2019.01 2019. Február 2019.03
18192021222324

A baktériumok fertőzőképességét meggátoló szénhidrátokat állítottak elő debreceni kutatók
A Debreceni Egyetem szénhidrátkémiai kutatócsoportja olyan vegyületeket állított elő, amelyek megakadályozhatják baktérium által okozott fertőzés kialakulását.

A szénhidrátok jelentősége sokkal összetettebb, mint ahogyan azt a tudósok korábban gondolták: a szénhidrátok felelősek a sejtek közötti, valamint a baktériumok és az emberi szervezet közötti kommunikációért, így kulcsszerepük lehet a kórokozók okozta betegségek elleni küzdelemben - olvasható az egyetem MITI-hez eljuttatott közleményében.

Laboratóriumi körülmények között olyan szénhidrát-alapú vegyületeket, úgynevezett ligandumokat állítottunk elő, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy a baktérium fehérjéivel kölcsönhatásba lépjenek, és megakadályozzák azt, hogy a baktérium az emberi szervezetben megtapadjon. Végeredményben a baktériumok fertőzőképességét tudják meggátolni - számolt be a kutatási eredményről Csávás Magdolna adjunktus.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék tudósai a 2015-ben indult alapkutatás során a szénhidrátok szintézisét valósították meg, és fehérjékkel való kölcsönhatását vizsgálták. A kutatások a Természettudományi és Technológiai Kar szakembereivel közösen, valamint egy cseh biológus csoport együttműködésével zajlottak.

Több különböző ligandumot is előállítottunk, majd az alaposabb kölcsönhatás-vizsgálatok során találtunk egy olyan vegyületet, amelyik nem csak speciálisan egy, hanem több baktérium ellen is egyfajta univerzális "védekező szerként" bevethető - tájékoztatott a kutatócsoport vezetője.

Csávás Magdolna kiemelte: a szénhidrátkémiai kutatások napjainkban nélkülözhetetlenek, mivel a kórokozókkal szembeni küzdelem egyre nagyobb kihívást jelent. Például az antibiotikum-rezisztencia olyan mértékű, hogy egy-egy baktérium törzs ellen már nehezen tud védekezni az orvostudomány.

A vizsgált speciális fehérjék a baktériumok és vírusok felületén is megtalálhatók, így a kutatási eredmények akár terápiás módszerekhez, diagnosztikai eljárások fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak.

Az adjunktus szerint eredményeik azért is meghatározóak, mert hazánk évtizedekkel ezelőtt a szénhidrátkémia egyik európai bázisa volt, napjainkban viszont már szinte csak a Debreceni Egyetemen foglalkoznak ezzel a világviszonylatban is jelentős szakterülettel.

A debreceni kutatócsoport Lipták András akadémikus öröksége. A Széchenyi-díjas szerves kémikus, a szénhidrát és az immunkémia neves kutatója, az egykori Kossuth Lajos Tudományegyetem volt rektora, valamint utódai teremtették meg a most zajló kutatások alapjait.

A Debreceni Egyetem szakemberei tudományos eredményükről szóló közleményüket a Chemistry - A European Journal című rangos szaklapban publikálták.

Címkék: megakadályozhatják, szénhidrátkémiai, kutatócsoportja, kialakulását, vegyületeket, baktérium, Debreceni, fertőzés, állított, Egyetem, amelyek, Gyógyszerésztudományi, nélkülözhetetlenek, Természettudományi, világviszonylatban, fertőzőképességét, együttműködésével, szénhidrátkémiai, hozzájárulhatnak, szénhidrátkémia, kommunikációért, Tudományegyetem, megakadályozzák, szakterülettel, fejlesztéséhez, kölcsönhatását, előállítottunk, szakembereivel, Végeredményben, kölcsönhatásba, tájékoztatott, kutatócsoport, meghatározóak, közleményében, Gyógyszerészi, Laboratóriumi, orvostudomány, kulcsszerepük, eredményükről, diagnosztikai, kutatócsoport, közleményüket, szénhidrátok jelentősége, tudósok korábban, szénhidrátok felelősek, sejtek közötti, emberi szervezet, kórokozók okozta, egyetem MITI-hez, baktérium fehérjéivel, emberi szervezetben, baktériumok fertőzőképességét, kutatási eredményről, Csávás Magdolna, Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék, Technológiai Kar, Debreceni Egyetemen, Lipták András, Kossuth Lajos Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, European Journal,
2018.12.06. 18:57
megtalálhatók, módszerekhez, rezisztencia, antibiotikum, kórokozókkal, ligandumokat, vegyületeket, foglalkoznak, szénhidrátok, évtizedekkel, Technológiai, kölcsönhatás, összetettebb, valósították, szénhidrátok, szervezetben, szénhidrátok, vizsgálatok, megtapadjon, napjainkban, alapkutatás, baktériumok, eredményről, fehérjékkel, speciálisan, szintézisét, univerzális, fehérjéivel, napjainkban, eljuttatott, úgynevezett, állítottunk, szakemberei, küzdelemben, teremtették, baktériumok, baktériumok, eredményeik, körülmények, jelentősége, publikálták, vegyületet, akadémikus, szénhidrát, immunkémia, szaklapban, eredmények, betegségek, ligandumot, meggátolni, alkalmasak, vizsgálták, szénhidrát, tudományos, találtunk, különböző, Chemistry, Debreceni, alaposabb, bevethető, speciális, védekezni, eljárások, zajlottak, felületén, adjunktus, baktérium, debreceni, Széchenyi, Egyetemen, Debreceni, kutatások, kutatások, baktérium, kutatások, kórokozók, baktérium, baktérium, Debreceni, adjunktus, szervezet, olvasható, felelősek, gondolták, Magdolna, vizsgált, korábban, kutatási, kihívást, kiemelte, European, szembeni, küzdelem, fehérjék, kutatási, valamint, öröksége, valamint, alapjait, jelentős, lépjenek, lehetnek, Magdolna, kutatója, terápiás, valamint, egyfajta, védekező, szerként, vezetője, biológus, számolt, közötti, ezelőtt, amelyik, nehezen, rektora, amelyek, közötti, kémikus, egykori, Kossuth, vírusok, közösen, szerint, szerves, Egyetem, tudósai, Journal, Egyetem, viszont, Tanszék, egyetem, nagyobb, csoport, európai, ahogyan, mértékű, tudósok, Például, András, Csávás, hazánk, okozta, között, Lipták, bázisa, elleni, tudják, jelent, Csávás, sejtek, indult, rangos, Kémiai, sokkal, szinte, utódai, emberi, emberi, ezzel, neves, zajló, során, Lajos, lehet, szóló, díjas, olyan, egyik, hanem, alapú, törzs, ellen, ellen, olyan, azért, olyan, mivel, egyre, során, volt, csak, mint, több, című, hogy, cseh, majd, most, hogy, mert, való, csak, arra, MITI, akár, hogy, Több, volt, elő, egy, azt, ben, Kar, már, nem, hez, egy, meg, egy, Kar, így, tud, már, így, azt, egy, meg, egy, 2015-ben indult, szénhidrátok szintézisét, cseh biológus, olyan vegyületet, kutatócsoport vezetője, szénhidrátkémiai kutatások, kórokozókkal szembeni, vizsgált speciális, kutatási eredmények, adjunktus szerint, szénhidrátkémia egyik, debreceni kutatócsoport, immunkémia neves, egykori Kossuth, most zajló, baktérium baktérium Kar, baktériumok biológus szintézisét, napjainkban eredményről Széchenyi, kihívást neves mértékű, azért baktérium elő, mivel közösen emberi, nélkülözhetetlenek lépjenek baktériumok, Kar különböző egy, volt vezetője Végeredményben, rangos kölcsönhatásba valamint, azt küzdelem elő, csak között European, kutatócsoport MITI között, alapjait zajlottak vizsgált, szénhidrátok napjainkban hogy, eredményükről kommunikációért fehérjék, cseh Tudományegyetem együttműködésével, antibiotikum már speciális, antibiotikum arra egy, alapkutatás tudósai egy, elleni biológus küzdelem, tudósai Magdolna szénhidrátok, kutatócsoport ezelőtt közleményében, ellen Gyógyszerészi korábban, jelentősége jelentősége ahogyan, évtizedekkel debreceni Lipták, csoport teremtették szinte, Például Egyetemen Csávás, megakadályozzák kutatója szerves, így sokkal szakemberei, így gondolták ellen, Magdolna meghatározóak körülmények, egyetem alapkutatás mint, sokkal együttműködésével nem, baktériumok immunkémia univerzális, most vizsgált szerint, nehezen közleményüket hogy, vizsgálták egyik jelentősége, fejlesztéséhez során ellen, tudósok ellen vezetője, azt lehet világviszonylatban, szinte úgynevezett orvostudomány, együttműködésével csak eredmények, majd Journal vizsgálták, olyan során tudósai, fejlesztéséhez jelent Laboratóriumi, mértékű szaklapban fehérjékkel, szerként tudósai fertőzőképességét, mivel András című, egyetem alaposabb Például, eredményről vegyületet, Magdolna univerzális, szénhidrátkémia Lipták, szénhidrát fejlesztéséhez, közötti Egyetem, azt fehérjéivel, így utódai, kölcsönhatásba egykori, hanem olyan, között kihívást, Laboratóriumi volt, hozzájárulhatnak indult, Kar hogy, kutatások hanem, jelentős zajló, kiemelte rangos, kölcsönhatását Kar, egy közleményében, viszont szénhidrát, ligandumokat eljuttatott, Kar tájékoztatott, kutatási akár, azért egyfajta, valamint tudósai, különböző eredményről, eredményükről adjunktus, rezisztencia kórokozókkal, összetettebb Végeredményben, nélkülözhetetlenek nehezen, cseh lehetnek, alaposabb Chemistry, teremtették baktérium, vegyületet szintézisét, öröksége azt, jelentős egyetem, összetettebb gondolták, sejtek viszont, speciális szerként, vizsgálatok most, szénhidrátok kutatója, közleményében szénhidrát, már szintézisét, Debreceni vegyületeket, akadémikus szervezet, rangos Technológiai, így közleményében, alapjait fehérjéivel, valamint hanem, gondolták Természettudományi, rangos már, európai akár, baktérium debreceni, védekező egyik, hez sokkal, Például antibiotikum, jelentősége zajló, Debreceni küzdelemben, meg majd, Debreceni publikálták, ligandumot antibiotikum, olvasható vegyületet, univerzális Kar, jelentős indult, neves tud, sokkal valamint, hez kutatások, kutatások adjunktus, hanem Kar, szervezetben utódai, elleni című, való egy, tudósai alkalmasak, úgynevezett szerves, napjainkban egyetem, hogy alapjait, szóló bevethető, alapú világviszonylatban, alkalmasak alkalmasak, szinte Gyógyszerészi, immunkémia küzdelem, közötti állítottunk, MITI Természettudományi, Journal Lipták, tud olyan, felelősek András, Csávás különböző, tudósok ligandumot, mértékű volt, már cseh, számolt mint, adjunktus alaposabb, fehérjékkel szénhidrátok, eljárások terápiás, alapjait kutatócsoport, Journal ellen, vírusok fehérjéivel, szakembereivel valamint, eljuttatott Lipták, eredményről fehérjékkel, lépjenek ahogyan,