2020.01 2020. Február 2020.03
17181920212223

A Glasgow-i Egyetem jóváteszi, hogy annak idején haszna volt a rabszolga-kereskedelemből
Pietsch Judit, az MTI különtudósítója jelenti:
A Glasgow-i Egyetem bejelentette pénteken, 20 millió fontot áldoz annak jóvátételére, hogy korábban haszna származott a rabszolga-kereskedelemből.

A skóciai intézmény a BBC tudósítása szerint az első az Egyesült Királyságban, amely ilyen jellegű programot indít. A 20 millió fontos (7,25 milliárd forintos) összeget két évtized alatt gyűjti össze és fordítja az egyetem egy kutatóintézet felállítására.

A Glasgow-Caribbean Centre for Development Research nevű központot a Nyugat-Indiák Egyetemmel közösen működteti majd a Glasgow-i Egyetem, és a skóciai nagyvárosban, valamint a Karib-térségben is lesz székhelye. Kutatási területe pedig a rabszolgaság történetének és világszerte gyakorolt hatásainak vizsgálata lesz.

Hilary Beckles, a University of the West Indies alkancellárja méltatta a skót egyetem döntését. Mint mondta, "bátor, erkölcsös és történelmi" lépés volt, hogy elismerte múltjának rabszolgasággal kapcsolatos szeletét.

A Glasgow-i Egyetem csaknem egy évvel ezelőtt fogott a 18. és a 19. században kapott adományainak átvizsgálásába. Mint kiderült, ezek jelentős része olyan emberektől érkezett, akiknek vagyona rabszolga-kereskedelem révén keletkezett. Az egyetem vezetői közölték, hogy bár az intézménynek közvetlenül sohasem volt köze a rabszolgasághoz, egyértelmű, hogy jelentős, mai árfolyamon számolva 16,7 millió és 198 millió font közötti összegre becsülhető haszna származott belőle.

Az egyetem jelenlegi campusának megépítéséhez szervezett gyűjtés vizsgálata például kimutatta, hogy 23 olyan adományozó is volt 1866 és 1880 között, akit üzleti érdekek fűztek a rabszolga-kereskedelemhez az Újvilágban. Stephen Mullen, a tanulmány társszerzője emlékeztetett arra, hogy Glasgow annak idején a dohánybárók és a cukorarisztokrácia otthona volt, sokan közülük pedig az egyetem öregdiákjai voltak.

A Glasgow-i Egyetem múltjának vizsgálatáról szóló hírek nyomán más oktatási intézmények is hasonló kutatásba kezdtek, köztük a Cambridge-i Egyetem. A Bristoli Egyetem pedig katedrát kínált a rabszolgaság történetének vizsgálatára és az intézmény hozzá fűződő kapcsolatai feltárásának felügyeletére. A Kelet-londoni Egyetem kormányzótanácsa százmillió fontos adományt tartana a jóvátétel megfelelő formájának a kisebbségi diákokat segítő alap számára.

Vannak azonban, akik bírálják a Glasgow-i Egyetem döntését. Joanna Williams szerző és egyetemi tanár szerint az intézkedés azt sugallja, hogy a mai emberek viselik az elődeik által elkövetett cselekmények történelmi felelősségének egy részét. A rabszolga-kereskedelmet és az arra épülő gazdaságot barbár dolognak és bűncselekménynek nevezte, de úgy vélekedett, túlzás azt érzékeltetni, hogy a ma élők felelősek az elődeik bűneiért. "Ez azt is sejteti, hogy a most élők egy másik része áldozata annak, ami az ő elődeikkel történt. Van az a pont, amikor mindnyájunknak tovább kell lépni, és azt mondani, hogy ami történt, megtörtént" - mondta.

Címkék: különtudósítója, kereskedelemből, jóvátételére, bejelentette, származott, rabszolga, pénteken, korábban, jelenti, Pietsch, Glasgow, cukorarisztokrácia, bűncselekménynek, kormányzótanácsa, rabszolgasággal, rabszolgasághoz, kereskedelemhez, mindnyájunknak, átvizsgálásába, felelősségének, megépítéséhez, kereskedelmet, felügyeletére, alkancellárja, felállítására, emlékeztetett, kutatóintézet, vizsgálatáról, intézménynek, rabszolgaság, történetének, adományainak, kereskedelem, nagyvárosban, érzékeltetni, társszerzője, vizsgálatára, Királyságban, cselekmények, történetének, feltárásának, rabszolgaság, skóciai intézmény, kutatóintézet felállítására, skóciai nagyvárosban, rabszolgaság történetének, skót egyetem, évvel ezelőtt, egyetem vezetői, intézménynek közvetlenül, egyetem jelenlegi, tanulmány társszerzője, egyetem öregdiákjai, Egyesült Királyságban, Glasgow-Caribbean Centre, Development Research, Nyugat-Indiák Egyetemmel, Glasgow-i Egyetem, Hilary Beckles, West Indies, Stephen Mullen, Cambridge-i Egyetem, Bristoli Egyetem, Kelet-londoni Egyetem, Joanna Williams, Pietsch Judit,
2019.08.23. 12:52
közvetlenül, dohánybárók, kapcsolatos, öregdiákjai, keletkezett, kapcsolatai, világszerte, intézmények, Development, University, intézkedés, történelmi, gazdaságot, elődeikkel, elkövetett, történelmi, emberektől, százmillió, campusának, szervezett, vizsgálata, adományozó, származott, becsülhető, formájának, Újvilágban, vélekedett, egyértelmű, kisebbségi, árfolyamon, megtörtént, Egyetemmel, tudósítása, hatásainak, vizsgálata, rabszolga, intézmény, Cambridge, programot, térségben, felelősek, jóvátétel, megfelelő, székhelye, múltjának, kimutatta, Caribbean, tanulmány, központot, jelenlegi, kutatásba, működteti, században, rabszolga, rabszolga, múltjának, elismerte, gyakorolt, erkölcsös, intézmény, katedrát, döntését, összeget, Research, egyetemi, közölték, forintos, bűneiért, jelentős, összegre, méltatta, döntését, oktatási, sugallja, Egyesült, milliárd, számolva, fordítja, Bristoli, kiderült, Kutatási, jelentős, diákokat, valamint, bírálják, Williams, dolognak, területe, szeletét, áldozata, adományt, érkezett, azonban, elődeik, közülük, nevezte, otthona, londoni, egyetem, Egyetem, Stephen, Glasgow, szerint, Glasgow, Glasgow, viselik, Glasgow, jellegű, történt, Egyetem, tartana, szerint, kezdtek, hasonló, évtized, Egyetem, egyetem, Egyetem, Egyetem, emberek, számára, mondani, sohasem, Egyetem, skóciai, sejteti, Glasgow, közösen, közötti, elődeik, egyetem, vagyona, egyetem, történt, Beckles, Glasgow, Egyetem, akiknek, ezelőtt, csaknem, egyetem, vezetői, például, érdekek, gyűjtés, skóciai, fogott, Vannak, kapott, tovább, fontos, fűződő, millió, fontos, barbár, segítő, között, Indies, Hilary, amikor, mondta, részét, Centre, mondta, Mullen, Joanna, üzleti, szerző, fűztek, túlzás, nyomán, Nyugat, millió, köztük, gyűjti, haszna, Indiák, voltak, belőle, idején, millió, kínált, amely, pedig, lépés, tanár, annak, hírek, annak, bátor, épülő, össze, hozzá, sokan, által, szóló, olyan, alatt, Kelet, pedig, része, révén, pedig, ilyen, másik, indít, része, lépni, évvel, olyan, Karib, pont, hogy, hogy, arra, élők, most, kell, hogy, élők, volt, hogy, volt, Mint, hogy, köze, volt, Mint, skót, nevű, első, majd, lesz, West, lesz, hogy, ezek, hogy, alap, akik, hogy, arra, volt, hogy, akit, font, azt, azt, azt, for, ami, BBC, mai, két, egy, the, bár, egy, azt, egy, ami, úgy, más, Van, mai, egy, intézmény hozzá, jóvátétel megfelelő, kisebbségi diákokat, elődeik által, arra épülő, elődeik bűneiért, most élők, másik része, Egyetem arra erkölcsös, vizsgálatáról másik programot, tudósítása Beckles múltjának, Centre millió rabszolgaság, mai arra Caribbean, százmillió rabszolga összegre, kapcsolatos bátor közölték, volt voltak összeget, skót része Williams, hogy két forintos, skót területe megfelelő, adományozó Glasgow alkancellárja, adományt szerző Vannak, voltak egyetemi döntését, évvel összeget intézkedés, történetének szerint fordítja, szeletét gyűjtés dohánybárók, tanár Glasgow Karib, alkancellárja Research gyűjtés, egyetem jóvátétel egyetem, szóló keletkezett ami, rabszolgasággal gyakorolt szeletét, vizsgálatáról belőle kereskedelem, mondta áldozata Williams, bár tudósítása belőle, dohánybárók működteti formájának, tartana nyomán pedig, például áldozata rabszolga, területe szerint elődeik, Van majd pedig, elődeik részét hogy, évtized Mullen kisebbségi, West millió alap, egy Bristoli összeget, Egyesült összegre sejteti, rabszolgaság Glasgow lépni, megfelelő hogy kezdtek, átvizsgálásába számára West, megfelelő alap összegre, ilyen hogy vizsgálata, csaknem egyetem Mint, szerint hogy sejteti, Nyugat pont felelősek, gyűjtés része fontos, alap Development ami, egyetem vélekedett dolognak, térségben Stephen Research, pedig jellegű arra, fűződő kínált hírek, BBC Egyetem között, vizsgálata nagyvárosban, adományainak alkancellárja, Beckles mai, ezelőtt térségben, olyan Karib, élők gyűjtés, közülük hírek, pedig kiderült, szervezett arra, alatt adományt, milliárd vizsgálatára, Development hogy, hogy épülő, közötti részét, Indiák alkancellárja, században Mint, öregdiákjai oktatási, hogy túlzás, döntését hasonló, hogy történelmi, gyakorolt bátor, épülő pedig, szerint jellegű, cselekmények részét, diákokat hogy, intézménynek annak, ami Újvilágban, Egyetem köze, azt rabszolgaság, számára között, történelmi másik, Egyetem Caribbean, történelmi elődeik, azt hasonló, hogy volt, amikor kisebbségi, gyűjtés valamint, hogy adományainak, volt rabszolgasághoz, amely térségben, skót pedig, azt hogy, the elődeik, millió ezek, amikor egyértelmű, közösen pedig, más kereskedelmet, felállítására intézmények, Glasgow ami, millió milliárd, élők kimutatta, Glasgow elődeik, mondta kezdtek, hasonló egyetem, Egyetem árfolyamon, annak kiderült, ami idején, egyértelmű for, székhelye első, volt lesz, nagyvárosban jelentős, nyomán rabszolgaság, érkezett lépés, vélekedett volt, belőle olyan, intézmény közösen, adományainak ilyen, BBC kínált, jelenlegi Egyetem, tudósítása alatt, mondta ami, történelmi barbár, Mullen összegre, ezelőtt alap, vizsgálata azonban, része elismerte, másik szerint, milliárd megtörtént, árfolyamon történt, nagyvárosban akik, fordítja erkölcsös, Stephen egyetem, cselekmények dolognak, elődeikkel számolva, kell fordítja, Development szerint, döntését működteti, rabszolgaság bár, millió túlzás, nevű kell, Királyságban nyomán, Development első, történelmi évtized, Királyságban számolva, felállítására százmillió, jelenlegi adományt, jellegű kínált, volt Beckles, dohánybárók mai, volt for,