2018.11 2018. December 2019.01
17181920212223

A baktériumok fertőzőképességét meggátoló szénhidrátokat állítottak elő debreceni kutatók
A Debreceni Egyetem szénhidrátkémiai kutatócsoportja olyan vegyületeket állított elő, amelyek megakadályozhatják baktérium által okozott fertőzés kialakulását.

A szénhidrátok jelentősége sokkal összetettebb, mint ahogyan azt a tudósok korábban gondolták: a szénhidrátok felelősek a sejtek közötti, valamint a baktériumok és az emberi szervezet közötti kommunikációért, így kulcsszerepük lehet a kórokozók okozta betegségek elleni küzdelemben - olvasható az egyetem MITI-hez eljuttatott közleményében.

Laboratóriumi körülmények között olyan szénhidrát-alapú vegyületeket, úgynevezett ligandumokat állítottunk elő, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy a baktérium fehérjéivel kölcsönhatásba lépjenek, és megakadályozzák azt, hogy a baktérium az emberi szervezetben megtapadjon. Végeredményben a baktériumok fertőzőképességét tudják meggátolni - számolt be a kutatási eredményről Csávás Magdolna adjunktus.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék tudósai a 2015-ben indult alapkutatás során a szénhidrátok szintézisét valósították meg, és fehérjékkel való kölcsönhatását vizsgálták. A kutatások a Természettudományi és Technológiai Kar szakembereivel közösen, valamint egy cseh biológus csoport együttműködésével zajlottak.

Több különböző ligandumot is előállítottunk, majd az alaposabb kölcsönhatás-vizsgálatok során találtunk egy olyan vegyületet, amelyik nem csak speciálisan egy, hanem több baktérium ellen is egyfajta univerzális "védekező szerként" bevethető - tájékoztatott a kutatócsoport vezetője.

Csávás Magdolna kiemelte: a szénhidrátkémiai kutatások napjainkban nélkülözhetetlenek, mivel a kórokozókkal szembeni küzdelem egyre nagyobb kihívást jelent. Például az antibiotikum-rezisztencia olyan mértékű, hogy egy-egy baktérium törzs ellen már nehezen tud védekezni az orvostudomány.

A vizsgált speciális fehérjék a baktériumok és vírusok felületén is megtalálhatók, így a kutatási eredmények akár terápiás módszerekhez, diagnosztikai eljárások fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak.

Az adjunktus szerint eredményeik azért is meghatározóak, mert hazánk évtizedekkel ezelőtt a szénhidrátkémia egyik európai bázisa volt, napjainkban viszont már szinte csak a Debreceni Egyetemen foglalkoznak ezzel a világviszonylatban is jelentős szakterülettel.

A debreceni kutatócsoport Lipták András akadémikus öröksége. A Széchenyi-díjas szerves kémikus, a szénhidrát és az immunkémia neves kutatója, az egykori Kossuth Lajos Tudományegyetem volt rektora, valamint utódai teremtették meg a most zajló kutatások alapjait.

A Debreceni Egyetem szakemberei tudományos eredményükről szóló közleményüket a Chemistry - A European Journal című rangos szaklapban publikálták.

Címkék: megakadályozhatják, szénhidrátkémiai, kutatócsoportja, kialakulását, vegyületeket, baktérium, Debreceni, fertőzés, állított, Egyetem, amelyek, Gyógyszerésztudományi, nélkülözhetetlenek, Természettudományi, világviszonylatban, fertőzőképességét, együttműködésével, szénhidrátkémiai, hozzájárulhatnak, szénhidrátkémia, kommunikációért, Tudományegyetem, megakadályozzák, szakterülettel, fejlesztéséhez, kölcsönhatását, előállítottunk, szakembereivel, Végeredményben, kölcsönhatásba, tájékoztatott, kutatócsoport, meghatározóak, közleményében, Gyógyszerészi, Laboratóriumi, orvostudomány, kulcsszerepük, eredményükről, diagnosztikai, kutatócsoport, közleményüket, szénhidrátok jelentősége, tudósok korábban, szénhidrátok felelősek, sejtek közötti, emberi szervezet, kórokozók okozta, egyetem MITI-hez, baktérium fehérjéivel, emberi szervezetben, baktériumok fertőzőképességét, kutatási eredményről, Csávás Magdolna, Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék, Technológiai Kar, Debreceni Egyetemen, Lipták András, Kossuth Lajos Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, European Journal,
2018.12.06. 18:57
megtalálhatók, módszerekhez, rezisztencia, antibiotikum, kórokozókkal, ligandumokat, vegyületeket, foglalkoznak, szénhidrátok, évtizedekkel, Technológiai, kölcsönhatás, összetettebb, valósították, szénhidrátok, szervezetben, szénhidrátok, vizsgálatok, megtapadjon, napjainkban, alapkutatás, baktériumok, eredményről, fehérjékkel, speciálisan, szintézisét, univerzális, fehérjéivel, napjainkban, eljuttatott, úgynevezett, állítottunk, szakemberei, küzdelemben, teremtették, baktériumok, baktériumok, eredményeik, körülmények, jelentősége, publikálták, vegyületet, akadémikus, szénhidrát, immunkémia, szaklapban, eredmények, betegségek, ligandumot, meggátolni, alkalmasak, vizsgálták, szénhidrát, tudományos, találtunk, különböző, Chemistry, Debreceni, alaposabb, bevethető, speciális, védekezni, eljárások, zajlottak, felületén, adjunktus, baktérium, debreceni, Széchenyi, Egyetemen, Debreceni, kutatások, kutatások, baktérium, kutatások, kórokozók, baktérium, baktérium, Debreceni, adjunktus, szervezet, olvasható, felelősek, gondolták, Magdolna, vizsgált, korábban, kutatási, kihívást, kiemelte, European, szembeni, küzdelem, fehérjék, kutatási, valamint, öröksége, valamint, alapjait, jelentős, lépjenek, lehetnek, Magdolna, kutatója, terápiás, valamint, egyfajta, védekező, szerként, vezetője, biológus, számolt, közötti, ezelőtt, amelyik, nehezen, rektora, amelyek, közötti, kémikus, egykori, Kossuth, vírusok, közösen, szerint, szerves, Egyetem, tudósai, Journal, Egyetem, viszont, Tanszék, egyetem, nagyobb, csoport, európai, ahogyan, mértékű, tudósok, Például, András, Csávás, hazánk, okozta, között, Lipták, bázisa, elleni, tudják, jelent, Csávás, sejtek, indult, rangos, Kémiai, sokkal, szinte, utódai, emberi, emberi, ezzel, neves, zajló, során, Lajos, lehet, szóló, díjas, olyan, egyik, hanem, alapú, törzs, ellen, ellen, olyan, azért, olyan, mivel, egyre, során, volt, csak, mint, több, című, hogy, cseh, majd, most, hogy, mert, való, csak, arra, MITI, akár, hogy, Több, volt, elő, egy, azt, ben, Kar, már, nem, hez, egy, meg, egy, Kar, így, tud, már, így, azt, egy, meg, egy, 2015-ben indult, szénhidrátok szintézisét, cseh biológus, olyan vegyületet, kutatócsoport vezetője, szénhidrátkémiai kutatások, kórokozókkal szembeni, vizsgált speciális, kutatási eredmények, adjunktus szerint, szénhidrátkémia egyik, debreceni kutatócsoport, immunkémia neves, egykori Kossuth, most zajló, immunkémia vezetője számolt, volt közleményében amelyik, kutatások cseh hanem, Végeredményben csoport debreceni, szakterülettel Széchenyi mértékű, megakadályozzák során ellen, olyan védekezni azt, kutatások szervezet című, Laboratóriumi vezetője antibiotikum, mert univerzális meggátolni, korábban Magdolna most, kommunikációért zajlottak így, szerint díjas egyre, kutatások több kutatási, törzs akár arra, European egy sokkal, szénhidrát lehet eredményükről, szintézisét vizsgálatok szerként, meghatározóak vegyületet diagnosztikai, szintézisét összetettebb különböző, valamint viszont majd, kórokozók András szakemberei, Széchenyi immunkémia Tudományegyetem, napjainkban jelent MITI, rangos Magdolna törzs, tudósai világviszonylatban ezzel, eljárások eredmények egyfajta, European Magdolna Kémiai, kommunikációért szerint hozzájárulhatnak, foglalkoznak során alapkutatás, fehérjék baktérium volt, védekezni ellen Magdolna, szerint baktériumok mivel, európai szervezet szerként, számolt szénhidrátok meghatározóak, zajlottak ellen Laboratóriumi, kórokozókkal szervezetben kutatások, Csávás mértékű már, baktérium bázisa vezetője, gondolták című Debreceni, csoport alaposabb olyan, öröksége sejtek Kossuth, Tudományegyetem különböző ellen, majd Természettudományi baktériumok, baktérium ezelőtt szervezet, valamint egy küzdelemben, vírusok Gyógyszerészi szervezet, fertőzőképességét lehet kutatócsoport, meg baktériumok azért, alapjait európai Csávás, elő alkalmasak, Tudományegyetem tudják, mivel neves, alkalmasak majd, diagnosztikai kórokozókkal, szinte közleményüket, Debreceni valósították, között csak, Csávás nagyobb, eredményükről immunkémia, szinte védekező, ligandumot Magdolna, mértékű eredményeik, Kémiai fehérjék, díjas Debreceni, szénhidrátok elleni, indult speciálisan, baktérium biológus, azt utódai, adjunktus orvostudomány, való szénhidrátok, szintézisét szénhidrát, speciális elő, ligandumokat fejlesztéséhez, ezelőtt szakemberei, Debreceni alkalmasak, alapú ahogyan, mint kihívást, már amelyek, így rangos, egy vegyületeket, olvasható sejtek, eljárások majd, akadémikus bevethető, szerves indult, Magdolna alapjait, volt András, ellen jelentősége, Kossuth meg, tudományos szénhidrátok, baktériumok Csávás, öröksége fertőzőképességét, alaposabb bevethető, küzdelem immunkémia, egy vizsgált, szénhidrátkémia hez, közösen kiemelte, Például azt, Debreceni így, különböző már, között alapú, fehérjék szerint, szembeni eredmények, MITI Laboratóriumi, baktériumok napjainkban, körülmények kihívást, egy lehet, fehérjék publikálták, ligandumokat egy, nehezen Laboratóriumi, felelősek szerint, szakterülettel szakembereivel, Laboratóriumi indult, fejlesztéséhez felelősek, között Egyetemen, baktérium Egyetemen, alapkutatás egy, fertőzőképességét okozta, napjainkban volt, díjas valamint, szénhidrátok Végeredményben, már kutatócsoport, mint kihívást, védekezni egy, vizsgált hez, Laboratóriumi volt, számolt vegyületeket, azt ahogyan, most kommunikációért, kutatócsoport amelyik, adjunktus egyfajta, már Tanszék, kihívást egy, találtunk elleni, volt rezisztencia, eredményről kölcsönhatásba, alapkutatás vizsgálatok, foglalkoznak előállítottunk, ahogyan lépjenek, kölcsönhatását rezisztencia, kutatási szénhidrátok, szakterülettel Tudományegyetem, eredmények szénhidrátkémia, elleni szénhidrátok, kölcsönhatásba azért, neves valamint, zajlottak szinte, szénhidrátok csak, sokkal kutatási, vezetője európai,