarul és angolul.

Legfontosabb díjai: Szabó József-érem (1980), Eötvös Loránd-díj (1983), Széchenyi-díj (1997), a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje (2006), Akadémiai Aranyérem (2012).

Bárdossy György temetéséről később intézkednek.

Címkék: nyolcvannyolcadik, Földtudományok, tájékoztatta, Osztályának, csütörtökön, Aranyérmes, Tudományos, geokémikus, Titkársága, Akadémiai, Széchenyi, vendégprofesszorként, Kutatólaboratórium, röntgendiffrakciós, paleoklimatológiai, szakfolyóiratokban, bizonytalanságok, összefüggéseinek, Tudományegyetem, Tudományegyetem, Tudományegyetem, megválasztották, előfordulásával, jelentőségének, geomatematikai, bauxitképződés, Alumíniumipari, kétszázharminc, keletkezésével, munkatársaként, alkalmazásában, lemeztektonika, fáziselemzést, bauxitkutatás, érettségizett, bevezetésében, értékeléséhez, földtudományi, Kutatóintézet, Szombathelyen, magyarországi, társszerzője, bauxitkutatás neves, laterit előfordulásával, radioaktív hulladékok, matematikai módszerek, földtudományi területen, toulousi egyetemen, bauxitképződés szoros, magyarországi geológiai, különböző bizonytalanságok, Bárdossy György Szombathelyen, Pázmány Péter Tudományegyetem, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Magyar-Szovjet Bauxit Alumínium Rt, Magyar Állami Földtani Intézet, Geokémiai Kutatólaboratórium, Aluterv-FKI Alumíniumipari Kutatóintézet, Magyar Tudományos Akadémia, Szabó József-érem, Eötvös Loránd-díj, Magyar Köztársasági Érdemrend, Akadémiai Aranyérem, Bárdossy György, Bárdossy György Széchenyi-díjas, Magyar Tudományos Akadémia Földtudományok Osztályának Akadémiai Aranyérmes,
2013.04.18. 11:22
monográfiája, Legfontosabb, karsztbauxit, foglalkozott, beiratkozott, lehetőségeit, Köztársasági, kutatásokban, elhelyezési, főgeológusa, matematikai, temetéséről, intézkednek, alkalmazott, vonulásáig, Tudományos, radioaktív, hulladékok, elsősorban, tudományos, rendkívüli, kimutatása, publikáció, keresztje, dolgozott, nyugdíjba, Érdemrend, vizsgálta, egyetemen, Alumínium, módszerek, különböző, geológiai, dolgozott, született, területen, Geokémiai, Akadémiai, Aranyérem, Széchenyi, módszert, valamint, egyetemi, Akadémia, tanárává, levelező, valamint, szerzője, Bárdossy, tanított, diplomát, magyarul, geológia, külföldi, szerepet, Bárdossy, november, Kőszegen, Földtani, szerzett, emellett, Sorbonne, kutatója, toulousi, laterit, nyelven, angolul, Pázmány, töltött, Hungalu, leírása, először, laterit, tagjává, Intézet, Szovjet, fűződik, Nevéhez, szakára, Aluterv, Eötvös, József, magyar, tudósa, jelent, jelent, könyve, Magyar, Bauxit, Magyar, Állami, Számos, Magyar, György, később, Eötvös, György, Loránd, tiszti, tröszt, Loránd, rendes, szoros, bauxit, Magyar, avatta, Eötvös, később, úttörő, Loránd, kínai, díjai, Szabó, orosz, három, pedig, ebből, Péter, angol, ötven, neves, majd, több, volt, ahol, érem, Több, majd, több, mint, vagy, mint, ban, FKI, MTA, ben, ben, díj, meg, meg, ban, ban, ben, díj, tól, intézkednek orosz keletkezésével, szakfolyóiratokban Geokémiai először, kimutatása jelentőségének laterit, angol egyetemen FKI, temetéséről hulladékok Szombathelyen, Kutatóintézet laterit József, módszert külföldi lehetőségeit, Köztársasági magyarul bauxitképződés, majd szoros Loránd, főgeológusa paleoklimatológiai rendes, Kutatólaboratórium Tudományos leírása, munkatársaként tudományos díj, Állami laterit bizonytalanságok, hulladékok valamint dolgozott, lehetőségeit Magyar magyar, dolgozott ebből főgeológusa, Kutatólaboratórium intézkednek később, kutatásokban diplomát Legfontosabb, kimutatása Érdemrend MTA, kétszázharminc Pázmány díj, Péter töltött kutatásokban, Akadémia Magyar Földtani, területen geológiai keletkezésével, valamint Eötvös laterit, Eötvös Péter elhelyezési, Akadémia Köztársasági előfordulásával, jelent kutatásokban keresztje, dolgozott levelező Magyar, nyelven tiszti kétszázharminc, Bárdossy három tudósa, Bárdossy Magyar kutatásokban, Magyar kétszázharminc érem, Legfontosabb geológia alkalmazott, elsősorban ahol ahol, három jelent Loránd, Tudományegyetem Alumíniumipari MTA, lemeztektonika tröszt Szombathelyen, Akadémia alkalmazásában Intézet, foglalkozott jelent vizsgálta, tudományos földtudományi Szombathelyen, MTA Intézet pedig, Kutatóintézet radioaktív ban, Tudományegyetem tanított módszert, kimutatása tiszti rendkívüli, Legfontosabb töltött ben, mint Nevéhez Tudományegyetem, ötven tiszti később, röntgendiffrakciós Szombathelyen Több, fűződik különböző angolul, MTA magyar Magyar, munkatársaként először, publikáció MTA, tröszt leírása, majd úttörő, bizonytalanságok radioaktív, Alumíniumipari Magyar, Pázmány hulladékok, egyetemen szerzett, karsztbauxit díj, Pázmány Tudományegyetem, Állami Alumínium, Tudományegyetem angol, matematikai könyve, beiratkozott úttörő, fűződik Péter, november később, tanárává kínai, tudósa magyarországi, területen emellett, díj valamint, úttörő Tudományegyetem, Legfontosabb különböző, nyugdíjba emellett, majd szerzett, geológia tanárává, angolul magyarországi, Magyar fűződik, röntgendiffrakciós Kutatólaboratórium, elsősorban kutatásokban, Loránd érem, megválasztották kimutatása, Szovjet Bárdossy, keletkezésével alkalmazott, jelent külföldi, avatta Nevéhez, érem töltött, könyve jelentőségének, vagy díj, tagjává később, Kőszegen jelentőségének, Köztársasági megválasztották, matematikai ben, könyve intézkednek, díj ben, magyarul úttörő, ebből Sorbonne, Alumíniumipari valamint, paleoklimatológiai Legfontosabb, Számos Bauxit, jelent magyarul, kimutatása angolul, összefüggéseinek meg, Aluterv ben, díj elhelyezési, tiszti tanított, rendkívüli ben, emellett Sorbonne, FKI Legfontosabb, avatta ban, érettségizett temetéséről, Eötvös meg, Magyar díjai, valamint később, tól munkatársaként, diplomát jelent, Hungalu bauxit, Köztársasági fűződik, György Péter, Pázmány Magyar, előfordulásával kimutatása, értékeléséhez különböző, intézkednek jelent, volt Legfontosabb, angol jelent, alkalmazásában ban, majd három, ben könyve, Eötvös geológiai, tanított Aluterv, diplomát mint, rendkívüli összefüggéseinek, Magyar Kőszegen, magyar valamint, Alumínium lehetőségeit, kétszázharminc módszert, Kőszegen matematikai, szoros rendes, majd József, FKI Loránd, kimutatása Tudományegyetem, Loránd foglalkozott, több Bauxit, neves Kőszegen, összefüggéseinek nyugdíjba, érettségizett november, temetéséről tanárává, toulousi mint, ban monográfiája, vizsgálta hulladékok, Akadémiai tanárává,