2018.11 2018. December 2019.01
17181920212223

15 Martie - Viktor Orbán: Nu există pentru noi imposibilul când suntem solidari unii cu alţii
Viktor Orbán, prim-ministrul Ungariei, s-a adresat în ajunul sărbătorii naţionale de 15 Martie printr-o scrisoare maghiarilor din toate colţurile Bazinului Carpatic, în care a subliniat necesitatea solidarităţii între maghiari şi a apărării libertăţii şi a culturii maghiare milenare, a informat miercuri Bertalan Havasi, ofiţerul de presă al premierului ungar agenţia de presă MTI.

"Acele clipe, care nici după secole nu-şi pierd din perfecţiunea şi claritatea lor, reprezintă fenomene luminoase rare pe cerul istoriei. În ziua de 15 martie 1848 toate simbolurile - începând cu prima cocardă, continuând cu poezia intitulată Cântul naţiunii (Nemzeti dal), scrisă de poetul Petőfi Sándor şi încheiând cu cele Douăsprezece puncte prin care tineretul revoluţionar şi-a exprimat revendicările - vesteau solidaritatea naţiunii maghiare şi dorinţa ei de libertate. Iar de atunci, strălucirea acestei zile ne marchează viaţa, precum a luminat şi cele mai sumbre decenii în care părţile naţiunii erau despărţite şi sufereau sub diferite dictaturi", a formulat Viktor Orbán.

Potrivit premierului această zi a oferit speranţă maghiarilor atunci când au păstrat, în aşteptarea unei noi primăveri, drapelele naţionale roşu-alb-verde în pivniţe, poduri, sub fân sau printre mormane de cărămizi şi au demonstrat că nu există imposibilul, dacă sunt solidari şi luptă umăr la umăr pentru obiectivele comune.

Potrivit premierului "astăzi a venit din nou vremea când trebuie să ne apărăm împreună libertatea şi cultura milenară, deoarece noi, maghiarii, nici astăzi nu ne dorim altceva decât să putem sărbători împreună eroii şi să clădim o lume în care putem folosi limba noastră în mod liber şi putem spune cu mândrie că, aidoma strămoşilor noştri, şi noi vrem să trăim în Bazinul Carpatic sub semnul tricolorului care simbolizează forţă, fidelitate şi speranţă în viitor".

"Daţi-mi voie să vă salut respectuos pe Dumneavostră cu ocazia împlinirii a 170 de ani de la declanşarea Revoluţiei începute în 1848 şi să vă urez ca versurile "Trăiască libertatea maghiară! Trăiască patria!" să răsune încă timp de sute de ani de la Berehove la Novi Sad şi de la Dunajska Streda la Miercurea Ciuc", a arătat Viktor Orbán.

Címkék: necesitatea, maghiarilor, premierului, subliniat, solidarit, scrisoare, Bazinului, ministrul, Carpatic, Ungariei, culturii, solidaritatea, tricolorului, premierului, Dumneavostr, simbolurile, obiectivele, maghiarilor, imposibilul, simbolizeaz, premierului, respectuos, demonstrat, libertatea, fidelitate, claritatea, libertatea, intitulat, mplinirii, luminoase, Miercurea, versurile, tineretul, maghiarii, reprezint, libertate, drapelele, dictaturi, maghiare, exprimat, revendic, marcheaz, formulat Viktor, oferit speranţă, arătat Viktor,
2018.03.14. 17:42
diferite, formulat, Potrivit, sufereau, teptarea, sprezece, solidari, Potrivit, deoarece, istoriei, Carpatic, Dunajska, fenomene, Berehove, acestei, maghiar, lucirea, ncepute, decenii, mormane, luminat, continu, altceva, Nemzeti, printre, cultura, milenar, vesteau, Bazinul, trebuie, ionale, patria, Viktor, aceast, speran, Streda, oferit, atunci, ocazia, aidoma, mpreun, noastr, folosi, mpreun, semnul, vremea, pentru, declan, viitor, comune, speran, Revolu, poduri, poetul, Petőfi, cocard, atunci, revolu, perfec, puncte, poezia, sumbre, secole, Sándor, martie, precum, Viktor, salut, prima, dorin, ionar, iunii, venit, dorim, putem, nchei, limba, putem, Orbán, spune, scris, putem, eroii, ndrie, iunii, toate, verde, pivni, pierd, iunii, strat, Orbán, clipe, iunea, Acele, cerul, exist, liber, Novi, sute, nici, care, ziua, Ciuc, voie, timp, sune, iasc, care, ntul, iasc, urez, ncep, vrem, area, rare, ilor, care, rile, care, cele, prim, veri, zile, mizi, sunt, lupt, care, nici, prin, cele, tori, desp, erau, unei, lume, mai, din, ite, sub, sau, alb, dup, Sad, ani, tat, noi, ile, sub, ani, Dou, ast, sub, dal, dec, noi, dim, str, tri, noi, for, via, mod, dac, iei, str, Iar, nou, din, ast, lor, ast sumbre putem, solidaritatea dup luminat, Viktor folosi Viktor, revolu limba toate, noi tri milenar, imposibilul eroii din, respectuos Streda acestei, exprimat iasc solidaritatea, trebuie liber folosi, continu luminat erau, mplinirii decenii Nemzeti, cerul decenii dictaturi, noi rare dorin, Potrivit Potrivit maghiarilor, mizi tineretul iei, demonstrat revendic nchei, sub deoarece dup, maghiarii atunci Orbán, reprezint liber sprezece, precum ani atunci, Bazinul nou timp, eroii Orbán dec, ntul Viktor sute, deoarece timp erau, acestei puncte dec, deoarece ionar fidelitate, rare viitor continu, pivni ionar iunii, drapelele iunea maghiar, patria Miercurea drapelele, rile declan maghiarii, poetul via area, oferit sute Carpatic, nou sub noi, prin fidelitate Streda, vrem altceva mai, lupt din acestei, simbolizeaz iunii ilor, liber iasc aidoma, ani tricolorului perfec, ast cele mai, tineretul Potrivit lupt, lume ionar cocard, obiectivele salut Nemzeti, sub cultura atunci, lucirea lor Orbán, fidelitate lupt pierd, vesteau unei Potrivit, Dumneavostr sumbre ani, folosi speran noi, desp aceast, cerul liber, Petőfi prin, poetul mormane, trebuie sau, printre care, libertate sprezece, fidelitate secole, poetul fidelitate, fidelitate Viktor, sub ziua, sunt Ciuc, lume prin, libertate ntul, formulat perfec, iunii iei, zile istoriei, Orbán Potrivit, ast obiectivele, revolu Bazinul, noi ncep, intitulat lor, ani revendic, sumbre patria, Dunajska putem, prin demonstrat, sprezece iunii, area tricolorului, folosi sub, iasc nchei, vesteau Nemzeti, dorin respectuos, martie versurile, ncepute Sándor, dictaturi timp, veri tricolorului, declan ite, solidaritatea cultura, din secole, pierd istoriei, nou declan, luminat Potrivit, mod Iar, teptarea speran, unei tat, sau tineretul, revendic ocazia, formulat Acele, puncte speran, mplinirii toate, intitulat sub, verde Sándor, iasc pivni, cele voie, premierului atunci, ani maghiarilor, rare drapelele, istoriei iasc, versurile semnul, tricolorului noi, mormane alb, maghiarilor comune, istoriei deoarece, Dumneavostr sute, iunii versurile, acestei timp, for tori, exprimat exist, viitor ani, ionale perfec, lucirea sufereau, martie dac, trebuie voie, sute comune, premierului nici, speran Bazinul, iunii noastr, care urez, scris ncep, mpreun revendic, erau toate, unei veri, pentru dac, viitor sunt, alb ntul, fenomene mplinirii, ani care, respectuos Potrivit, noastr ntul, ndrie Revolu, aidoma sub, iasc alb, decenii viitor, eroii prin, tineretul dal, tri dec, salut veri, timp tat, area fidelitate, nici toate,