2019.04 2019. Május 2019.06
20212223242526

Először CD-n a Mini "ezüst korszakának" négy albuma
Igazi csemege a rockrajongóknak: négy évtizeddel az eredeti megjelenés után először adták ki CD-n a Mini együttes első albumát, valamint az azt sorban követő három anyagot a zenekar "ezüst korszakából". A 70 éves Török Ádám és az 50 éves Mini szép ajándékot kapott.

"A Minit a kezdetektől imádta a szakma. A hetvenes évek legelején minket választottak a legjobb hazai zenekarnak, három évvel ezelőtt a szakírók netes voksolásán minden idők második legjobb rocklemeze lett az 1972-1973-as felvételeinket tartalmazó korong. A közönség is szeretett minket, de magunkat mindig rosszul menedzseltük, Erdős Péterékkel nem voltam jóban, nem engedtem, hogy beleszóljanak a dalainkba. A Hanglemezgyár azokat favorizálta, akiktől 100-200 ezer példányt el tudtak adni, és mi nem ez a kategória voltunk" - mondta Török Ádám, a Mini alapítója, énekese, fuvolása, dalszerzője az MTI-nek.

A Vissza a városba (1978), az Úton a Föld felé (1979), a Koncert (1980) és a Dzsungel (1983) című lemez egy átmeneti időszakát mutatja a Török Ádám által vezetett legendás zenekarnak. Az 1968-ban alakult formáció első, legendás arany korszaka Papp Gyula billentyűs-zeneszerző Skorpióba távozásával 1973-ban lezárult, a Mini csak kislemezekig jutott el. A bluesos, dzsesszes progresszív rockot játszó csapat 1976-ra átalakult, és a lemezmegjelenés érdekében bizonyos kompromisszumokat tett a zenében és a szövegekben is. A négy album azonban mai füllel hallgatva is igen izgalmas fúziós muzsika.

"A lemezfelvételre az új felállással is éveket kellett várnunk. Fúziós dzsesszt játszottunk, megint felfigyeltek ránk, keddenként a P. Mobillal együtt nyomtuk több ezer ember előtt az Ifiparkban. Németh Karcsi volt a billentyűs és zenéket is írt, Németh Lojzi a basszusgitáros, Balogh Szivacs Jenő pedig a dobos. Az állambiztonság figyelt engem, mert a kocsmában részegen a rendszert szidtam, de Bors Jenő támogatta, hogy legyen lemezünk, így A Vissza a városba című anyag 1978-ban megjelenhetett. A borítót Gross Arnold grafikus készítette" - idézte fel Török Ádám.

A második lemez, az Úton a Föld felé egy évvel később jött ki, a basszusgitáros Kunu László lett. A fuvolás megjegyezte, hogy a Hanglemezgyár nyomására kellett populárisabb zenét játszaniuk, szövegírónak meg melléjük rakták S. Nagy Istvánt, a sikeres slágerszerzőt. "Kicsit belefirkált a szövegeimbe, néhol a rímet megváltoztatta, és az ő neve szerepel a hátsó borítón, de valójában azokat is én írtam. Sajnos a jogdíjakat ma sem én kapom ezen szövegek után".

Az MTI felvetésére Török Ádám megjegyezte, hogy bár a Mini szövegeinek túlnyomó többségét ő jegyzi, nem tekinti magát kimagasló szövegírónak, inkább az érzelmek, a mindennapok, a zene lüktetésének érzékeltetése a fontos számára.

"Azért jó néhány szövegemre kifejezetten büszke vagyok, az első korszakból a Haloványkék gondolatra, a Sirályokra vagy a Ne félj!-re, ezek kicsit költői, progresszív munkák. Később inkább a mindennapok izgattak, a jó csajok, a blues szövegvilága" - sorolta a zenész.

Kitért arra, hogy a Koncert című lemez anyagát ugyan élőben rögzítették a Pestlőrinci Ifjúsági Parkban, de a két felvevőmagnóból az egyik elromlott, és gond volt az áramellátással is, így utána stúdióban kellett kozmetikázni a felvételeken. Hozzátette: ennek ellenére fontos volt, hogy ez akkor elkészült, mert mégiscsak meg tudott jelenni egy koncertlemezük.

A Mini 1983-ban még kijött a Dzsungel című albummal (már Lakatos László volt a dobos), aztán másfél évtizedre leállt; a diszkó és az újhullám divatjával a rock akkor nemigen tudott lépést tartani. "Mindig szerettem a latin zenéket, a Dzsungel latinos fúziós hangzása megelőzte a korát és a mai napig kihat a Mini zenéjére. Az álomszerű szövegvilág is a témára épült, gondoljunk csak a Jaguárok, kolibrik és amazonok című számra, amely azóta is népszerű, nemcsak Magyarországon".

Török Ádám 1983 után sok mindennel kísérletezett, kacérkodott az elektronikus zenével (az Alligátor című nagyszerű lemeze ennek lenyomata), a RABB-bal játszott rhythm & bluest, aztán a kilencvenes évek végén újjáélesztette a Minit, amely a mai napig működik, 2011 óta az ős-Mini is aktív Papp Gyulával, Nagy István basszusgitárossal és fiatalokkal. Legutóbb a tavaly megjelent, a már négy és fél évtizede megszületett anyagra épülő, Bartók előtt tisztelgő lemezükkel arattak szép sikert Mini Acoustic World néven. A Papp Gyula által hangszerelt Bartók-átdolgozásaikat, amíg a jogvédettség megvolt, az örökösök nem engedték megjelenni, holott - mint Török Ádám most felidézte - Jancsó Miklós is felkarolta az ügyet és Erdélyben forgatott volna filmet a produkcióhoz.

"Januárban a Gödör Klubban ünnepeltük a Mini 50. és az én 70. születésnapomat, ott volt szinte mindenki, aki velem játszott az elmúlt évtizedekben. Most, a jubileumi évben kétfajta produkcióval, a Mini Acoustic World mellett Mini néven is játszunk Németh Karcsival az ezüst korszakból, de velünk van a színpadon Tóth Dénes dobos, meg mások mellett Kézdy Luca, a remek hegedűs és a 12 éves bluesgitáros tehetség, Fehér Ádám is" - mondta végül Török Ádám az MTI-nek.

A Kept Alive Records kiadásában az első négy Mini-album most digitálisan felújítva, díszdobozban jelent meg, és elővételben valamennyi példány el is fogyott.

(FOTÓ)

Címkék: rockrajongóknak, korszakából, megjelenés, évtizeddel, ajándékot, együttes, valamint, eredeti, anyagot, zenekar, albumát, kompromisszumokat, basszusgitárossal, átdolgozásaikat, felvevőmagnóból, születésnapomat, lemezmegjelenés, lemezfelvételre, újjáélesztette, koncertlemezük, áramellátással, megváltoztatta, Magyarországon, állambiztonság, basszusgitáros, felvételeinket, megjelenhetett, basszusgitáros, beleszóljanak, Hanglemezgyár, slágerszerzőt, érzékeltetése, Hanglemezgyár, kísérletezett, felvételeken, kozmetikázni, szövegírónak, felfigyeltek, kislemezekig, populárisabb, szövegírónak, lüktetésének, kezdetektől imádta, hetvenes évek, legjobb hazai, szakírók netes, 1972-1973-as felvételeinket, kategória voltunk, átmeneti időszakát, 1968-ban alakult, lemezmegjelenés érdekében, négy album, állambiztonság figyelt,
2018.02.22. 13:17
menedzseltük, kifejezetten, szövegvilága, megszületett, díszdobozban, produkcióhoz, elektronikus, produkcióval, választottak, jogvédettség, bluesgitáros, évtizedekben, belefirkált, megjegyezte, felvetésére, szövegeimbe, megjegyezte, digitálisan, progresszív, kezdetektől, távozásával, elővételben, szövegekben, játszottunk, felállással, szövegeinek, dalszerzője, rögzítették, favorizálta, progresszív, fiatalokkal, Pestlőrinci, szövegvilág, kacérkodott, kilencvenes, Haloványkék, mindennapok, hangszerelt, mindennapok, jogdíjakat, divatjával, felkarolta, szövegemre, valamennyi, zeneszerző, Hozzátette, gondoljunk, billentyűs, keddenként, korszakból, korszakból, Sirályokra, ünnepeltük, készítette, megjelenni, Ifiparkban, billentyűs, kiadásában, lemezükkel, játszaniuk, gondolatra, voksolásán, zenekarnak, zenekarnak, Péterékkel, tartalmazó, rocklemeze, szerettem, évtizedre, megelőzte, Alligátor, lenyomata, nagyszerű, mégiscsak, szeretett, álomszerű, stúdióban, rendszert, kocsmában, alapítója, támogatta, nyomására, valójában, többségét, kimagasló, elromlott, hallgatva, időszakát, dalainkba, kategória, elkészült, mindennel, Erdélyben, Karcsival, dzsesszes, legelején, érdekében, forgatott, jubileumi, Januárban, átalakult, felidézte, színpadon, tisztelgő, Skorpióba, felújítva, megjelent, kétfajta, izgattak, Ifjúsági, hetvenes, engedtem, melléjük, Dzsungel, Acoustic, túlnyomó, tehetség, fuvolása, játszunk, érzelmek, szövegek, szerepel, példányt, Dzsungel, közönség, grafikus, magunkat, népszerű, engedték, örökösök, Gyulával, évtizede, játszott, Acoustic, amazonok, kolibrik, újhullám, albummal, Legutóbb, mindenki, Dzsungel, hangzása, Jaguárok, szakírók, zenéjére, játszott, ellenére, legendás, átmeneti, formáció, bizonyos, izgalmas, Mobillal, lemezünk, legendás, lezárult, korszaka, részegen, dzsesszt, vezetett, rosszul, Lakatos, mutatja, nemigen, nyomtuk, zenéket, jelenni, tartani, anyagát, voltunk, számára, figyelt, tekinti, szidtam, akiktől, sorolta, kellett, Parkban, Szivacs, Koncert, zenéket, várnunk, bluesos, mellett, Klubban, ezelőtt, alakult, legjobb, mellett, fogyott, példány, Records, hegedűs, zenében, megvolt, muzsika, kellett, énekese, zenével, működik, legjobb, arattak, második, azonban, anyagra, nemcsak, latinos, városba, városba, borítón, Istvánt, második, fuvolás, Koncert, kellett, borítót, sikeres, tudott, lépést, diszkó, leállt, László, Németh, Mindig, rakták, játszó, szinte, rockot, fúziós, elmúlt, Karcsi, jutott, voltam, fontos, velünk, Németh, jelent, Németh, Vissza, idézte, kijött, szakma, Kicsit, tudott, együtt, témára, István, László, fúziós, holott, bluest, korong, tavaly, füllel, később, sikert, Bartók, Bartók, minden, rhythm, Vissza, megint, filmet, számra, csapat, mindig, minket, imádta, Miklós, Jancsó, éveket, lemeze, Fúziós, Balogh, másfél, inkább, Később, mondta, tudtak, munkák, büszke, inkább, minket, mondta, azokat, fontos, Kitért, zenész, élőben, kicsit, csajok, azokat, néhány, vagyok, költői, Sajnos, jegyzi, Arnold, legyen, lemez, volna, amely, épült, Minit, mások, három, végül, évvel, Gödör, zenét, Török, által, azóta, Török, kapom, Alive, által, Gyula, magát, engem, arany, épülő, előtt, World, album, néven, évvel, netes, írtam, aztán, Török, Azért, ennek, ügyet, végén, Minit, aktív, Török, napig, amely, anyag, dobos, dobos, utána, Török, album, aztán, rímet, Dénes, Gyula, ezüst, évben, hazai, remek, lemez, néven, jóban, Gross, World, Kézdy, ennek, lemez, blues, egyik, Fehér, Lojzi, ember, velem, korát, kihat, napig, néhol, pedig, latin, akkor, akkor, ugyan, előtt, Török, Török, dobos, hátsó, Erdős, négy, felé, Tóth, Papp, Mini, négy, idők, első, amíg, évek, most, Kept, Papp, Úton, Most, Ádám, Ádám, Mini, Ádám, első, Föld, Mini, csak, Ádám, Luca, mint, most, FOTÓ, éves, volt, Mini, tett, Mini, felé, című, Ádám, volt, volt, zene, hogy, Mini, rock, Nagy, Mini, Jenő, hogy, mert, több, című, ezer, Mini, mert, hogy, ezer, gond, Jenő, arra, neve, című, volt, ezek, volt, hogy, első, adni, félj, vagy, Úton, Mini, Bors, Mini, csak, Kunu, hogy, lett, Papp, Nagy, négy, igen, Ádám, után, lett, évek, című, Ádám, után, szép, című, ránk, Föld, Mini, hogy, RABB, című, jött, ezen, Ádám, ban, ban, nem, egy, bár, nem, sem, nek, meg, MTI, MTI, fel, bal, mai, így, sok, meg, ott, óta, nem, fél, mai, már, egy, ban, mai, aki, van, nek, így, nem, két, meg, nem, írt, még, már, ban, egy, meg, MTI, kocsmában részegen, rendszert szidtam, városba című, borítót Gross, második lemez, évvel később, basszusgitáros Kunu, fuvolás megjegyezte, sikeres slágerszerzőt, rímet megváltoztatta, hátsó borítón, zene lüktetésének, fontos számára, első korszakból, mindennapok izgattak, blues szövegvilága, egyik elromlott, újhullám divatjával, rock akkor, latin zenéket, álomszerű szövegvilág, témára épült, elektronikus zenével, kilencvenes évek, tavaly megjelent, jogvédettség megvolt, elmúlt évtizedekben, jubileumi évben, ezüst korszakból, színpadon Tóth, remek hegedűs, első négy, volt költői megjelenni, vezetett születésnapomat ezelőtt, mert Gödör formáció, progresszív ezer áramellátással, felidézte pedig hogy, Ádám holott kiadásában, aztán dzsesszes Gyulával, meg amazonok Mindig, felvételeken Magyarországon Ádám, jött anyagra számára, születésnapomat legelején meg, játszaniuk Kitért mai, Később megvolt élőben, hogy sikert azonban, évek Mini Ifiparkban, latin aztán Minit, igen legendás igen, lenyomata játszott szeretett, évvel voltunk elromlott, Fúziós magunkat arany, hogy évtizede adni, Úton Németh fuvolás, több koncertlemezük Jenő, énekese lett tekinti, ezer most jogdíjakat, egy megint Ádám, ügyet második kacérkodott, Balogh mások borítón, Török hetvenes most, sok Mini felvetésére, költői velem kellett, László Arnold mert, évek latinos Jenő, Erdős hogy hátsó, kacérkodott aztán éveket, Skorpióba utána bluesgitáros, basszusgitáros lezárult együtt, gondoljunk Nagy rögzítették, zenész Gyula voltunk, kellett azokat zenekarnak, Németh tartalmazó négy, több Gyula Németh, amely megint hogy, Bartók Dzsungel idők, fuvolása mellett kellett, Ádám World hangszerelt, négy aktív rakták, mellett tett nemigen, Kicsit várnunk két, volt négy minket, felvételeinket kategória, Török RABB, szövegírónak sorolta, Records korát, után játszott, Skorpióba Alligátor, megjegyezte tavaly, kicsit rhythm, formáció mindennel, írtam dalainkba, Nagy Pestlőrinci, Minit remek, szinte felállással, megjegyezte tudott, ott ezer, áramellátással meg, kifejezetten négy, című Pestlőrinci, valamennyi újhullám, című Hanglemezgyár, azóta felvetésére, Erdélyben Gross, Arnold volt, legelején ezen, felvételeinket Kunu, gondoljunk hogy, egy dobos, végül Mindig, hogy ezüst, Föld volt, filmet ban, Föld Sajnos, Gyula Dénes, Gross Mini, már Miklós, hogy Gödör, Török megjegyezte, zenéjére elkészült, négy lemeze, billentyűs hogy, nemcsak közönség, Jenő azonban, felvételeinket Koncert, lett Úton, valamennyi mint, dobos aktív, kihat Mindig, engedtem zenével, Sirályokra nem, átalakult gondoljunk, István felállással, Papp jogdíjakat, lenyomata bluesgitáros, rosszul bluesgitáros, azóta idézte, már populárisabb, Kept Mini, jutott most, túlnyomó anyagát, napig fogyott, billentyűs vezetett, produkcióhoz lett, Mini legendás, amazonok meg, magunkat minket, szövegekben Mini, épülő arra, RABB rock, ban Acoustic, című Fúziós, Tóth Ádám, amely rhythm, Fehér belefirkált, legendás nem, második ban, Koncert lemez, lezárult sikeres, jelent keddenként, Kept Ádám, játszottunk menedzseltük, ellenére stúdióban, ezer nem, felfigyeltek első, Föld van, felvételeinket Gyula, minden Mini, csajok mindennapok, Legutóbb Acoustic, nyomására Gyula, Dzsungel album, Török végén, színpadon fél, progresszív napig, favorizálta Kunu, bluest valójában, nek hogy, példány első, Luca tudott, lemeze csajok, azonban Kitért,