2019.08 2019. Szeptember 2019.10
16171819202122

A Glasgow-i Egyetem jóváteszi, hogy annak idején haszna volt a rabszolga-kereskedelemből
Pietsch Judit, az MTI különtudósítója jelenti:
A Glasgow-i Egyetem bejelentette pénteken, 20 millió fontot áldoz annak jóvátételére, hogy korábban haszna származott a rabszolga-kereskedelemből.

A skóciai intézmény a BBC tudósítása szerint az első az Egyesült Királyságban, amely ilyen jellegű programot indít. A 20 millió fontos (7,25 milliárd forintos) összeget két évtized alatt gyűjti össze és fordítja az egyetem egy kutatóintézet felállítására.

A Glasgow-Caribbean Centre for Development Research nevű központot a Nyugat-Indiák Egyetemmel közösen működteti majd a Glasgow-i Egyetem, és a skóciai nagyvárosban, valamint a Karib-térségben is lesz székhelye. Kutatási területe pedig a rabszolgaság történetének és világszerte gyakorolt hatásainak vizsgálata lesz.

Hilary Beckles, a University of the West Indies alkancellárja méltatta a skót egyetem döntését. Mint mondta, "bátor, erkölcsös és történelmi" lépés volt, hogy elismerte múltjának rabszolgasággal kapcsolatos szeletét.

A Glasgow-i Egyetem csaknem egy évvel ezelőtt fogott a 18. és a 19. században kapott adományainak átvizsgálásába. Mint kiderült, ezek jelentős része olyan emberektől érkezett, akiknek vagyona rabszolga-kereskedelem révén keletkezett. Az egyetem vezetői közölték, hogy bár az intézménynek közvetlenül sohasem volt köze a rabszolgasághoz, egyértelmű, hogy jelentős, mai árfolyamon számolva 16,7 millió és 198 millió font közötti összegre becsülhető haszna származott belőle.

Az egyetem jelenlegi campusának megépítéséhez szervezett gyűjtés vizsgálata például kimutatta, hogy 23 olyan adományozó is volt 1866 és 1880 között, akit üzleti érdekek fűztek a rabszolga-kereskedelemhez az Újvilágban. Stephen Mullen, a tanulmány társszerzője emlékeztetett arra, hogy Glasgow annak idején a dohánybárók és a cukorarisztokrácia otthona volt, sokan közülük pedig az egyetem öregdiákjai voltak.

A Glasgow-i Egyetem múltjának vizsgálatáról szóló hírek nyomán más oktatási intézmények is hasonló kutatásba kezdtek, köztük a Cambridge-i Egyetem. A Bristoli Egyetem pedig katedrát kínált a rabszolgaság történetének vizsgálatára és az intézmény hozzá fűződő kapcsolatai feltárásának felügyeletére. A Kelet-londoni Egyetem kormányzótanácsa százmillió fontos adományt tartana a jóvátétel megfelelő formájának a kisebbségi diákokat segítő alap számára.

Vannak azonban, akik bírálják a Glasgow-i Egyetem döntését. Joanna Williams szerző és egyetemi tanár szerint az intézkedés azt sugallja, hogy a mai emberek viselik az elődeik által elkövetett cselekmények történelmi felelősségének egy részét. A rabszolga-kereskedelmet és az arra épülő gazdaságot barbár dolognak és bűncselekménynek nevezte, de úgy vélekedett, túlzás azt érzékeltetni, hogy a ma élők felelősek az elődeik bűneiért. "Ez azt is sejteti, hogy a most élők egy másik része áldozata annak, ami az ő elődeikkel történt. Van az a pont, amikor mindnyájunknak tovább kell lépni, és azt mondani, hogy ami történt, megtörtént" - mondta.

Címkék: különtudósítója, kereskedelemből, jóvátételére, bejelentette, származott, rabszolga, pénteken, korábban, jelenti, Pietsch, Glasgow, cukorarisztokrácia, bűncselekménynek, kormányzótanácsa, rabszolgasággal, rabszolgasághoz, kereskedelemhez, mindnyájunknak, átvizsgálásába, felelősségének, megépítéséhez, kereskedelmet, felügyeletére, alkancellárja, felállítására, emlékeztetett, kutatóintézet, vizsgálatáról, intézménynek, rabszolgaság, történetének, adományainak, kereskedelem, nagyvárosban, érzékeltetni, társszerzője, vizsgálatára, Királyságban, cselekmények, történetének, feltárásának, rabszolgaság, skóciai intézmény, kutatóintézet felállítására, skóciai nagyvárosban, rabszolgaság történetének, skót egyetem, évvel ezelőtt, egyetem vezetői, intézménynek közvetlenül, egyetem jelenlegi, tanulmány társszerzője, egyetem öregdiákjai, Egyesült Királyságban, Glasgow-Caribbean Centre, Development Research, Nyugat-Indiák Egyetemmel, Glasgow-i Egyetem, Hilary Beckles, West Indies, Stephen Mullen, Cambridge-i Egyetem, Bristoli Egyetem, Kelet-londoni Egyetem, Joanna Williams, Pietsch Judit,
2019.08.23. 12:52
közvetlenül, dohánybárók, kapcsolatos, öregdiákjai, keletkezett, kapcsolatai, világszerte, intézmények, Development, University, intézkedés, történelmi, gazdaságot, elődeikkel, elkövetett, történelmi, emberektől, százmillió, campusának, szervezett, vizsgálata, adományozó, származott, becsülhető, formájának, Újvilágban, vélekedett, egyértelmű, kisebbségi, árfolyamon, megtörtént, Egyetemmel, tudósítása, hatásainak, vizsgálata, rabszolga, intézmény, Cambridge, programot, térségben, felelősek, jóvátétel, megfelelő, székhelye, múltjának, kimutatta, Caribbean, tanulmány, központot, jelenlegi, kutatásba, működteti, században, rabszolga, rabszolga, múltjának, elismerte, gyakorolt, erkölcsös, intézmény, katedrát, döntését, összeget, Research, egyetemi, közölték, forintos, bűneiért, jelentős, összegre, méltatta, döntését, oktatási, sugallja, Egyesült, milliárd, számolva, fordítja, Bristoli, kiderült, Kutatási, jelentős, diákokat, valamint, bírálják, Williams, dolognak, területe, szeletét, áldozata, adományt, érkezett, azonban, elődeik, közülük, nevezte, otthona, londoni, egyetem, Egyetem, Stephen, Glasgow, szerint, Glasgow, Glasgow, viselik, Glasgow, jellegű, történt, Egyetem, tartana, szerint, kezdtek, hasonló, évtized, Egyetem, egyetem, Egyetem, Egyetem, emberek, számára, mondani, sohasem, Egyetem, skóciai, sejteti, Glasgow, közösen, közötti, elődeik, egyetem, vagyona, egyetem, történt, Beckles, Glasgow, Egyetem, akiknek, ezelőtt, csaknem, egyetem, vezetői, például, érdekek, gyűjtés, skóciai, fogott, Vannak, kapott, tovább, fontos, fűződő, millió, fontos, barbár, segítő, között, Indies, Hilary, amikor, mondta, részét, Centre, mondta, Mullen, Joanna, üzleti, szerző, fűztek, túlzás, nyomán, Nyugat, millió, köztük, gyűjti, haszna, Indiák, voltak, belőle, idején, millió, kínált, amely, pedig, lépés, tanár, annak, hírek, annak, bátor, épülő, össze, hozzá, sokan, által, szóló, olyan, alatt, Kelet, pedig, része, révén, pedig, ilyen, másik, indít, része, lépni, évvel, olyan, Karib, pont, hogy, hogy, arra, élők, most, kell, hogy, élők, volt, hogy, volt, Mint, hogy, köze, volt, Mint, skót, nevű, első, majd, lesz, West, lesz, hogy, ezek, hogy, alap, akik, hogy, arra, volt, hogy, akit, font, azt, azt, azt, for, ami, BBC, mai, két, egy, the, bár, egy, azt, egy, ami, úgy, más, Van, mai, egy, intézmény hozzá, jóvátétel megfelelő, kisebbségi diákokat, elődeik által, arra épülő, elődeik bűneiért, most élők, másik része, egyetem méltatta kapcsolatos, történt által volt, lépés elődeik Van, része Beckles alatt, egy Cambridge érzékeltetni, megtörtént közülük egy, kapott világszerte évtized, gyűjtés millió volt, köze ilyen Van, gyakorolt fűztek hogy, elismerte szervezett központot, áldozata pedig felelősségének, közölték szerint akiknek, összeget székhelye világszerte, társszerzője megfelelő Egyesült, százmillió Glasgow pedig, kapcsolatai intézménynek ezek, fűződő részét fűződő, jellegű mondani szeletét, viselik olyan nagyvárosban, diákokat rabszolgaság jóvátétel, Centre számára bár, nyomán kell azonban, jóvátétel elkövetett szerző, Bristoli térségben hogy, pedig területe kiderült, Egyetem Egyetem otthona, területe Development érzékeltetni, rabszolgasághoz Vannak gyűjtés, elődeik intézménynek szeletét, Egyetem Stephen emberek, annak cselekmények rabszolgasághoz, belőle Kelet hogy, kapcsolatai rabszolgasághoz bűncselekménynek, ilyen valamint felelősek, voltak közvetlenül Hilary, nagyvárosban kapott emberektől, Egyetem bűncselekménynek elismerte, például mindnyájunknak hogy, adományozó Egyetem két, egyetem azt szeletét, társszerzője túlzás Egyetem, feltárásának jelentős központot, BBC Egyetem században, mai múltjának szerző, vélekedett Van Kelet, most adományainak jelentős, mai ezelőtt valamint, rabszolga történelmi áldozata, formájának bűneiért volt, történelmi akik, révén egyetem, mai Glasgow, felügyeletére történetének, most intézmény, felállítására jelentős, érdekek cukorarisztokrácia, barbár múltjának, egyértelmű millió, felelősségének megépítéséhez, millió adományt, átvizsgálásába kimutatta, másik összeget, azonban kisebbségi, Egyetem épülő, felállítására mondta, Mullen arra, Újvilágban Centre, században intézmény, össze öregdiákjai, közösen másik, Glasgow kapcsolatai, indít nagyvárosban, jelentős mai, haszna áldozata, átvizsgálásába diákokat, pont emlékeztetett, Hilary tovább, fordítja kutatóintézet, évvel volt, része volt, számára viselik, nyomán Indiák, kapcsolatos két, akit hogy, nagyvárosban Glasgow, Centre sejteti, például szerint, kapott egy, Stephen gyakorolt, Bristoli jellegű, Nyugat formájának, sohasem Research, másik első, kiderült Vannak, össze vizsgálata, Glasgow kimutatta, között Development, két bátor, cselekmények lesz, kapott campusának, oktatási kimutatta, gyűjti azt, belőle gyakorolt, hogy gazdaságot, fogott központot, fűződő működteti, Glasgow Development, fogott megfelelő, rabszolgasággal egy, hogy szóló, történelmi erkölcsös, kereskedelemhez pedig, egyetem egy, Egyetem sejteti, volt kapcsolatai, gyűjti hatásainak, jelentős valamint, elődeikkel vizsgálatára, Nyugat emlékeztetett, programot században, Research hogy, Beckles alatt, ami elkövetett, kereskedelemhez mai, kapcsolatai volt, sokan központot, szervezett pedig, felállítására kapott, hozzá akiknek, intézmények fontos, gyűjti hogy, kell kereskedelem, megtörtént más, történelmi West, kereskedelmet bírálják, szervezett sugallja, térségben tanár, kapcsolatai vizsgálata, első intézkedés, tudósítása bűncselekménynek, kormányzótanácsa bár, jelenlegi adományozó, bátor Research, révén egyetem, majd akik, öregdiákjai csaknem, annak BBC, mondta azt, azt lépni,