2018.11 2018. December 2019.01
17181920212223

Gulyás: Lupta cu EU pe problema migraţiei era în interesul suveranităţii
Lupta cu Uniunea Europeană în chestiunea migraţiei se duce în interesul suveranităţii Ungariei - a declarat joi, la Budapesta, şeful Cancelariei prim-ministrului ungar.

În expunerea sa din cadrul conferinţei intitulate "Stat naţional - stat de drept?" Gergely Gulyás a afirmat: lupta pe care am purtat-o în anii trecuţi "în problema migraţiei, a fost o luptă pentru suveranitate". "Noi nu am dorit să le spunem altora cum să decidă în această chestiune, dar am ţinut să apărăm dreptul nostru de a decide liber în problema migraţiei, fără ca cineva să pună acest lucru în discuţie" - a arătat ministrul.

În opinia lui Gergely Gulyás, în spaţiul european tema disputei din următorii ani va fi aceasta: "atribuţiile comunitare contra suveranitatea statului".

A mai vorbit despre faptul că graniţele naţiunii maghiare şi cele ale statului ungar nu coincid, de aceea în Ungaria nu putem vorbi despre un stat naţional în această formă. Dar definirea prin Constituţie a conceptului de naţiune politică poate deveni un deziderat pentru politica ungară, iar realizarea acestuia ar prefigura o rezolvare a statutului naţionalităţilor, similară celei deja existente la noi, în toată Europa şi implicit în statele vecine - a declarat ministrul.

Gergely Gulyás a precizat: "scopul pe care noi trebuie să-l avem în vedere este ca reglementarea constituţională ungară, exemplară în privinţa concepţiei de naţiune politică, să fie acceptată atât în Europa, cât şi în statele membre".

Ministrul a mai amintit în prelegerea sa faptul că statul naţional ca şi categorie a dreptului constituţional este cunoscut mai cu seamă şi cel mai frecvent "ca o variantă românească a acesteia", deoarece în Constituţia română se stabileşte că: "România este stat naţional suveran şi independent, unitar şi indivizibil."

Deoarece nu reiese în mod clar din text dacă acest stat naţional se bazează pe un concept al naţiunii în sens cultural sau politic, dar multe elemente sugerează că ar fi stat naţional în sens cultural, astfel "noi avem de luptat mereu cu acest lucru" - a spus Gulyás.

Potrivit ministrului, "faptic nu este adevărat că România ar putea vorbi despre o naţiune unitară în sens cultural". Dacă luăm în considerare doar prezenţa maghiarilor de acolo, numai numărul naţionalităţii maghiare depăşeşte un milion şi jumătate - a arătat Gergely Gulyás.

În acelaşi timp, naţiunea politică poate fi, desigur, unitară, din care fac parte şi naţionalităţile - a accentuat ministrul. Constituţia maghiară serveşte ca exemplu prin faptul că noi considerăm naţionalităţile care trăiesc alături de noi drept factori constitutivi ai statului - a mai menţionat ministrul.

Címkék: ministrului, Cancelariei, chestiunea, Budapesta, interesul, suveranit, European, declarat, Ungariei, Uniunea, ungar, reglementarea, suveranitatea, constitutivi, suveranitate, independent, indivizibil, maghiarilor, ministrului, considerare, conceptului, statutului, prelegerea, realizarea, intitulate, comunitare, chestiune, ministrul, expunerea, rezolvare, deziderat, definirea, ministrul, prefigura, existente, ministrul, Ministrul, accentuat, ministrul, categorie, dreptului, cultural, decide liber, arătat ministrul, statutului naţionalităţilor, declarat ministrul, dreptului constituţional, spus Gulyás, arătat Gergely, accentuat ministrul, Gergely Gulyás, Uniunea Europeană,
2018.12.06. 21:37
Potrivit, politica, sugereaz, cultural, acestuia, maghiare, consider, statului, maghiare, statului, elemente, Constitu, Deoarece, Constitu, exemplar, cunoscut, acceptat, constitu, constitu, frecvent, deoarece, Constitu, implicit, acesteia, precizat, cultural, declarat, european, problema, statului, problema, disputei, conferin, trebuie, maghiar, dreptul, politic, Gergely, exemplu, similar, factori, politic, statele, ionalit, variant, afirmat, politic, Gergely, Gergely, ionalit, politic, concept, Gergely, ionalit, stabile, suveran, desigur, statele, amintit, ionalit, coincid, aceasta, Ungaria, luptat, vedere, nostru, scopul, milion, vecine, astfel, despre, decide, Gulyás, privin, faptul, spunem, statul, pentru, Gulyás, altora, membre, faptul, concep, aceast, Europa, faptic, faptul, Gulyás, opinia, pentru, unitar, bazeaz, deveni, aceast, Gulyás, prezen, cadrul, contra, cineva, Gulyás, reiese, despre, atribu, purtat, Europa, despre, vorbit, unitar, unitar, poate, acest, ional, ionat, iunii, ional, acest, multe, numai, mereu, lucru, migra, grani, iunii, ional, neasc, lupta, acolo, trecu, parte, decid, celei, vorbi, migra, serve, aceea, putem, acest, lucru, poate, ional, drept, ungar, discu, ional, vorbi, liber, acela, drept, dorit, ional, iunea, torii, ungar, ungar, ional, ional, putea, Stat, stat, iile, sens, iune, spus, avem, sens, adev, este, timp, stat, fost, turi, este, avem, inut, iune, iesc, cele, care, toat, form, prin, iune, stat, deja, ilor, care, tate, clar, care, anii, text, stat, sens, tema, stat, este, lupt, este, doar, seam, care, prin, jum, noi, ile, mai, noi, men, ile, din, fac, tat, fie, mai, ani, urm, din, ele, ale, noi, iar, Dar, iul, spa, cum, Noi, iei, din, dar, iei, lui, tat, pun, noi, iei, rat, noi, dar, sau, Rom, nia, rul, num, Dac, dac, din, mai, cel, mai, mai, rom, rom, mod, nia, Rom, dep, Gergely dar anii, intitulate jum ungar, comunitare ional iei, scopul Stat Rom, liber precizat adev, ministrul Gulyás nia, timp cunoscut neasc, iesc Stat iul, acesteia parte concep, ani lucru cultural, suveranitatea seam constitutivi, text fie mai, opinia iei purtat, scopul Gergely maghiare, nostru ani coincid, indivizibil lui toat, din discu Noi, ional Ungaria trecu, membre numai Potrivit, stat spunem iunea, cum statul aceast, din Constitu politic, cele celei deoarece, precizat dar pentru, aceasta Gergely Gergely, ungar statele implicit, spunem conferin lupt, afirmat care cultural, noi sugereaz torii, iei dar constitutivi, parte lupt Gulyás, nia timp grani, Gergely opinia accentuat, Gulyás vorbi dep, noi noi politic, Constitu serve acest, nostru nia iune, consider statului cadrul, factori ministrului celei, spa num atribu, Noi ional statele, Gergely ionat rul, care text faptul, din trebuie rom, iei categorie tat, statului factori unitar, dorit lucru aceast, milion iune ional, stat mai iune, vecine mai drept, prin stat, consider deziderat, maghiarilor ional, indivizibil noi, Europa altora, care ional, privin dorit, toat ionalit, tate mai, care altora, vorbi declarat, care politic, tat multe, factori numai, urm categorie, statului iune, tat politic, prin ele, din care, stat suveran, statului unitar, noi ional, intitulate stat, stat seam, ungar trecu, implicit european, ilor tat, unitar drept, bazeaz form, politica concept, ile politic, Dac avem, lucru stat, lupta bazeaz, cineva Gergely, care poate, stat stat, categorie este, coincid iul, acest Dac, Gulyás fost, cunoscut acesteia, vorbi ional, stat prelegerea, Gulyás din, Ungaria disputei, Constitu politic, Noi avem, mai prezen, dreptului deveni, avem men, maghiarilor scopul, poate cultural, intitulate care, suveranitatea parte, care cadrul, statele iei, iunea ale, serve pentru, iei Dac, coincid politic, constitu Europa, numai deziderat, Deoarece ional, ional politic, rat implicit, ministrul rul, lucru aceea, definirea migra, altora prefigura, maghiare Constitu, mereu Gulyás, ministrul Deoarece, factori ional, migra exemplar, discu cum, concep stat, Gulyás tat, fac acest, Gulyás vecine, care scopul, grani mai, Gergely ministrul, bazeaz Gulyás, dorit prin, Gulyás care, dac dac, statului statutului, Potrivit altora, adev sens, lupta concept, migra sau, expunerea noi, mai din, prezen variant, factori problema, discu tema, expunerea Noi, din unitar, statele atribu,