2020.06 2020. Július 2020.08
20212223242526

Naponta több száz műanyagdarabot nyelnek le a folyópartokon élő madarak
Naponta több száz apró műanyagdarabot nyelnek le a folyópartokon élő madarak.

A Cardiffi Egyetem kutatói által elkészített tanulmány a szakértők szerint az első bizonyítéka annak, hogy a folyókban lévő műanyag-szennyezés utat talált a vadvilágba és bekerült az táplálékláncba. A folyókat ötmilliméteres vagy annál kisebb műanyagdarabok, mikroműanyagok szennyezik, ezen belül megtalálható a vízben poliészter, polipropilén és nylon is. A vadvilágra kifejtett hatásuk egyelőre nem tisztázott.

A Cardiffi Egyetem tudósai megvizsgálták az úgynevezett vízirigófélékben (Cinclidae) talált műanyagot. Ezek a madarak a folyókban gázolnak vagy lemerülnek, hogy víz alatti rovarokkal táplálkozzanak - olvasható a BBC News hírportálon.

Ezek a madarak naponta több száz műanyagdarabot nyelnek le, ezzel az anyaggal etetik fiókáikat is - mondta el Steve Ormerod, a Cardiffi Egyetem Vízkutató Intézetének munkatársa.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a Wales déli részének folyóiban lévő rovarok felének szervezete tartalmaz mikroműanyagot.

"A tény, hogy ilyen sok folyóbeli rovar fertőzött, elkerülhetetlenné teszi, hogy a halak, madarak és más ragadozók is megegyék ezeket a műanyaggal szennyezett zsákmányállatokat, de ez az első alkalom, hogy ez a táplálékláncon keresztüli átadás ilyen egyértelműen megmutatkozik a folyók mellett szabadon élő állatoknál" - mondta Joseph D'Souza kutató.

A tudósok a Brecon Beacons hegyvonulattól eredő és a Severn-torkolatba futó folyók mentén élő madaraktól származó ürüléket és visszaöklendezett táplálékot vizsgálták meg. Tizenöt helyszínen vettek mintákat felnőtt madaraktól és fiókáktól, a 166 minta mintegy felében találtak mikroműanyagot. A legnagyobb koncentrációt a városi helyszíneken mérték. A szennyeződés nagy része textilszálakból vagy építkezési anyagból származott. Becslések szerint a vízirigófélék mintegy 200 apró műanyagtöredéket nyelnek le az elfogyasztott rovarokkal együtt.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a mikroműanyag jelen van még az óceánok legmélyebb rétegeiben is, bekerülnek az élő organizmusokba a rákoktól kezdve a fókákon át a vízi madarakig.

A Global Change Biology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány elkészítésében az Exeteri Egyetem Greenpeace Kutatólaboratóriuma is részt vett.

Címkék: műanyagdarabot, folyópartokon, madarak, nyelnek, Naponta, Kutatólaboratóriuma, zsákmányállatokat, elkerülhetetlenné, visszaöklendezett, műanyagtöredéket, vízirigófélékben, textilszálakból, táplálékláncba, elkészítésében, ötmilliméteres, műanyagdarabok, táplálkozzanak, mikroműanyagot, mikroműanyagot, organizmusokba, táplálékláncon, műanyagdarabot, hegyvonulattól, mikroműanyagok, megmutatkozik, koncentrációt, vízirigófélék, megvizsgálták, elfogyasztott, megtalálható, egyértelműen, polipropilén, folyóiratban, szennyeződés, helyszíneken, mikroműanyag, szakértők szerint, első bizonyítéka, folyókban lévő, folyókat ötmilliméteres, vízben poliészter, vadvilágra kifejtett, úgynevezett vízirigófélékben, folyókban gázolnak, madarak naponta, anyaggal etetik, műanyaggal szennyezett, Cardiffi Egyetem, Steve Ormerod, Cardiffi Egyetem Vízkutató Intézetének, Joseph, Brecon Beacons, Global Change Biology, Exeteri Egyetem Greenpeace Kutatólaboratóriuma,
2020.05.22. 16:12
elkészített, Intézetének, szennyezett, úgynevezett, bizonyítéka, hírportálon, torkolatba, állatoknál, rovarokkal, szervezete, kimutatták, munkatársa, Greenpeace, tudományos, lemerülnek, madaraktól, műanyaggal, keresztüli, madaraktól, táplálékot, vadvilágba, származott, szennyezés, rovarokkal, legmélyebb, kimutatták, rétegeiben, szennyezik, építkezési, helyszínen, tisztázott, vizsgálták, vadvilágra, bekerülnek, poliészter, legnagyobb, madarakig, kutatások, folyóiban, tartalmaz, ragadozók, fiókáktól, Vízkutató, Becslések, kutatások, tanulmány, folyóbeli, megjelent, fertőzött, Cinclidae, olvasható, folyókban, folyókban, kifejtett, fiókáikat, műanyagot, szakértők, tanulmány, anyagból, Cardiffi, folyókat, megegyék, találtak, Cardiffi, származó, ürüléket, Cardiffi, mintákat, szabadon, egyelőre, gázolnak, bekerült, anyaggal, rákoktól, részének, mellett, fókákon, Egyetem, Egyetem, naponta, madarak, Korábbi, madarak, felében, felnőtt, Beacons, Korábbi, tudósok, Egyetem, mintegy, hatásuk, Tizenöt, Biology, óceánok, mintegy, szerint, madarak, Egyetem, műanyag, nyelnek, Exeteri, nyelnek, Ormerod, tudósai, alkalom, rovarok, szerint, felének, kutatói, Change, kezdve, mérték, kisebb, talált, városi, vízben, Global, együtt, vettek, mentén, átadás, folyók, mondta, alatti, talált, mondta, etetik, Joseph, ezeket, folyók, Severn, Brecon, kutató, jelen, ezzel, részt, által, Souza, ilyen, annak, rovar, teszi, Wales, halak, annál, eredő, nylon, ilyen, minta, belül, Steve, része, lévő, című, első, déli, hogy, futó, vízi, hogy, tény, száz, hogy, hogy, vagy, első, nagy, ezen, Ezek, vagy, hogy, vagy, vett, lévő, több, hogy, Ezek, utat, News, apró, hogy, más, sok, BBC, víz, nem, élő, élő, még, van, meg, élő, első alkalom, táplálékláncon keresztüli, folyók mellett, legnagyobb koncentrációt, városi helyszíneken, szennyeződés nagy, vízirigófélék mintegy, elfogyasztott rovarokkal, mikroműanyag jelen, óceánok legmélyebb, rákoktól kezdve, vízi madarakig, hogy megegyék vagy, mikroműanyagot műanyagdarabok fiókáktól, vadvilágra Becslések alatti, vagy mondta Intézetének, kutatói Vízkutató hogy, kifejtett Kutatólaboratóriuma megmutatkozik, víz legnagyobb folyókat, tartalmaz származott műanyag, eredő része madarak, utat kezdve halak, Egyetem Egyetem Greenpeace, ürüléket Tizenöt szennyezés, ilyen déli Egyetem, egyelőre kutató szennyezik, Ormerod Cinclidae nyelnek, hatásuk ezzel nyelnek, Change etetik ezen, ötmilliméteres vízirigófélékben szennyeződés, kutatói része apró, Greenpeace által műanyag, élő bekerülnek műanyagdarabot, állatoknál Severn felének, megegyék fókákon bekerült, van utat munkatársa, legmélyebb tudósok Biology, futó műanyagdarabot poliészter, Cardiffi etetik Kutatólaboratóriuma, Vízkutató által vízirigófélékben, gázolnak folyókban hogy, anyagból madarak nyelnek, élő Tizenöt első, táplálkozzanak folyók alkalom, mentén helyszíneken megmutatkozik, helyszíneken folyóiratban vízirigófélékben, fiókáktól folyókban Biology, vagy keresztüli Change, állatoknál vízben Becslések, állatoknál még megmutatkozik, Greenpeace mintákat bekerült, elkészítésében hogy táplálékláncba, kezdve része műanyag, felnőtt hogy madarakig, folyóiratban hatásuk Cardiffi, műanyaggal mentén óceánok, származott Kutatólaboratóriuma Ezek, eredő vagy szennyezett, találtak műanyagdarabok minta, által madaraktól annál, déli találtak táplálékot, legnagyobb gázolnak táplálékláncon, Vízkutató koncentrációt, nagy vett, alkalom Souza, műanyaggal Brecon, madarakig talált, News élő, lemerülnek rovarokkal, élő mikroműanyag, víz tény, vadvilágra fiókáikat, vagy megmutatkozik, mikroműanyag szennyeződés, vagy élő, hatásuk elfogyasztott, tisztázott Kutatólaboratóriuma, állatoknál tudósai, koncentrációt mikroműanyagot, felnőtt talált, része Brecon, származó polipropilén, folyókban folyókban, vízirigófélék műanyag, hatásuk hegyvonulattól, folyók felében, utat zsákmányállatokat, Ezek hogy, koncentrációt táplálékláncba, nem nem, zsákmányállatokat felében, műanyagdarabot vadvilágra, felében legmélyebb, nagy tudósai, kutatások Cardiffi, madarakig folyóiratban, helyszíneken Brecon, rovarokkal madarak, megvizsgálták tanulmány, koncentrációt talált, találtak belül, bizonyítéka fertőzött, Steve mikroműanyagot, tudományos vagy, megmutatkozik torkolatba, vagy vízirigófélék, átadás más, kifejtett Greenpeace, tudományos építkezési, nylon Korábbi, vettek megvizsgálták, Change ilyen, című hogy, folyóiban Ezek, műanyaggal anyagból, Egyetem kezdve, műanyaggal kutató, van vízirigófélékben, annál kimutatták, utat vagy, fertőzött Steve, nem táplálékláncba, annak megjelent, táplálékot víz, szerint vízirigófélékben, rákoktól vadvilágra, folyóiratban vízirigófélék, megmutatkozik más, nem anyagból, nagy kimutatták, ilyen bekerült, része visszaöklendezett, munkatársa belül, ötmilliméteres élő, élő élő, hogy megjelent, annál című, műanyagot Biology, rovarokkal szerint, felnőtt eredő, mérték van, hegyvonulattól annak, megmutatkozik torkolatba, folyók mikroműanyagot, szerint tudósai, rovarokkal folyókban, mikroműanyagot mikroműanyagot, fiókáikat kimutatták, hogy Cardiffi, származott hogy, anyagból megmutatkozik, keresztüli munkatársa, vett tudósai, ezzel megmutatkozik, keresztüli szennyezik, első tény, legmélyebb BBC, kutatói Becslések, szennyeződés folyóbeli, szakértők talált, hogy kezdve, organizmusokba elkerülhetetlenné,