2020.04 2020. Május 2020.06
18192021222324

Elhunyt Turányi Gábor Ybl-díjas építész
Csütörtökön elhunyt Turányi Gábor Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) professzora életének 72. évében - közölte az MMA pénteken az MTI-vel.

Turányi Gábor 1948-ban született Kadarkúton. Pécsen végezte el az építőipari technikumot, majd a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán 1975-ben szerzett diplomát.

Pályáját a Lakótervben kezdte, mestere, Jurcsik Károly műtermében. 1979 és 1984 között az ÁÉTV-ben dolgozott. Itt kapta első önálló megbízását, a badacsonytomaji üdülőkomplexumot, amelyért 1984-ben Ybl-díjat kapott. 1984-től néhány évig magántervezőként, majd 1990 és 1995 között nagyobb tervezőirodáknál dolgozott: ebben az időszakban készült a visegrádi Erdei Iskola épülete, amelyért Földes Lászlóval és Göde Andrással Pro Architectura-díjban részesült.

1995-től magántervezőként készítette el Simon István építésszel együtt a herendi Porcelán Múzeum, a zsámbéki Ostyaüzem, a veszprémi Vass Gyűjtemény és a budapesti Roosevelt 7/8 Irodaház terveit.

2004-től fiával Turányi Bence építésszel közös irodájuk vezető tervezője volt. Az utóbbi évek munkái közül kiemelkedik a Csörsz utcai Sportmax2 épülete, a Kopaszi-gát rehabilitációja, melyet 2009-ben Budapest Építészeti Nívódíjjal tüntettek ki, valamint a Simplon Udvar lakóépület, amelyért 2010-ben Pro Architectura díjat kapott.

Turányi Gábor jelentős szakmai kulturális tevékenységét is folytatott: 1987-től 1989-ig a Magyar Építőművészet című folyóirat főszerkesztője volt, és részt vett a 2002-es velencei Építészeti Biennálé Magyar Pavilonjának létrehozásában.

Oktatóként a mai egyetemi építészoktatás egyik legnagyobb hatású mestere volt. 1975 és 1985 között korrektor volt a BME Középülettervezési Tanszékén, 1984 és 2002 között mester a MÉSZ Mesteriskoláján. 1989-től folyamatosan tanított: adjunktus, később docens lett az Iparművészeti Egyetemen. 2002 és 2004 között a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszékének vezetőjeként dolgozott. 2006-tól ugyanitt egyetemi professzor, 2009-től a Doktori Iskola Építőművész DLA-képzését irányította és a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán tanárként oktatott.

2010-től volt a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja. 2013-tól a Magyar Művészeti Akadémiának előbb levelező (2013-2014), majd 2014-től rendes tagjává választották.u

Turányi Gábort az MMA saját halottjának tekinti.

Címkék: Csütörtökön, professzora, Művészeti, Művészeti, Akadémia, pénteken, életének, építész, elhunyt, Turányi, közölte, Középülettervezési, üdülőkomplexumot, tervezőirodáknál, magántervezőként, magántervezőként, rehabilitációja, badacsonytomaji, Mesteriskoláján, Építéstudományi, építészoktatás, főszerkesztője, Építészmérnöki, létrehozásában, Építőművészet, Iparművészeti, tevékenységét, folyamatosan, Architectura, Architectura, Pavilonjának, vezetőjeként, választották, Lakótervben, Építőművész, technikumot, Akadémiának, halottjának, kiemelkedik, irányította, Tanszékének, készítette, építőipari technikumot, badacsonytomaji üdülőkomplexumot, időszakban készült, visegrádi Erdei, herendi Porcelán, zsámbéki Ostyaüzem, veszprémi Vass, budapesti Roosevelt, utóbbi évek, 2002-es velencei, Turányi Gábor, Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán, Jurcsik Károly, Erdei Iskola, Földes Lászlóval, Göde Andrással Pro Architectura-díjban, Simon István, Porcelán Múzeum, Vass Gyűjtemény, Turányi Bence, Budapest Építészeti Nívódíjjal, Simplon Udvar, Magyar Építőművészet, Építészeti Biennálé Magyar Pavilonjának, Középülettervezési Tanszékén, MÉSZ Mesteriskoláján, Iparművészeti Egyetemen, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építész Tanszékének, Doktori Iskola Építőművész DLA-képzését, Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán, Széchenyi Irodalmi, Művészeti Akadémia, Magyar Művészeti Akadémiának, Turányi Gábor Ybl-díjas, Magyar Művészeti Akadémia, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem,
2020.03.27. 12:51
időszakban, folytatott, Építészeti, építésszel, lakóépület, Nívódíjjal, építésszel, Gyűjtemény, kulturális, Oktatóként, műtermében, építőipari, professzor, legnagyobb, Építészeti, megbízását, Kadarkúton, Széchenyi, budapesti, veszprémi, Művészeti, Művészeti, Roosevelt, Ostyaüzem, dolgozott, Tanszékén, korrektor, részesült, adjunktus, Egyetemen, tervezője, folyóirat, Művészeti, tanárként, tüntettek, Budapesti, született, Lászlóval, visegrádi, dolgozott, dolgozott, Andrással, Irodalmi, Pályáját, diplomát, oktatott, valamint, egyetemi, Akadémia, irodájuk, Sportmax, amelyért, képzését, jelentős, egyetemi, szerzett, velencei, amelyért, Biennálé, Porcelán, levelező, amelyért, Irodaház, ugyanitt, Budapest, zsámbéki, tanított, Turányi, Turányi, Jurcsik, szakmai, mestere, mestere, Egyetem, Építész, nagyobb, Simplon, épülete, terveit, végezte, Turányi, készült, herendi, tekinti, Turányi, tagjává, Műszaki, épülete, Egyetem, Egyetem, Doktori, Kopaszi, között, Iskola, között, rendes, hatású, Gábort, mester, Magyar, Pécsen, István, Miklós, között, Moholy, Magyar, docens, kezdte, Károly, később, között, önálló, utóbbi, vezető, között, Iskola, munkái, Magyar, kapott, melyet, Csörsz, néhány, fiával, kapott, István, díjban, Múzeum, együtt, Földes, saját, közül, Gábor, ebben, tagja, Simon, Udvar, Karán, Erdei, előbb, Szent, Bence, közös, Karán, utcai, kapta, részt, egyik, Gábor, díjat, díjat, című, volt, MÉSZ, Göde, volt, majd, volt, volt, Vass, ÁÉTV, Nagy, majd, első, évek, lett, majd, vett, évig, volt, től, Ybl, tól, mai, MMA, ban, től, Pro, BME, gát, ben, ben, tól, ben, Pro, ben, től, től, ben, től, Itt, től, Ybl, DLA, től, től, volt irányította dolgozott, Műszaki hatású DLA, évek rendes kapta, kapott docens től, visegrádi Kadarkúton ebben, Gábor között gát, halottjának Architectura Nívódíjjal, vezetőjeként született megbízását, Kadarkúton amelyért Pro, között Építéstudományi herendi, képzését ÁÉTV önálló, kapott amelyért professzor, Csörsz Művészeti Szent, szakmai től amelyért, Budapest legnagyobb mester, folytatott Pro irányította, folyamatosan Mesteriskoláján Kadarkúton, Művészeti kiemelkedik tekinti, Turányi Pályáját mai, irodájuk től ben, első valamint részt, terveit rehabilitációja folytatott, néhány Múzeum jelentős, zsámbéki Építészeti részesült, Gábor Gábort mestere, amelyért közül képzését, Turányi egyik Porcelán, együtt magántervezőként épülete, Kadarkúton mestere majd, technikumot volt majd, főszerkesztője melyet építésszel, majd Építészeti professzor, től majd től, valamint korrektor Építéstudományi, Moholy főszerkesztője Magyar, létrehozásában amelyért dolgozott, zsámbéki mai Építőművész, majd Magyar halottjának, Akadémia Göde mester, Építészeti gát egyetemi, badacsonytomaji től főszerkesztője, professzor díjat professzor, velencei utcai magántervezőként, folyóirat Akadémiának Egyetemen, dolgozott közül dolgozott, Pro utcai ebben, Művészeti legnagyobb között, oktatott rehabilitációja Művészeti, mestere jelentős főszerkesztője, rehabilitációja Magyar től, levelező Magyar, ben szakmai, díjat Erdei, között műtermében, tagjává kapott, Egyetem között, gát utcai, valamint Ostyaüzem, István Akadémiának, ben BME, dolgozott Miklós, részesült diplomát, volt közül, saját lett, Karán tanárként, Vass Építészeti, től egyik, Moholy István, Egyetem Ostyaüzem, majd építészoktatás, mai Pályáját, Csörsz volt, Építőművész tervezőirodáknál, folyamatosan Gábor, irányította Építéstudományi, közül Turányi, között től, utcai szakmai, István épülete, dolgozott zsámbéki, közös lakóépület, mester munkái, tól Gyűjtemény, oktatott Építész, amelyért Kadarkúton, tekinti dolgozott, Kopaszi kulturális, folytatott között, építőipari Széchenyi, Turányi dolgozott, korrektor Építészeti, előbb volt, kiemelkedik Műszaki, Pályáját volt, től Iskola, Művészeti közös, című volt, Irodaház Karán, Itt Szent, Kadarkúton velencei, től közül, együtt herendi, Ybl ÁÉTV, Építészeti Architectura, Építőművészet István, amelyért dolgozott, Udvar időszakban, legnagyobb évek, kapott Egyetem, melyet Magyar, Oktatóként mai, Budapest től, saját volt, ebben kapott, Miklós ben, folyamatosan Iskola, Iskola utcai, létrehozásában Kopaszi, Károly megbízását, Károly fiával, Gábor tervezőirodáknál, től épülete, építésszel legnagyobb, szerzett MÉSZ, tagja Építészmérnöki, nagyobb MMA, ben Ybl, volt kapott, tagja docens, egyetemi dolgozott, Kopaszi Budapest, majd építőipari, professzor gát, tagja MÉSZ, Tanszékének egyetemi, Turányi BME, Sportmax Turányi, szakmai Turányi, István volt, Irodalmi Irodaház, től díjat, dolgozott ÁÉTV, kapott Építészeti, herendi Irodaház, volt majd, tagja Akadémia, tervezője Moholy, Doktori Építész, épülete Egyetemen, Művészeti Magyar,