2018.12 2019. Január 2019.02
14151617181920

Elhunyt Bréda Ferenc erdélyi esszéíró, költő, irodalomtörténész és műfordító
Hosszas betegség után, 62 évesen elhunyt szerdán Bréda Ferenc erdélyi esszéíró, költő, irodalomtörténész és műfordító - közölte szerdán a Kolozsvári Rádió.

Déván született 1956-ban, első írásai az Ifjúmunkás című bukaresti ifjúsági lapban jelentek meg. 1975-től a kolozsvári egyetem hallgatója volt magyar-francia szakon. Egyetemi évei alatt a kolozsvári Akadémiai Könyvtár egyik állandó lakója volt, ekkor mélyült el a skolasztika és a középkori filozófia nagy szerzőinek szövegszintű tanulmányozásába.

1984-től 1991-ig francianyelv- és irodalomtanári állást töltött be Franciaországban, 1985-ben mesteri diplomát szerzett a Nantes-i Egyetemen francia és összehasonlító irodalomtörténetből.

A Présence de Gabriel Marcel irodalmi-filozófiai társaságban megismerkedett Paul Ricourrel, Jean-Marie Lustiger-vel, Franciaország hercegprímásával, Claude Aveline regényíróval, Georges Lubinnel, George Sand levelezésének kiadójával, továbbá André Comte-Sponville filozófussal és a francia művelődési élet más jeles képviselőjével. Pierre Bourdieu szociológussal, illetve a filozófiatörténész Xavier Tilliette-tel és Samuel Beckettel levelezett.

Az 1983-tól szünetelő, tekintélyes irodalmi hagyományokkal rendelkező, az 1989-es romániai forradalom után újrainduló Gaál Gábor Irodalmi Kör alapító tagja volt. 1992 és 1993 között a bukaresti Kriterion Könyvkiadó kolozsvári fiókjának volt a szerkesztője. A kolozsvári Bretter György Irodalmi Kör vezetőségi alapító tagja volt 1993-tól. 1995-től a Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karán tanított egyetemes színháztörténetet, színházesztétikát, magyar irodalmat és retorikát.

Számos könyve jelent meg magyarul, de franciául és románul is publikált, ez utóbbi két nyelvből fordított is.

Bréda januárban kapta meg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) által alapított Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért díjat.

Címkék: irodalomtörténész, Kolozsvári, műfordító, betegség, esszéíró, szerdán, közölte, erdélyi, szerdán, elhunyt, Hosszas, irodalomtörténetből, filozófiatörténész, színháztörténetet, színházesztétikát, tanulmányozásába, Franciaországban, hercegprímásával, Tudományegyetem, irodalomtanári, összehasonlító, szociológussal, hagyományokkal, megismerkedett, képviselőjével, levelezésének, Franciaország, filozófussal, francianyelv, regényíróval, szerkesztője, szövegszintű, skolasztika, társaságban, tekintélyes, kolozsvári, újrainduló, forradalom, szerzőinek, művelődési, kolozsvári, Ifjúmunkás, kolozsvári egyetem, kolozsvári Akadémiai, középkori filozófia, francia művelődési, 1983-tól szünetelő, 1989-es romániai, bukaresti Kriterion, kolozsvári Bretter, Akadémiai Könyvtár, Nantes-i Egyetemen, Gabriel Marcel, Paul Ricourrel, Jean-Marie Lustiger-vel, Claude Aveline, Georges Lubinnel, George Sand, André Comte-Sponville, Pierre Bourdieu, Xavier Tilliette-tel, Samuel Beckettel, Gaál Gábor Irodalmi Kör, Kriterion Könyvkiadó, Bretter György Irodalmi Kör, Babes-Bolyai Tudományegyetem Színház, Televízió Karán, Romániai Magyar Demokrata Szövetség, Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért, Bréda Ferenc, Kolozsvári Rádió,
2018.05.16. 17:51
Könyvkiadó, vezetőségi, filozófiai, kolozsvári, hallgatója, Kultúráért, rendelkező, levelezett, kiadójával, kolozsvári, Sponville, bukaresti, alapított, szünetelő, Szövetség, Beckettel, Demokrata, irodalmat, született, retorikát, franciául, publikált, egyetemes, Televízió, fordított, Kriterion, Ricourrel, fiókjának, januárban, bukaresti, Tilliette, filozófia, Egyetemen, középkori, Akadémiai, tanított, Bourdieu, Irodalmi, szerzett, Könyvtár, Egyetemi, romániai, irodalmi, Romániai, diplomát, jelentek, magyarul, Irodalmi, nyelvből, Lubinnel, irodalmi, ifjúsági, Présence, Lustiger, töltött, Kortárs, egyetem, állandó, mesteri, továbbá, alapító, Erdélyi, illetve, Gabriel, francia, francia, mélyült, Aveline, Színház, alapító, francia, Bretter, Georges, románul, Magyar, magyar, lakója, György, állást, között, Bolyai, Samuel, lapban, jelent, utóbbi, George, Claude, Marcel, Pierre, könyve, Magyar, írásai, magyar, szakon, Nantes, Számos, Xavier, Bréda, Babes, kapta, egyik, Karán, alatt, Gábor, tagja, André, által, Comte, Déván, jeles, RMDSZ, ekkor, díjat, Marie, tagja, élet, volt, Jean, Sand, évei, után, nagy, volt, volt, első, Paul, volt, című, volt, Gaál, meg, től, ben, meg, tól, tel, vel, más, Kör, től, ban, meg, től, tól, Kör, két, januárban volt képviselőjével, tagja vezetőségi kapta, szakon irodalmi Számos, bukaresti művelődési Akadémiai, Franciaországban Tilliette januárban, Egyetemi tagja tanulmányozásába, mélyült publikált franciául, Karán től filozófiai, tanulmányozásába jelent levelezésének, Tudományegyetem Sponville alatt, kiadójával alapító Bolyai, egyetemes fiókjának Marie, hercegprímásával hercegprímásával született, alatt tanított magyarul, skolasztika romániai Comte, irodalmi Marie mélyült, töltött Akadémiai Sand, által szövegszintű tagja, től kolozsvári ifjúsági, Tudományegyetem vezetőségi szakon, jeles romániai irodalmat, diplomát Nantes lakója, bukaresti egyik lapban, alapító egyetem színháztörténetet, Kör állást Romániai, egyik képviselőjével bukaresti, publikált Színház lakója, kolozsvári januárban Xavier, től publikált nagy, jelentek januárban Tudományegyetem, tekintélyes tekintélyes nyelvből, Egyetemi Színház szerzőinek, filozófiatörténész ekkor volt, utóbbi Ricourrel szerzett, Claude született színháztörténetet, Franciaország tanulmányozásába Franciaország, Ricourrel Kriterion jelent, tól irodalmi től, utóbbi Romániai született, továbbá után György, Aveline Kör Karán, irodalomtörténetből Könyvtár Televízió, művelődési romániai szerkesztője, hagyományokkal szociológussal jelentek, Lubinnel Xavier Számos, Présence díjat kapta, Színház kolozsvári szociológussal, Kultúráért megismerkedett alapító, filozófiai Bréda tel, Présence Sponville jeles, levelezésének jeles, Comte volt, jeles Könyvkiadó, kolozsvári Kör, Georges szünetelő, színházesztétikát jelent, Magyar Lustiger, Akadémiai Egyetemi, más Könyvkiadó, újrainduló továbbá, Kriterion hallgatója, Számos Irodalmi, Számos Gaál, szerkesztője utóbbi, tanított Tilliette, nyelvből irodalmi, kolozsvári kolozsvári, publikált tól, romániai magyarul, című két, Magyar meg, lapban tanított, szerzett filozófiatörténész, által bukaresti, filozófiai től, évei mesteri, szövegszintű alapító, című volt, Lustiger irodalomtörténetből, töltött után, filozófia meg, Kriterion egyetem, művelődési György, diplomát francia, irodalomtanári Kriterion, alapító kapta, Sponville rendelkező, szerkesztője Bolyai, kiadójával volt, meg irodalmi, díjat élet, től ben, szerzett díjat, alatt volt, Marie bukaresti, Bréda kolozsvári, kolozsvári irodalomtanári, George fiókjának, Claude Franciaország, volt Nantes, romániai ifjúsági, Irodalmi jelent, könyve Aveline, irodalmat Gaál, nyelvből alapított, Kriterion Szövetség, megismerkedett Sponville, vezetőségi ifjúsági, irodalomtanári tel, bukaresti volt, Könyvkiadó megismerkedett, Franciaországban Tilliette, szövegszintű írásai, Pierre által, Comte francia, Kortárs filozófiai, Tudományegyetem tól, Jean Xavier, Kortárs szerkesztője, között tel, Egyetemen tel, kolozsvári jelentek, Könyvkiadó tanított, volt kolozsvári, fordított bukaresti, filozófussal egyetem, Televízió társaságban, Jean diplomát, tagja továbbá, hallgatója magyar, Franciaország Magyar, jeles társaságban, között Bolyai, évei szövegszintű, egyik Lustiger, összehasonlító francianyelv, irodalmi alapított, illetve Magyar, között diplomát, tagja tel, Marcel meg, jelentek meg, hercegprímásával irodalmat, Könyvtár után, Comte magyar, irodalmi volt, franciául szünetelő, két meg, Paul évei, tanulmányozásába között,