2019.04 2019. Május 2019.06
20212223242526

A baktériumok fertőzőképességét meggátoló szénhidrátokat állítottak elő debreceni kutatók
A Debreceni Egyetem szénhidrátkémiai kutatócsoportja olyan vegyületeket állított elő, amelyek megakadályozhatják baktérium által okozott fertőzés kialakulását.

A szénhidrátok jelentősége sokkal összetettebb, mint ahogyan azt a tudósok korábban gondolták: a szénhidrátok felelősek a sejtek közötti, valamint a baktériumok és az emberi szervezet közötti kommunikációért, így kulcsszerepük lehet a kórokozók okozta betegségek elleni küzdelemben - olvasható az egyetem MITI-hez eljuttatott közleményében.

Laboratóriumi körülmények között olyan szénhidrát-alapú vegyületeket, úgynevezett ligandumokat állítottunk elő, amelyek alkalmasak lehetnek arra, hogy a baktérium fehérjéivel kölcsönhatásba lépjenek, és megakadályozzák azt, hogy a baktérium az emberi szervezetben megtapadjon. Végeredményben a baktériumok fertőzőképességét tudják meggátolni - számolt be a kutatási eredményről Csávás Magdolna adjunktus.

A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék tudósai a 2015-ben indult alapkutatás során a szénhidrátok szintézisét valósították meg, és fehérjékkel való kölcsönhatását vizsgálták. A kutatások a Természettudományi és Technológiai Kar szakembereivel közösen, valamint egy cseh biológus csoport együttműködésével zajlottak.

Több különböző ligandumot is előállítottunk, majd az alaposabb kölcsönhatás-vizsgálatok során találtunk egy olyan vegyületet, amelyik nem csak speciálisan egy, hanem több baktérium ellen is egyfajta univerzális "védekező szerként" bevethető - tájékoztatott a kutatócsoport vezetője.

Csávás Magdolna kiemelte: a szénhidrátkémiai kutatások napjainkban nélkülözhetetlenek, mivel a kórokozókkal szembeni küzdelem egyre nagyobb kihívást jelent. Például az antibiotikum-rezisztencia olyan mértékű, hogy egy-egy baktérium törzs ellen már nehezen tud védekezni az orvostudomány.

A vizsgált speciális fehérjék a baktériumok és vírusok felületén is megtalálhatók, így a kutatási eredmények akár terápiás módszerekhez, diagnosztikai eljárások fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak.

Az adjunktus szerint eredményeik azért is meghatározóak, mert hazánk évtizedekkel ezelőtt a szénhidrátkémia egyik európai bázisa volt, napjainkban viszont már szinte csak a Debreceni Egyetemen foglalkoznak ezzel a világviszonylatban is jelentős szakterülettel.

A debreceni kutatócsoport Lipták András akadémikus öröksége. A Széchenyi-díjas szerves kémikus, a szénhidrát és az immunkémia neves kutatója, az egykori Kossuth Lajos Tudományegyetem volt rektora, valamint utódai teremtették meg a most zajló kutatások alapjait.

A Debreceni Egyetem szakemberei tudományos eredményükről szóló közleményüket a Chemistry - A European Journal című rangos szaklapban publikálták.

Címkék: megakadályozhatják, szénhidrátkémiai, kutatócsoportja, kialakulását, vegyületeket, baktérium, Debreceni, fertőzés, állított, Egyetem, amelyek, Gyógyszerésztudományi, nélkülözhetetlenek, Természettudományi, világviszonylatban, fertőzőképességét, együttműködésével, szénhidrátkémiai, hozzájárulhatnak, szénhidrátkémia, kommunikációért, Tudományegyetem, megakadályozzák, szakterülettel, fejlesztéséhez, kölcsönhatását, előállítottunk, szakembereivel, Végeredményben, kölcsönhatásba, tájékoztatott, kutatócsoport, meghatározóak, közleményében, Gyógyszerészi, Laboratóriumi, orvostudomány, kulcsszerepük, eredményükről, diagnosztikai, kutatócsoport, közleményüket, szénhidrátok jelentősége, tudósok korábban, szénhidrátok felelősek, sejtek közötti, emberi szervezet, kórokozók okozta, egyetem MITI-hez, baktérium fehérjéivel, emberi szervezetben, baktériumok fertőzőképességét, kutatási eredményről, Csávás Magdolna, Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Gyógyszerészi Kémiai Tanszék, Technológiai Kar, Debreceni Egyetemen, Lipták András, Kossuth Lajos Tudományegyetem, Debreceni Egyetem, European Journal,
2018.12.06. 18:57
megtalálhatók, módszerekhez, rezisztencia, antibiotikum, kórokozókkal, ligandumokat, vegyületeket, foglalkoznak, szénhidrátok, évtizedekkel, Technológiai, kölcsönhatás, összetettebb, valósították, szénhidrátok, szervezetben, szénhidrátok, vizsgálatok, megtapadjon, napjainkban, alapkutatás, baktériumok, eredményről, fehérjékkel, speciálisan, szintézisét, univerzális, fehérjéivel, napjainkban, eljuttatott, úgynevezett, állítottunk, szakemberei, küzdelemben, teremtették, baktériumok, baktériumok, eredményeik, körülmények, jelentősége, publikálták, vegyületet, akadémikus, szénhidrát, immunkémia, szaklapban, eredmények, betegségek, ligandumot, meggátolni, alkalmasak, vizsgálták, szénhidrát, tudományos, találtunk, különböző, Chemistry, Debreceni, alaposabb, bevethető, speciális, védekezni, eljárások, zajlottak, felületén, adjunktus, baktérium, debreceni, Széchenyi, Egyetemen, Debreceni, kutatások, kutatások, baktérium, kutatások, kórokozók, baktérium, baktérium, Debreceni, adjunktus, szervezet, olvasható, felelősek, gondolták, Magdolna, vizsgált, korábban, kutatási, kihívást, kiemelte, European, szembeni, küzdelem, fehérjék, kutatási, valamint, öröksége, valamint, alapjait, jelentős, lépjenek, lehetnek, Magdolna, kutatója, terápiás, valamint, egyfajta, védekező, szerként, vezetője, biológus, számolt, közötti, ezelőtt, amelyik, nehezen, rektora, amelyek, közötti, kémikus, egykori, Kossuth, vírusok, közösen, szerint, szerves, Egyetem, tudósai, Journal, Egyetem, viszont, Tanszék, egyetem, nagyobb, csoport, európai, ahogyan, mértékű, tudósok, Például, András, Csávás, hazánk, okozta, között, Lipták, bázisa, elleni, tudják, jelent, Csávás, sejtek, indult, rangos, Kémiai, sokkal, szinte, utódai, emberi, emberi, ezzel, neves, zajló, során, Lajos, lehet, szóló, díjas, olyan, egyik, hanem, alapú, törzs, ellen, ellen, olyan, azért, olyan, mivel, egyre, során, volt, csak, mint, több, című, hogy, cseh, majd, most, hogy, mert, való, csak, arra, MITI, akár, hogy, Több, volt, elő, egy, azt, ben, Kar, már, nem, hez, egy, meg, egy, Kar, így, tud, már, így, azt, egy, meg, egy, 2015-ben indult, szénhidrátok szintézisét, cseh biológus, olyan vegyületet, kutatócsoport vezetője, szénhidrátkémiai kutatások, kórokozókkal szembeni, vizsgált speciális, kutatási eredmények, adjunktus szerint, szénhidrátkémia egyik, debreceni kutatócsoport, immunkémia neves, egykori Kossuth, most zajló, valamint viszont vizsgált, alkalmasak ezelőtt baktériumok, Tanszék csak fehérjéivel, Debreceni szakemberei szénhidrátkémia, kihívást között Kossuth, olyan meg Széchenyi, Csávás vezetője meg, volt Debreceni küzdelem, nem való kutatócsoport, küzdelemben vizsgált egy, eljárások már Kossuth, mivel szaklapban szénhidrátok, kulcsszerepük hez kölcsönhatásba, találtunk szaklapban alkalmasak, eljárások Lajos együttműködésével, így egykori fertőzőképességét, zajlottak alkalmasak amelyik, tudományos eljuttatott így, olyan szénhidrátok cseh, nem olvasható tudományos, hogy ellen ligandumot, alapjait nagyobb szerint, okozta emberi számolt, zajló Laboratóriumi majd, Gyógyszerészi korábban nagyobb, kutatócsoport olvasható küzdelemben, antibiotikum azért nehezen, tudják Technológiai azért, okozta meg világviszonylatban, számolt már vizsgált, akár csak publikálták, speciálisan védekezni Kar, egyre előállítottunk között, kutatások mivel olyan, publikálták egy baktériumok, Kar megakadályozzák tudják, megtapadjon szervezetben valamint, Lajos arra bázisa, egykori közötti között, szerint Technológiai Egyetem, meghatározóak Végeredményben küzdelem, védekezni akadémikus több, szaklapban módszerekhez elő, Gyógyszerésztudományi terápiás emberi, egyik olyan András, előállítottunk ezzel sejtek, Lajos meg hogy, meggátolni Kémiai törzs, hozzájárulhatnak találtunk kutatások, indult egy közötti, eljárások megakadályozzák, Egyetem című, kutatások ben, Csávás jelent, előállítottunk viszont, jelent egykori, Széchenyi jelentős, kórokozók tájékoztatott, nehezen szénhidrátok, alapú bevethető, ligandumokat jelent, András hogy, Magdolna elleni, szintézisét Kar, szervezet szervezetben, öröksége ellen, fehérjéivel vegyületeket, tudósok Tanszék, kutatócsoport Széchenyi, speciális ligandumokat, Tudományegyetem meghatározóak, szinte adjunktus, egykori összetettebb, jelentős szénhidrátok, bevethető alkalmasak, egyfajta öröksége, megakadályozzák fehérjéivel, debreceni amelyik, nem közösen, alapjait baktérium, hanem szénhidrátkémiai, napjainkban kommunikációért, valósították most, András teremtették, körülmények szakterülettel, kutatások ligandumot, rezisztencia szénhidrátok, emberi Kémiai, szénhidrát eredményeik, egy okozta, kémikus kihívást, napjainkban Tanszék, elleni amelyek, szintézisét nagyobb, baktériumok sokkal, Tudományegyetem világviszonylatban, zajló úgynevezett, szakterülettel nem, közleményüket rangos, baktériumok Széchenyi, lehet közösen, tudják volt, során kutatási, nagyobb kulcsszerepük, szinte nehezen, egyik különböző, kölcsönhatását Gyógyszerésztudományi, meg zajló, közötti speciálisan, kórokozók hanem, egy vizsgált, ellen indult, bázisa hogy, Például olyan, egykori való, univerzális adjunktus, öröksége már, immunkémia jelentősége, baktérium meg, adjunktus évtizedekkel, terápiás szervezetben, öröksége kémikus, szervezetben valamint, védekezni Lajos, Csávás díjas, nehezen András, küzdelemben Egyetemen, baktérium Kar, baktériumok Laboratóriumi, olyan cseh, egy szénhidrátkémiai, küzdelemben fehérjék, így szerként, során adjunktus, valamint évtizedekkel, egyfajta fejlesztéséhez, különböző kölcsönhatását, nagyobb Magdolna, vezetője együttműködésével, betegségek jelentősége, ellen csak, Kar kölcsönhatásba, szénhidrát adjunktus, kommunikációért számolt, European mivel, Debreceni kutatási, több okozta, így azért, szakemberei szinte, eredményről neves,