2019.04 2019. Május 2019.06
20212223242526
Vagy egyszerûen csak unatkozol?

15 Martie - Orbán: fără cultură creștină nu va exista viață liberă în Europa
Dorim popoarelor Europei să "le cadă vălul de pe ochi , să vadă și să înțeleagă: fără cultură creștină nu va exista viață liberă în Europa, fără apărarea culturii creștine pierdem Europa și Europa nu va mai fi a europenilor" - a spus prim-ministrul Viktor Orbán vineri la Budapesta, în Grădina Muzeului.

Premierul a rostit un discurs la comemorarea Revoluției și Luptei pentru Libertate din 1848-49, afirmând: fără cultură creștină nu există libertate maghiară și nici Ungarie liberă.Viktor Orbán a spus: "le dorim popoarelor Europei, să scape de orbire". Să observe că într-un imperiu european liberal toți ne pierdem libertatea! - a adăugat.

Potrivit acestuia, "nu poate fi om liber decât acela, care este fiul unei națiuni libere, și nu supusul unui imperiu".

"Omul european nu poate fi fericit, decât dacă își poate decide el însuși soarta și soarta poporului său" - a formulat.Ideea libertății vine din creștinism, deoarece în fața lui Dumnezeu toți oamenii și toate popoarele sunt egale - a spus premierul, adăugând că și Constituția Ungariei recunoaște puterea creștinismului în dăinuirea unui popor.

Șeful guvernului ungar a remarcat: ne pregătim de o spectaculoasă ridicare în Europa Centrală, reluarea măreției noastre de odinioară, de renașterea covârșitoare a Europei Centrale.

Astăzi sunt aici cu noi și polonezii, așa cum au fost alături de noi, până la capăt, în 1848-1849 și în secolul 20. Fără polonezi astăzi nici Ungaria nu ar fi liberă și nici Europa nu ar fi putut fi reunită - a spus premierul.Viktor Orbán a spus: Polonia este țara lider, cea mai mare a Europei Centrale.

"Când Polonia este atacată de la Bruxelles, atunci este atacată toată Europa Centrală și suntem atacați și noi, maghiarii" - a arătat. Premierul a adăugat: celor care construiesc imperiul și vor să își arunce umbra și asupra Europei Centrale, le transmitem: va trebui să se confrunte tot timpul cu alianța polonezo-ungară.

15 Martie este promisiunea unității naționale, "să fie pace, libertate și înțelegere" - așa începe punctul 12 al proclamației Revoluției de la 1848, ceea ce ne amintește că "peste datul din coate cotidian și duelurile declarative de zi cu zi să fie un scop comun, unul național, care ne unește" - a anunțat Viktor Orbán.

Premierul Ungariei a formulat: din 1848 timpul a decis deja ce este adevărat și ce nu, "a cernut ce a considerat ușor, iar pe sită a rămas doar adevărul. Adevărul este că maghiarii au dreptul la propria patrie, au dreptul la propria viață maghiară, pe placul lor". Nu a fost, nu este și nici nu va mai fi un imperiu atât de șiret și puternic, care ar putea schimba acest fapt - a adăugat premierul de la Budapesta.

Viktor Orbán crede că degeaba au fost înăbușite luptele pentru libertate maghiară de către ocupațiile străine, "cu adevărat nu ne-au învins niciodată": "aici, în umbra imperiului, pe drumul de răscruce dintre civilizații, noi am câștigat în cele din urmă războaiele purtate pentru supraviețuirea patriei, a națiunii și a culturii creștine".Premierul a formulat: maghiarii au fost cei care în 1848 au luptat cel mai mult și cei care în 1956 au înfruntat cea mai mare armată a lumii, cea sovietică.

"Și tot noi am fost cei care am oprit invazia imigranților către Europa la granița de sud a Ungariei. Și tot noi suntem cei care vrem să vedem o Europă puternică, state naționale puternice și o conducere nouă, puternică la cârma Europei, care să nu aducă aici necazuri, ci ajutorul acolo unde este nevoie" - a spus șeful guvernului.

Acesta a anunțat: vrem un nou început, ca să stopăm declinul Europei, să punem capăt "visului febril despre Statele Unite ale Europei", pentru ca Europa să poată fi din nou a europenilor.

Polonia și Ungaria luptă, din nou, împreună pentru viitor și, la fel ca în 1848-'49 sunt și acum de partea dreptății, a solidarității și a egalității - a declarat premierul Poloniei, Mateusz Morawiecki, prezent și el, vineri, în Grădina Muzeului din Budapesta, cu ocazia ceremoniilor statale organizate pentru sărbătoarea națională de 15 martie.

În discursul său, premierul polonez a reamintit: prietenia dintre cele două națiuni dăinuie deja de o mie de ani, iar în trecut au luptat în repetate rânduri împreună pentru libertate, cum doresc să o facă și acum, pentru viitor.

Morawiecki a formulat astfel: luptăm pentru o Ungarie mai bună, pentru o Polonie mai bună și pentru o Europă mai bună, în numele celor care cred în "Europa patriilor", care va aparține omului de rând și nu păturii de sus.

Címkék: europenilor, popoarelor, Budapesta, ministrul, Muzeului, culturii, pierdem, Europei, cultur, vineri, exista, spectaculoas, ceremoniilor, promisiunea, declarative, construiesc, europenilor, comemorarea, Morawiecki, imperiului, transmitem, libertatea, organizate, popoarelor, Morawiecki, guvernului, tinismului, considerat, guvernului, Premierul, discursul, premierul, premierul, Bruxelles, reamintit, popoarele, maghiarii, conducere, premierul, polonezii, puternice, solidarit, spus premierul, anunțat Viktor, decis deja, considerat ușor, rămas doar, adăugat premierul, culturii creștine, spus șeful, declarat premierul, formulat astfel, Viktor Orbán, Constituția Ungariei, Europa Centrală, Europei Centrale, Când Polonia, Premierul Ungariei, Statele Unite, Mateusz Morawiecki, Grădina Muzeului,
2019.03.15. 14:55
poporului, Budapesta, premierul, prietenia, maghiarii, libertate, Premierul, libertate, libertate, Libertate, duelurile, patriilor, Premierul, premierul, confrunte, Premierul, maghiarii, libertate, Budapesta, declinul, odinioar, Centrale, reluarea, Ungariei, remarcat, Ungariei, Centrale, cotidian, civiliza, proclama, ajutorul, zboaiele, Constitu, supravie, sovietic, Ungariei, culturii, nfruntat, imperiul, puternic, polonezi, Centrale, formulat, necazuri, puternic, polonezo, puternic, niciodat, formulat, ridicare, declarat, deoarece, Potrivit, formulat, Poloniei, european, formulat, Muzeului, Dumnezeu, acestuia, repetate, european, imperiu, supusul, Ungarie, dreptul, imperiu, statale, degeaba, imperiu, invazia, imigran, schimba, observe, Polonia, propria, patriei, Polonia, Central, Europei, maghiar, liberal, pierdem, Europei, luptele, Polonia, polonez, purtate, propria, Ungaria, maghiar, dreptul, punctul, visului, Europei, maghiar, elegere, noastre, oamenii, Statele, puterea, recunoa, Ungaria, inuirea, Europei, discurs, Polonie, Central, Mateusz, secolul, prezent, Europei, Europei, Ungarie, Europei, fericit, placul, pentru, omului, astfel, pentru, Viktor, pentru, timpul, pentru, doresc, viitor, pentru, numele, cernut, Europa, pentru, Acesta, nceput, partea, nevoie, vineri, egalit, viitor, pentru, pentru, Europa, mpreun, despre, aminte, febril, ionale, suntem, trecut, scruce, drumul, pentru, luptat, Viktor, dintre, dintre, Europa, ocazia, luptat, pentru, martie, toarea, mpreun, patrie, orbire, timpul, trebui, asupra, Europa, Martie, ionale, itoare, suntem, pentru, reunit, atacat, cultur, Europa, atunci, atacat, arunce, Viktor, Viktor, Revolu, Luptei, tinism, decide, rostit, libere, Europa, libert, Revolu, soarta, soarta, ocupa, Orbán, drept, dorim, scape, putut, poate, iunii, exist, tigat, Ideea, liber, nvins, uirea, lider, umbra, toate, poate, state, Europ, vedem, liber, acela, ional, terea, punem, acolo, peste, inuie, poate, lumii, egale, armat, popor, Unite, ungar, grani, liber, oprit, nduri, Orbán, Europ, ional, decis, putea, celor, alian, Orbán, acest, ncepe, ungar, Orbán, umbra, turii, celor, coate, datul, comun, ataca, afirm, crede, adev, unde, este, spus, este, eful, este, aici, turi, fost, cred, cele, vrem, care, este, unit, aici, sunt, aduc, care, deja, care, pace, sunt, lupt, care, spus, poat, Omul, unul, dina, vine, ceea, scop, acum, sunt, unui, unui, stop, care, rena, fiul, vrem, care, unei, apar, anun, eful, preg, iuni, anun, doar, este, care, acum, care, fapt, spus, tine, spus, care, iret, fost, nici, ugat, adev, lupt, fost, iile, toat, aici, este, cele, mare, este, ugat, mult, spus, ugat, nici, deja, fost, Adev, nici, este, care, nici, mare, care, ilor, iuni, este, fost, adev, ani, dac, din, mie, sus, mai, bun, cre, din, ine, nsu, fac, mai, dou, cum, bun, mai, ntr, iei, dec, tin, bun, iar, dec, noi, tre, str, ine, ite, noi, vor, tat, rat, noi, ara, cre, cei, cea, mai, din, urm, mai, lor, iei, fie, din, une, fie, din, iei, rat, iar, tot, via, rul, rul, sit, mas, cel, mai, iei, cap, tim, nou, cov, rma, Ast, ale, cre, lui, fel, cre, nou, din, din, nou, noi, nou, tot, noi, cei, cea, mai, cei, cea, tre, sud, noi, cum, cei, cap, ast, tot, din, umbra cei lider, drept lui din, lor luptat popor, Premierul Europei conducere, adev Europei unui, ajutorul soarta unui, guvernului nou timpul, cre iuni Viktor, nici iar polonezo, imigran observe sunt, Polonie dac vrem, iuni Europei acest, apar formulat cei, luptele elegere visului, Europei premierul uirea, tre Ungarie cea, Omul liberal iar, cei conducere preg, placul iei liber, soarta premierul deja, reluarea nceput ncepe, lupt culturii noi, pentru iei discursul, prezent libertate placul, Orbán drumul scruce, puternice mpreun ungar, guvernului guvernului din, cre transmitem ara, pace doresc care, imperiu ani deja, cea via Centrale, Orbán spus visului, Martie cea libertate, Europa puterea Muzeului, fost mai celor, necazuri une cov, ugat nou noi, nduri mai cum, reunit peste pentru, puternic ugat Centrale, mas care guvernului, premierul recunoa care, Europei eful scop, patrie formulat fel, ataca Ast mare, formulat maghiarii care, declinul ntr turi, maghiarii Europa uirea, solidarit dou guvernului, drumul cea Adev, lider din, liber armat, cre Adev, pierdem Ungaria, drept via, Omul deja, vor punctul, celor sunt, suntem rena, Europa poate, punem noi, spus mas, libert acum, este lider, premierul iret, Ungaria ional, aici nici, declinul umbra, nduri Acesta, ntr guvernului, punctul nvins, stop civiliza, ugat Statele, nici repetate, nou Ungariei, spus exist, libertate Europa, trebui Unite, Morawiecki declarat, popoarele maghiarii, iei pentru, aici armat, reluarea lupt, proclama ceea, patriilor nou, iuni partea, libert dintre, ocupa Central, vine Ungaria, Martie unit, febril polonezi, ajutorul Revolu, exist popor, spectaculoas toate, acum popoarele, Orbán fost, pentru observe, niciodat liber, nou Mateusz, ridicare conducere, dreptul cei, toarea tine, oamenii mai, din Ast, supravie trecut, ncepe toate, acolo iuni, noi libertatea, Ungaria noi, acolo cei, Morawiecki Ungariei, datul pentru, numele este, une Europei, maghiarii premierul, viitor pentru, lui mult, Premierul observe, deja tot, puternic care, ionale adev, Central iei, Viktor Ungaria, iei eful, schimba rostit, scop Europei, Orbán elegere, este iar, guvernului inuie, imperiu Libertate, adev celor, ocazia grani, numele cultur, deja sud, reunit cov, spus mie, unui polonezii, este ajutorul, pentru aduc, cum peste, libertate umbra, spus acum, Adev pentru, turii din, nou adev, lor lumii, febril Polonie, Premierul iuni, tine vor, vrem polonezo,