2019.02 2019. Március 2019.04
18192021222324
Vagy egyszerûen csak unatkozol?

15 Martie - Orbán: fără cultură creștină nu va exista viață liberă în Europa
Dorim popoarelor Europei să "le cadă vălul de pe ochi , să vadă și să înțeleagă: fără cultură creștină nu va exista viață liberă în Europa, fără apărarea culturii creștine pierdem Europa și Europa nu va mai fi a europenilor" - a spus prim-ministrul Viktor Orbán vineri la Budapesta, în Grădina Muzeului.

Premierul a rostit un discurs la comemorarea Revoluției și Luptei pentru Libertate din 1848-49, afirmând: fără cultură creștină nu există libertate maghiară și nici Ungarie liberă.Viktor Orbán a spus: "le dorim popoarelor Europei, să scape de orbire". Să observe că într-un imperiu european liberal toți ne pierdem libertatea! - a adăugat.

Potrivit acestuia, "nu poate fi om liber decât acela, care este fiul unei națiuni libere, și nu supusul unui imperiu".

"Omul european nu poate fi fericit, decât dacă își poate decide el însuși soarta și soarta poporului său" - a formulat.Ideea libertății vine din creștinism, deoarece în fața lui Dumnezeu toți oamenii și toate popoarele sunt egale - a spus premierul, adăugând că și Constituția Ungariei recunoaște puterea creștinismului în dăinuirea unui popor.

Șeful guvernului ungar a remarcat: ne pregătim de o spectaculoasă ridicare în Europa Centrală, reluarea măreției noastre de odinioară, de renașterea covârșitoare a Europei Centrale.

Astăzi sunt aici cu noi și polonezii, așa cum au fost alături de noi, până la capăt, în 1848-1849 și în secolul 20. Fără polonezi astăzi nici Ungaria nu ar fi liberă și nici Europa nu ar fi putut fi reunită - a spus premierul.Viktor Orbán a spus: Polonia este țara lider, cea mai mare a Europei Centrale.

"Când Polonia este atacată de la Bruxelles, atunci este atacată toată Europa Centrală și suntem atacați și noi, maghiarii" - a arătat. Premierul a adăugat: celor care construiesc imperiul și vor să își arunce umbra și asupra Europei Centrale, le transmitem: va trebui să se confrunte tot timpul cu alianța polonezo-ungară.

15 Martie este promisiunea unității naționale, "să fie pace, libertate și înțelegere" - așa începe punctul 12 al proclamației Revoluției de la 1848, ceea ce ne amintește că "peste datul din coate cotidian și duelurile declarative de zi cu zi să fie un scop comun, unul național, care ne unește" - a anunțat Viktor Orbán.

Premierul Ungariei a formulat: din 1848 timpul a decis deja ce este adevărat și ce nu, "a cernut ce a considerat ușor, iar pe sită a rămas doar adevărul. Adevărul este că maghiarii au dreptul la propria patrie, au dreptul la propria viață maghiară, pe placul lor". Nu a fost, nu este și nici nu va mai fi un imperiu atât de șiret și puternic, care ar putea schimba acest fapt - a adăugat premierul de la Budapesta.

Viktor Orbán crede că degeaba au fost înăbușite luptele pentru libertate maghiară de către ocupațiile străine, "cu adevărat nu ne-au învins niciodată": "aici, în umbra imperiului, pe drumul de răscruce dintre civilizații, noi am câștigat în cele din urmă războaiele purtate pentru supraviețuirea patriei, a națiunii și a culturii creștine".Premierul a formulat: maghiarii au fost cei care în 1848 au luptat cel mai mult și cei care în 1956 au înfruntat cea mai mare armată a lumii, cea sovietică.

"Și tot noi am fost cei care am oprit invazia imigranților către Europa la granița de sud a Ungariei. Și tot noi suntem cei care vrem să vedem o Europă puternică, state naționale puternice și o conducere nouă, puternică la cârma Europei, care să nu aducă aici necazuri, ci ajutorul acolo unde este nevoie" - a spus șeful guvernului.

Acesta a anunțat: vrem un nou început, ca să stopăm declinul Europei, să punem capăt "visului febril despre Statele Unite ale Europei", pentru ca Europa să poată fi din nou a europenilor.

Polonia și Ungaria luptă, din nou, împreună pentru viitor și, la fel ca în 1848-'49 sunt și acum de partea dreptății, a solidarității și a egalității - a declarat premierul Poloniei, Mateusz Morawiecki, prezent și el, vineri, în Grădina Muzeului din Budapesta, cu ocazia ceremoniilor statale organizate pentru sărbătoarea națională de 15 martie.

În discursul său, premierul polonez a reamintit: prietenia dintre cele două națiuni dăinuie deja de o mie de ani, iar în trecut au luptat în repetate rânduri împreună pentru libertate, cum doresc să o facă și acum, pentru viitor.

Morawiecki a formulat astfel: luptăm pentru o Ungarie mai bună, pentru o Polonie mai bună și pentru o Europă mai bună, în numele celor care cred în "Europa patriilor", care va aparține omului de rând și nu păturii de sus.

Címkék: europenilor, popoarelor, Budapesta, ministrul, Muzeului, culturii, pierdem, Europei, cultur, vineri, exista, spectaculoas, ceremoniilor, promisiunea, declarative, construiesc, europenilor, comemorarea, Morawiecki, imperiului, transmitem, libertatea, organizate, popoarelor, Morawiecki, guvernului, tinismului, considerat, guvernului, Premierul, discursul, premierul, premierul, Bruxelles, reamintit, popoarele, maghiarii, conducere, premierul, polonezii, puternice, solidarit, spus premierul, anunțat Viktor, decis deja, considerat ușor, rămas doar, adăugat premierul, culturii creștine, spus șeful, declarat premierul, formulat astfel, Viktor Orbán, Constituția Ungariei, Europa Centrală, Europei Centrale, Când Polonia, Premierul Ungariei, Statele Unite, Mateusz Morawiecki, Grădina Muzeului,
2019.03.15. 14:55
poporului, Budapesta, premierul, prietenia, maghiarii, libertate, Premierul, libertate, libertate, Libertate, duelurile, patriilor, Premierul, premierul, confrunte, Premierul, maghiarii, libertate, Budapesta, declinul, odinioar, Centrale, reluarea, Ungariei, remarcat, Ungariei, Centrale, cotidian, civiliza, proclama, ajutorul, zboaiele, Constitu, supravie, sovietic, Ungariei, culturii, nfruntat, imperiul, puternic, polonezi, Centrale, formulat, necazuri, puternic, polonezo, puternic, niciodat, formulat, ridicare, declarat, deoarece, Potrivit, formulat, Poloniei, european, formulat, Muzeului, Dumnezeu, acestuia, repetate, european, imperiu, supusul, Ungarie, dreptul, imperiu, statale, degeaba, imperiu, invazia, imigran, schimba, observe, Polonia, propria, patriei, Polonia, Central, Europei, maghiar, liberal, pierdem, Europei, luptele, Polonia, polonez, purtate, propria, Ungaria, maghiar, dreptul, punctul, visului, Europei, maghiar, elegere, noastre, oamenii, Statele, puterea, recunoa, Ungaria, inuirea, Europei, discurs, Polonie, Central, Mateusz, secolul, prezent, Europei, Europei, Ungarie, Europei, fericit, placul, pentru, omului, astfel, pentru, Viktor, pentru, timpul, pentru, doresc, viitor, pentru, numele, cernut, Europa, pentru, Acesta, nceput, partea, nevoie, vineri, egalit, viitor, pentru, pentru, Europa, mpreun, despre, aminte, febril, ionale, suntem, trecut, scruce, drumul, pentru, luptat, Viktor, dintre, dintre, Europa, ocazia, luptat, pentru, martie, toarea, mpreun, patrie, orbire, timpul, trebui, asupra, Europa, Martie, ionale, itoare, suntem, pentru, reunit, atacat, cultur, Europa, atunci, atacat, arunce, Viktor, Viktor, Revolu, Luptei, tinism, decide, rostit, libere, Europa, libert, Revolu, soarta, soarta, ocupa, Orbán, drept, dorim, scape, putut, poate, iunii, exist, tigat, Ideea, liber, nvins, uirea, lider, umbra, toate, poate, state, Europ, vedem, liber, acela, ional, terea, punem, acolo, peste, inuie, poate, lumii, egale, armat, popor, Unite, ungar, grani, liber, oprit, nduri, Orbán, Europ, ional, decis, putea, celor, alian, Orbán, acest, ncepe, ungar, Orbán, umbra, turii, celor, coate, datul, comun, ataca, afirm, crede, adev, unde, este, spus, este, eful, este, aici, turi, fost, cred, cele, vrem, care, este, unit, aici, sunt, aduc, care, deja, care, pace, sunt, lupt, care, spus, poat, Omul, unul, dina, vine, ceea, scop, acum, sunt, unui, unui, stop, care, rena, fiul, vrem, care, unei, apar, anun, eful, preg, iuni, anun, doar, este, care, acum, care, fapt, spus, tine, spus, care, iret, fost, nici, ugat, adev, lupt, fost, iile, toat, aici, este, cele, mare, este, ugat, mult, spus, ugat, nici, deja, fost, Adev, nici, este, care, nici, mare, care, ilor, iuni, este, fost, adev, ani, dac, din, mie, sus, mai, bun, cre, din, ine, nsu, fac, mai, dou, cum, bun, mai, ntr, iei, dec, tin, bun, iar, dec, noi, tre, str, ine, ite, noi, vor, tat, rat, noi, ara, cre, cei, cea, mai, din, urm, mai, lor, iei, fie, din, une, fie, din, iei, rat, iar, tot, via, rul, rul, sit, mas, cel, mai, iei, cap, tim, nou, cov, rma, Ast, ale, cre, lui, fel, cre, nou, din, din, nou, noi, nou, tot, noi, cei, cea, mai, cei, cea, tre, sud, noi, cum, cei, cap, ast, tot, din, imigran noi acum, care iile ntr, spus unei mai, este fiul punem, poat dorim ine, toate nou cernut, din mpreun rat, purtate conducere Europa, unui mare peste, Premierul Europei itoare, guvernului nvins Europa, iile Muzeului culturii, turii tot iei, luptat dina acolo, iei doresc comemorarea, mare ntr cea, proclama fost drumul, tot noi Europa, numele dina patriei, rat iile state, secolul Adev comemorarea, vrem terea Ungarie, bun reluarea Ungariei, acum state este, imperiu atunci Centrale, schimba Polonia lui, repetate viitor stop, acest egalit vine, Morawiecki vrem numele, luptele Europ libertate, cele str ite, ugat ungar luptat, cei pentru nvins, Libertate polonezii comemorarea, tat maghiar Luptei, cea scape stop, mai sunt premierul, este Ungaria ocazia, Ungaria elegere Premierul, aici poate sunt, anun elegere poate, ional Premierul puternice, cre construiesc Viktor, Revolu confrunte umbra, libert noi fost, sit Ast dreptul, unde rat cov, pace dorim acestuia, Bruxelles mult rostit, sovietic drumul cea, ilor Libertate, Europei Europei, care recunoa, Europa afirm, Polonie sus, maghiarii pentru, pentru liber, partea confrunte, atunci Central, egalit reamintit, polonezo Central, apar care, dorim fost, mpreun ale, din care, rul acum, ara puternic, cea ional, cultur Acesta, civiliza spus, necazuri formulat, reluarea Orbán, unei libere, alian Ungariei, este mai, Dumnezeu via, schimba urm, Orbán anun, care tot, deja vedem, mare Europ, european care, fapt deoarece, necazuri puternic, liber Ungaria, mai acum, decide ceremoniilor, Centrale necazuri, Europa tine, secolul schimba, sunt scape, Constitu noi, aminte vrem, Orbán ceremoniilor, poat Polonia, acela asupra, care care, popoarele umbra, lor statale, dina patrie, poate oprit, duelurile lui, nduri pierdem, Budapesta libertatea, tot pentru, Europei aici, din ionale, exist Ungaria, Budapesta Budapesta, dreptul spus, Polonie nici, puternic maghiarii, tigat supusul, ungar luptat, mpreun polonez, fost din, ani din, bun pentru, civiliza fel, drumul Premierul, nevoie fost, doar liberal, din dreptul, exist poporului, oamenii toat, este Europ, punem ale, aici organizate, nfruntat schimba, orbire liber, Europa degeaba, Viktor elegere, premierul secolul, vrem observe, polonez europenilor, placul afirm, unit libertatea, mai este, patriei pentru, anun liber, Premierul Ideea, puternice este, Europa apar, este umbra, rul premierul, sovietic drumul, maghiar celor, sunt nevoie, urm Ungaria, celor Constitu,