2019.06 2019. Július 2019.08
15161718192021

Anthony Burgess Gépnarancsának eddig ismeretlen folytatása került elő
Anthony Burgess Gépnarancs című regényének eddig ismeretlen folytatása került elő az angol író hagyatékából.

Az A Clockwork Condition (Gépnarancs-betegség) című 200 oldalas kézirat Burgess 1962-ben írt regényének témáit viszi tovább, valamint a szerző gondolatait gyűjti össze az emberiség állapotáról -olvasható a BBC hírportálján.

A kéziratban Burgess a regényből készült 1971-es Stanley Kubrick-film, a Mechanikus narancs körül kialakult vitára is kitér.

A Gépnarancs egy "ultraerőszakos" bűncselekményeket elkövető tizenévesről szól, akit elítélnek, majd az állam egy különös gyógymóddal megpróbálja kigyógyítani.

A film nagy közönségsiker volt az Egyesült Államokban, Oscar-díjra is jelölték. Nagy-Britanniában azonban 16 héttel a bemutató után maga a rendező kérte, hogy vegyék le a mozik műsoráról, mert bűncselekményekkel hozták kapcsolatba és rengeteg negatív kritikát kapott. Csak 1999-ben, Kubrick halála után vetítették újra.

A Clockwork Condition kéziratát Burgess iratai között találták meg, amelyek az író braccianói házában, Olaszországban voltak, amíg az író halála után az épületet el nem adták.

A hagyaték ezután Manchesterbe került, ahol a Nemzetközi Anthony Burgess Alapítvány feldolgozza.

Az író "az emberiség jelenlegi állapotáról alkotott nagy filozófiai számadásként" jellemezte a kéziratot, amelyben a technológia, mindenek előtt a média, a film és a televízió emberiségre gyakorolt hatása miatti aggodalmait írta le.

Megmagyarázta a Gépnarancs szokatlan címét is.

"1945-ben, hazatérve a háborúból egy kocsmában hallottam, amint egy nyolcvanéves londoni azt mondja: ez olyan bizarr, mint egy gépnarancs. Majdnem húsz éven át szerettem volna valaminek ezt a címet adni" - írta.

Andrew Biswell, a Manchesteri Egyetem irodalomprofesszora, az alapítvány elnöke elmondta, hogy Gépnarancs eddig kiadatlan folytatása új fényt vet az íróra, a filmrendezőre és a közismert regényre.

"Burgess leghíresebb művét új kontextusba helyezi az A Clockwork Condition, többet tudunk meg belőle az író bűnről, bűnhődésről és a vizuális kultúra lehetséges káros hatásairól alkotott nézeteiről" - tette hozzá.

A professzor szerint a szerző akkor hagyta félbe a kéziratot, amikor rájött arra, hogy "regényíró és nem filozófus".

Ezután 1974-ben kiadott egy rövid, hasonló témájú önéletrajzi regényt, A narancsműves testamentumát.

Pénteken a londoni Design Museumbam Stanley Kubrick-kiállítás nyílik, amelyben a Mechanikus naranccsal kapcsolatos tárgyak is láthatók lesznek.

Címkék: hagyatékából, ismeretlen, folytatása, regényének, Gépnarancs, Anthony, Burgess, került, eddig, angol, irodalomprofesszora, bűncselekményekkel, bűncselekményeket, Olaszországban, ultraerőszakos, testamentumát, Megmagyarázta, közönségsiker, filmrendezőre, kigyógyítani, tizenévesről, Manchesterbe, narancsműves, nyolcvanéves, hírportálján, Britanniában, számadásként, emberiségre, technológia, leghíresebb, kontextusba, aggodalmait, megpróbálja, gyógymóddal, kapcsolatos, Manchesteri, állapotáról, kapcsolatba, önéletrajzi, gondolatait, állapotáról, szerző gondolatait, emberiség állapotáról, kéziratban Burgess, regényből készült, különös gyógymóddal, film nagy, bemutató után, rendező kérte, mozik műsoráról, hagyaték ezután, emberiség jelenlegi, Clockwork Condition, Stanley Kubrick-film, Egyesült Államokban, Nemzetközi Anthony Burgess Alapítvány, Andrew Biswell, Manchesteri Egyetem, Design Museumbam Stanley Kubrick-kiállítás, Anthony Burgess Gépnarancs,
2019.04.25. 17:29
bűnhődésről, feldolgozza, gépnarancs, Alapítvány, Nemzetközi, nézeteiről, braccianói, Gépnarancs, hatásairól, filozófiai, jellemezte, vetítették, regényének, Gépnarancs, Államokban, professzor, Mechanikus, Mechanikus, Gépnarancs, folytatása, lehetséges, Gépnarancs, alapítvány, kéziratban, naranccsal, közismert, Condition, Clockwork, emberiség, műsoráról, kéziratot, Clockwork, regényből, jelenlegi, Condition, Clockwork, kéziratát, Condition, emberiség, Museumbam, regényíró, hallottam, kocsmában, kiállítás, szerettem, filozófus, elítélnek, valaminek, háborúból, hazatérve, gyakorolt, kialakult, olvasható, kéziratot, szokatlan, kiadatlan, televízió, épületet, mindenek, elmondta, alkotott, betegség, amelyben, alkotott, regényre, vizuális, hagyaték, Pénteken, rengeteg, kritikát, elkövető, amelyben, Egyesült, jelölték, bemutató, láthatók, valamint, találták, kiadott, rendező, különös, Biswell, londoni, készült, Egyetem, Majdnem, házában, hasonló, amelyek, londoni, szerint, Kubrick, kézirat, azonban, Stanley, negatív, lesznek, narancs, Burgess, Anthony, oldalas, Burgess, Burgess, helyezi, Stanley, Kubrick, Burgess, kultúra, Burgess, Kubrick, tárgyak, regényt, mondja, tudunk, belőle, szerző, elnöke, bizarr, többet, vitára, Andrew, tovább, nyílik, szerző, témáit, hagyta, halála, témájú, rájött, kapott, vegyék, amikor, került, ezután, Ezután, voltak, halála, között, bűnről, iratai, gyűjti, hozták, hatása, Design, héttel, miatti, művét, körül, adták, címét, díjra, rövid, össze, amint, Oscar, íróra, olyan, félbe, hozzá, káros, mozik, előtt, média, állam, címet, akkor, viszi, tette, fényt, kitér, eddig, kérte, volna, hogy, arra, film, mert, hogy, maga, Csak, után, után, újra, után, Nagy, akit, szól, film, majd, film, volt, nagy, ahol, amíg, adni, írta, éven, húsz, mint, hogy, című, írta, nagy, BBC, egy, ezt, meg, azt, egy, egy, vet, egy, ben, ben, író, író, nem, nem, egy, író, ben, író, egy, ben, meg, írt, televízió emberiségre, kocsmában hallottam, nyolcvanéves londoni, címet adni, alapítvány elnöke, közismert regényre, vizuális kultúra, professzor szerint, szerző akkor, narancsműves testamentumát, londoni Design, Pénteken helyezi kérte, Clockwork tovább ezután, nem többet Egyetem, azt gondolatait Egyesült, előtt amikor Stanley, címet szerző szerettem, olyan írt Kubrick, betegség kézirat láthatók, vegyék braccianói Nemzetközi, hallottam műsoráról ezt, bűncselekményekkel rájött készült, volna írta tizenévesről, rendező szól rájött, írta fényt hozzá, kocsmában helyezi regényre, hogy hallottam egy, állapotáról Olaszországban egy, került vizuális Egyetem, narancsműves bűncselekményekkel nyílik, Mechanikus kocsmában után, állapotáról szerettem Majdnem, tárgyak aggodalmait kiadatlan, Andrew Burgess professzor, alapítvány amelyben író, egy héttel azonban, hazatérve negatív viszi, kocsmában nyílik kitér, Condition emberiség filozófiai, címét regényíró jellemezte, elítélnek amelyek Egyetem, Alapítvány belőle káros, Andrew állapotáról után, meg díjra épületet, kapcsolatba egy mozik, emberiségre film kiadott, tárgyak Gépnarancs ezt, gyakorolt házában Burgess, Manchesteri rövid mozik, Condition láthatók Megmagyarázta, valamint amint Stanley, ahol film hírportálján, halála londoni Gépnarancs, Biswell alkotott adni, eddig szerint volna, Stanley kultúra halála, író gyógymóddal után, amíg jelölték kocsmában, kritikát Burgess írt, Nemzetközi címet bemutató, jellemezte professzor gépnarancs, halála narancsműves, ben díjra, bűnről találták, írta Manchesteri, kérte állam, írta kéziratát, tárgyak bemutató, film Gépnarancs, alkotott mint, filmrendezőre Clockwork, filozófus gyakorolt, amikor film, hazatérve viszi, tudunk íróra, egy káros, film többet, volna Nagy, kiállítás Egyetem, Clockwork regényének, Kubrick Manchesterbe, azt rendező, háborúból Kubrick, akit önéletrajzi, héttel alapítvány, irodalomprofesszora össze, Egyetem filozófus, filmrendezőre aggodalmait, állapotáról mindenek, film iratai, leghíresebb eddig, jelölték egy, alkotott folytatása, viszi között, voltak Megmagyarázta, után folytatása, technológia előtt, kapott hagyaték, Clockwork londoni, Stanley BBC, hatása negatív, vegyék bűnhődésről, volna iratai, alapítvány mint, bűncselekményeket hírportálján, regényt aggodalmait, akit nem, ultraerőszakos alapítvány, jellemezte eddig, volt mert, hogy miatti, irodalomprofesszora éven, Biswell vegyék, Condition iratai, kapcsolatos média, bizarr viszi, regényből Gépnarancs, mint kigyógyítani, nagy Manchesteri, azt adni, filozófiai azonban, nem irodalomprofesszora, készült ben, alapítvány témáit, akkor technológia, láthatók bizarr, címet láthatók, hasonló folytatása, Manchesterbe íróra, volt Nemzetközi, kézirat Biswell, nagy íróra, Ezután arra, akkor Anthony, című művét, Pénteken Britanniában, Gépnarancs épületet, Britanniában rájött, olvasható emberiség, Clockwork gyógymóddal, épületet ezután, gyűjti állapotáról, hírportálján gépnarancs, elítélnek Manchesteri, majd jellemezte, kéziratot kiadatlan, nyílik braccianói, számadásként kéziratot, ben után, előtt film, Burgess Alapítvány, nagy művét, kézirat egy, háborúból film, Clockwork kultúra, mint vitára, professzor tudunk, művét műsoráról, művét ben, kiadatlan Kubrick, Gépnarancs elnöke,