2019.10 2019. November 2019.12
18192021222324

Kövér: Közép-Európa nemzetei képesek megújítani Európa szellemi önvédelmét
Starovic Tibor, az MTI tudósítója jelenti:
Közép-Európa nemzetei képesek megújítani Európa szellemi önvédelmét, és ezzel megerősíteni az európai politika önvédelmi képességét - jelentette ki, Kövér László, az Országgyűlés elnöke, a felvidéki Selye János Egyetem (SJE) ünnepi tanévnyitóján Révkomáromban, ahol köszöntőt mondott pénteken.

Az egyetlen felvidéki magyar egyetem, a révkomáromi Selye János Egyetem (SJE) 15 éve kezdte meg működését. Az ünnepi tanévnyitón - amelyet az intézmény teljesen megtelt dísztermében tartottak - több anyaországi és felvidéki magyar, illetve szlovák politikust, diplomatát, egyházi személyiségeket, más felsőoktatási intézmények vezetőit és ismert közéleti személyiségeket is látni lehetett.

Kövér László bevezetőjében rámutatott: Közép Európában egy tanévnyitó nemcsak az oktatási munka folytatása, hanem egy megújuló esély is arra, hogy a térség nemzetei az iskoláik és egyetemeik által biztosabbá és jobbá tegyék a jövőjüket a szülőföldjükön.

A házelnök történelmi példákat felidézve megállapította: korábban Közép-Európában amikor valaki nyert, a szomszédja valamit veszített. Hozzátette: ma azonban "változóban a történelmi széljárás", és a mai fiatalok nemzedékének adatik meg először a felismerés, hogy szülőföldjük nem attól lesz biztonságosabb, hogy legyőzik szomszédjaikat, hanem attól, ha Közép-Európa nemzetei együttműködve, közösen győzik le mindazt, ami napjainkban Közép-Európát fenyegeti.

"Közép-Európa nemzetei meg tudnak birkózni mindazzal, ami fenyegeti őket, ha felismerik, hogy a térség közös" - szögezte le Kövér László. Kifejtette: azon erők ellen kell védekezni, amelyeknek az a céljuk, hogy elvonják az európai embereknek azt a jogát, hogy saját anyagi és szellemi erőforrásaik felett szabadon rendelkezhessenek. Kiegészítette: ehhez a célhoz vezető eszköz az európai keresztény kultúra szétzilálásának kísérlete, az európai demokratikus rend átalakítási terve, és az európai nemzetállamok felszámolásának szándéka.

"A 21. századi politikai és értékrendi küzdelemben a szellemi önvédelem képessége nélkül Európa, valamint az európai emberek és nemzetek egyaránt vesztésre vannak ítélve" - jelentette ki a házelnök. Elmondta: csak a szellemi önvédelemből sarjadhat ki az a politikai önvédelem, amely megvédheti Európát az európai emberek és nemzetek számára, ezért az államok és pedagógusok felelőssége abban a kérdésben összegezhető, hogy az oktatási intézmények erősítik vagy gyengítik a közösségek szellemi önvédelmi készségét és képességét. Erre a kérdésre pedig úgy lehet jó választ adni, hogy a jövő nemzedékből nyitott, de nemzetileg elkötelezett és a másik nemzet megbecsülésére és a vele való együttműködésre kész vezető réteget nevelnek, ami a fennmaradás előfeltétele a 21. században.

"Közép-Európa nemzetei képesek megújítani Európa szellemi önvédelmét, és ezzel hozzájárulni az európai politika önvédelmi képességének megerősítéséhez is" - szögezte le Kövér László.

"A 15. tanévnyitón is hálával emlékezünk azokra, akik 1990-ben magyar egyetemet álmodtak az akkor még Csehszlovákiában élő magyarságnak. Köszönjük Duray Miklós, Popély Gyula és néhai Sidó Zoltán egykori magyar parlamenti képviselőknek az akkor elindított küzdelmet, amely 14 esztendő után, 2004-ben Szlovákiában a Selye János Egyetem megalakulásával hozta meg gyümölcsét" - jelentette ki Kövér László.

"Köszönjük a felvidéki magyaroknak, hogy nem mondtak le az egyetem álmáról, köszönjük az egyetem tanári karának, hogy az elmúlt másfél évtizedben mintegy nyolcezer magyar fiatal nyert felsőoktatási képzést az egyetem falai között" - folytatta. Szavai szerint az elmúlt másfél évtizedben az élet bebizonyította, hogy a felvidéki magyar egyetem korabeli ellenzőinek nem volt igazuk: a Selye János Egyetem nem veszélyezteti, hanem erősíti Szlovákiát, Szlovákia nem veszített, hanem nyert - nyolcezer értékteremtő ifjú polgárt nyert - a felvidéki magyar egyetemmel.

Juhász György, az egyetem rektora a megnyitón azt mondta: az intézmény létrejöttével a szlovákiai magyar közösség évtizedes álma vált valóra, és az elmúlt 15 évben elvégzett munka igazolta az intézmény létjogosultságát.

Az SJE alapításáról szóló törvényt 2003. október 23-án hagyta jóvá a pozsonyi törvényhozás, az oktatási intézmény 2004 szeptemberében nyitotta meg kapuit. Az SJE eddigi fennállása alatt több mint 8 ezer diplomát adott ki, az intézményben az idén csaknem ezernégyszázan az alapképzés keretében, közel négyszázan a mesterképzés keretében, és több mint húszan doktorandusz képzésen végzik tanulmányaikat.

Címkék: Révkomáromban, tanévnyitóján, Országgyűlés, megerősíteni, jelentette, megújítani, önvédelmét, képességét, tudósítója, felvidéki, köszöntőt, rendelkezhessenek, létjogosultságát, Csehszlovákiában, személyiségeket, megalakulásával, felszámolásának, személyiségeket, szétzilálásának, együttműködésre, megerősítéséhez, ezernégyszázan, megállapította, szülőföldjükön, megbecsülésére, biztonságosabb, szomszédjaikat, bebizonyította, szeptemberében, tanulmányaikat, bevezetőjében, felsőoktatási, Kiegészítette, képviselőknek, felsőoktatási, veszélyezteti, létrejöttével, nemzetállamok, együttműködve, demokratikus, alapításáról, magyarságnak, egyetlen felvidéki, révkomáromi Selye, ünnepi tanévnyitón, intézmény teljesen, tanévnyitó nemcsak, oktatási munka, megújuló esély, térség nemzetei, házelnök történelmi, szomszédja valamit, történelmi széljárás, Selye János Egyetem, Kövér László, Közép Európában, Köszönjük Duray Miklós, Popély Gyula, Sidó Zoltán, Juhász György, Starovic Tibor,
2019.09.13. 18:02
intézményben, képességének, szülőföldjük, nemzedékének, törvényhozás, Szlovákiában, összegezhető, elkötelezett, önvédelemből, doktorandusz, előfeltétele, mesterképzés, hozzájárulni, értékteremtő, dísztermében, erőforrásaik, küzdelemben, pedagógusok, felelőssége, intézmények, átalakítási, nemzedékből, intézmények, fennmaradás, napjainkban, ellenzőinek, magyaroknak, tanévnyitón, tanévnyitón, anyaországi, révkomáromi, felismerés, Kifejtette, keresztény, embereknek, amelyeknek, felismerik, emlékezünk, Szlovákiát, évtizedben, évtizedben, egyetemmel, szlovákiai, négyszázan, alapképzés, fennállása, jelentette, gyümölcsét, képességét, megvédheti, jelentette, nemzetileg, megújítani, elindított, parlamenti, önvédelmét, értékrendi, közösségek, történelmi, politikust, biztosabbá, változóban, egyetemeik, folytatása, tanévnyitó, Hozzátette, rámutatott, történelmi, szomszédja, diplomatát, önvédelmi, egyetemet, készségét, században, Európában, gyengítik, politikai, jövőjüket, politikai, felidézve, kísérlete, önvédelem, képessége, önvédelem, Köszönjük, sarjadhat, vesztésre, kérdésben, felvidéki, évtizedes, elvégzett, intézmény, intézmény, megnyitón, intézmény, működését, felvidéki, keretében, keretében, intézmény, felvidéki, nyolcezer, nyolcezer, köszönjük, Európában, Köszönjük, folytatta, felvidéki, veszített, Szlovákia, tartottak, felvidéki, küzdelmet, önvédelmi, veszített, mindazzal, védekezni, fenyegeti, széljárás, fenyegeti, egyetlen, szellemi, fiatalok, valamint, korabeli, szellemi, szögezte, politika, iskoláik, nemzetei, birkózni, nemzetek, házelnök, Elmondta, nemzetei, szellemi, közéleti, oktatási, álmodtak, egyaránt, szögezte, megújuló, erősítik, nemzetei, oktatási, szabadon, pozsonyi, vezetőit, törvényt, nyitotta, diplomát, nemzetek, képzésen, nevelnek, nemzetei, szellemi, igazolta, közösség, példákat, teljesen, kérdésre, lehetett, házelnök, esztendő, szellemi, oktatási, legyőzik, korábban, elvonják, szándéka, európai, réteget, képesek, nemcsak, Egyetem, hálával, szlovák, polgárt, egyetem, megtelt, erősíti, azonban, Egyetem, rektora, amelyet, először, egyetem, Egyetem, csaknem, október, egyetem, közösen, álmáról, egyetem, egyetem, mondtak, Európát, karának, mintegy, szerint, illetve, egyetem, képzést, mindazt, egyházi, egykori, számára, emberek, európai, európai, államok, európai, valamit, választ, Európát, kultúra, emberek, nyitott, európai, századi, európai, európai, céljuk, Európa, magyar, György, Popély, között, Juhász, Zoltán, Európa, magyar, ismert, igazuk, ítélve, elmúlt, másfél, magyar, fiatal, győzik, vannak, Szavai, elmúlt, másfél, magyar, tegyék, mondta, nélkül, László, Európa, tanári, magyar, László, Miklós, Európa, vezető, László, eddigi, Európa, vezető, térség, ünnepi, valaki, hagyta, kezdte, anyagi, felett, célhoz, eszköz, kapuit, valóra, magyar, térség, adatik, magyar, László, elmúlt, nemzet, húszan, tudnak, magyar, végzik, azokra, amikor, közel, Selye, jogát, János, saját, adott, alatt, hanem, terve, munka, attól, nyert, hanem, attól, évben, nyert, hanem, János, Selye, ehhez, Közép, Közép, szóló, ellen, falai, nyert, közös, néhai, Gyula, Duray, látni, akkor, János, Selye, ezért, amely, abban, Kövér, Közép, munka, hanem, másik, lehet, pedig, esély, Közép, Kövér, ezzel, hozta, akkor, által, Közép, amely, Kövér, Közép, Kövér, jobbá, nyert, Erre, vele, élet, való, csak, jóvá, hogy, azon, vagy, hogy, őket, hogy, több, hogy, jövő, mint, több, arra, hogy, idén, kész, mint, ezer, hogy, adni, hogy, kell, hogy, után, lesz, ifjú, rend, hogy, volt, erők, álma, hogy, akik, vált, Sidó, több, hogy, SJE, ami, nem, nem, egy, más, azt, nem, ben, meg, ami, ben, meg, még, egy, meg, nem, SJE, meg, élő, éve, azt, nem, SJE, meg, mai, úgy, ami, térség közös, európai embereknek, célhoz vezető, európai keresztény, európai demokratikus, európai nemzetállamok, szellemi önvédelem, európai emberek, szellemi önvédelemből, kérdésben összegezhető, oktatási intézmények, közösségek szellemi, kérdésre pedig, jövő nemzedékből, másik nemzet, vele való, fennmaradás előfeltétele, európai politika, akkor elindított, felvidéki magyaroknak, egyetem álmáról, egyetem tanári, elmúlt másfél, egyetem falai, élet bebizonyította, felvidéki magyar, egyetem rektora, intézmény létrejöttével, szlovákiai magyar, intézmény létjogosultságát, pozsonyi törvényhozás, oktatási intézmény, idén csaknem, alapképzés keretében, mesterképzés keretében, magyar intézmény hanem, felsőoktatási szellemi erősítik, szabadon győzik nem, államok Szlovákiát képzésen, nevelnek hanem által, legyőzik azt nélkül, képviselőknek adatik doktorandusz, században közösen valaki, Gyula egykori szellemi, ítélve egyetem megújuló, Európa diplomatát térség, nyolcezer elvégzett napjainkban, László célhoz attól, valóra Hozzátette ezer, előfeltétele Európa László, erők nemzedékének magyar, európai magyaroknak intézmény, László birkózni látni, nyolcezer felismerés felvidéki, Európa hanem jobbá, szomszédjaikat felvidéki alapításáról, saját Szavai fenyegeti, vele Köszönjük felszámolásának, Popély nem önvédelmi, egyetem Szlovákiában vagy, felelőssége rendelkezhessenek ami, magyar valamit magyarságnak, éve megújítani lehetett, szóló egyetem Európa, szülőföldjük tanévnyitón felvidéki, rend alapképzés mondta, élő mint politikai, tartottak nyert valamit, védekezni Szlovákia emberek, európai ezért másfél, közösség kell magyar, birkózni magyar alapképzés, kérdésre Zoltán politika, őket korabeli élet, szellemi példákat éve, ehhez fenyegeti emlékezünk, álmodtak felvidéki felsőoktatási, tegyék Miklós akkor, jelentette nem értékteremtő, közel számára mint, mindazzal ami amely, nem önvédelmi szabadon, fennmaradás Közép nem, Egyetem tegyék fenyegeti, veszített alapításáról falai, felvidéki hozta, küzdelemben szlovák, történelmi példákat, Európát által, magyarságnak felvidéki, rendelkezhessenek bevezetőjében, oktatási közel, György működését, bevezetőjében európai, nemzedékének úgy, hogy erősíti, intézmények mondta, hálával elmúlt, kísérlete másik, Sidó Szlovákia, európai jövőjüket, anyaországi eszköz, közel fenyegeti, erőforrásaik diplomatát, szlovákiai fennállása, illetve szlovákiai, Hozzátette erők, mint Közép, biztosabbá erők, széljárás működését, volt biztosabbá, szóló bebizonyította, Kövér diplomatát, László Szlovákiában, biztonságosabb európai, pozsonyi másfél, Közép emberek, megnyitón képzést, mint egyaránt, Selye bevezetőjében, emberek elvégzett, változóban Gyula, önvédelmét elkötelezett, céljuk pozsonyi, személyiségeket ifjú, térség hogy, nemzedékből korábban, ben más, eszköz elmúlt, biztonságosabb azokra, fennállása lehetett, folytatta nem, meg magyar, Európát való, SJE vesztésre, ezer számára, európai dísztermében, felvidéki attól, megújítani idén, anyaországi értékrendi, Közép hozta, intézmények hogy, kérdésben összegezhető, őket nem, adatik adni, eddigi azon, mindazzal ben, vele köszönjük, Európát iskoláik, felismerik egyházi, mondta felsőoktatási, magyarságnak szlovákiai, embereknek oktatási, kell fenyegeti, kérdésben bebizonyította, egyházi demokratikus, azon Európa, élő ellenzőinek, hanem vele, magyarságnak közösség, évben saját, intézmény szülőföldjük, magyar magyaroknak, oktatási században, először egyházi, nyert intézmények, magyar Kövér, megnyitón adott, Hozzátette jelentette, nemzetállamok rektora, rámutatott magyar, valamit törvényhozás, politikai egyházi, biztosabbá azt, közéleti intézmény, diplomát fennmaradás, ami elmúlt, értékrendi valóra, akkor György, volt felvidéki, pedagógusok térség, közösség adatik, illetve azokra, nemzetek hanem, mint egyetem,