2019.11 2019. December 2020.01
16171819202122

Kiállítás nyílt a Magyar Képzőművészeti Egyetem gyűjteményének legújabb szerzeményeiből
Kiállítás nyílt kedden a Magyar Képzőművészeti Egyetem gyűjteményének legújabb szerzeményeiből; a szerdától látogatható tárlaton az MKE Művészeti Gyűjteményébe az elmúlt években adományként bekerült grafikai alkotásokat tekinthetik meg az érdeklődők.

A válogatás amellett, hogy átfogó képet nyújt a kortárs magyar grafikáról, tiszteleg az adományozók előtt is. A Mecénások dicsérete című tárlat a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay Termében 2020. január 24-ig tekinthető meg - olvasható a Magyar Képzőművészeti Egyetem MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

Mint írják, a kiállítás a magyar grafika elmúlt három évtizedéről nyújt átfogó képet, három grafikai műhely köré csoportosítva a műveket.

A tárlat gerincét a Váci Grafikai Műhely lapjai alkotják, ezt egészíti ki a Makói mappákból bemutatott válogatás, és az egyetem nemrég elhunyt mestere, König Róbert hagyatékából a gyűjteménybe bekerült alkotások válogatott kollekciója.

A kiállítás törzsét a Magyar Grafikus Művészek Szövetségének adományaként a gyűjteménybe került 250 művész több mint 1300 grafikai lapjából válogatott anyag jelenti. A művek a nyolcvanas évek végétől a közelmúltig nyújtanak reprezentatív áttekintést a nyomtatott művészi grafikai termésből. A művek nagy része a Váci Grafikai Műhelyben (1990-2015) készült nagyméretű, színes litográfia. A műhely különlegessége, hogy 70x100 centiméteres színes litográfia egyedül itt nyomtatható az országban. Az itt folyó munkát koordináló szövetség a Vácott készült művekből rendszeresen kapott egy-egy példányt. Emellett számos hazai és külföldi kiállítást is rendezett tagjai munkáiból. Ennek kapcsán művek százai kerültek a szövetség gyűjteményébe, amely így idővel a kortárs magyar grafika legnagyobb kollekciója lett. A gyűjteményt a szövetség 2015-ben az egyetemnek adományozta.

A 20. századi magyar grafika történetében kitüntetett szerepe van a Makói Grafikai Művésztelepnek (1978-1990). A művésztelep 1978-tól Kocsis Imre grafikusművész és Dévényi István művészettörténész, majd az 1980-as évektől Hajdu István műkritikus vezetése alatt virágzott fel. A fő profil a helyi nyomda adottságaira építő, fotóalapú sokszorosított grafika lett. Ennek eredményeként az ofszet- és szitanyomás elfogadottá vált a képzőművészeti grafika területén. A magyar grafikában ez a művésztelep vált a kísérleti, konceptuális, fotó alapú művészi grafika központjává. 1978-tól minden évben mappát adtak ki az ott készült munkákból válogatva. E kis példányszámú mappák ma már gyűjtői kuriózumok, teljes sorozatuk alig néhány közgyűjteményben lelhető fel. Ezért is különleges a Grafikai Tanszék egykori vezetője, Kocsis Imre adománya, a Makói Mappák teljes sorozata.

Az egyetem Grafikai Tanszéke nem csak a fiatalok oktatásának színtere, hanem hagyományosan az itt működő tanárok grafikai alkotásainak is hátteret ad. A tanszék a mai magyar művészi grafika technikailag legjobban felszerelt központja, amely a hagyományos technikáktól (fametszet, linómetszet, rézkarc, litográfia), a szitanyomáson át a komputergrafikáig ívelően ad lehetőség a nyomtatott képalkotásban folytatott kísérletekre. Ehhez a műhelyhez kapcsolódik König Róbert (1951-2014) működése, aki 1975-ös diplomázást követően, 2014-ben bekövetkezett haláláig volt az egyetem Grafikai Tanszékének tanára. Munkássága a tradicionális grafikai technikák alkalmazásával a grafikai képalkotás klasszikusai nyomán alkotja meg vizionárius, szimbolikus világát. A mostani kiállításon azok a grafikái és vázlatfüzetei láthatók, amelyek Kőnig Frigyes grafikus, festőművész, egyetemi tanár jóvoltából kerültek az egyetem Művészeti Gyűjteményébe.

A tárlat kurátora Révész Emese művészettörténész és Szurcsik József képzőművész, a Grafikai Tanszék vezetője.

Címkék: szerzeményeiből, gyűjteményének, Képzőművészeti, Gyűjteményébe, adományként, tekinthetik, alkotásokat, látogatható, érdeklődők, Művészeti, Kiállítás, komputergrafikáig, művészettörténész, művészettörténész, közgyűjteményben, képzőművészeti, Képzőművészeti, Művésztelepnek, alkalmazásával, Képzőművészeti, grafikusművész, sokszorosított, különlegessége, Szövetségének, eredményeként, Gyűjteményébe, közleményében, hagyományosan, gyűjteményébe, vázlatfüzetei, tradicionális, csoportosítva, szitanyomáson, képalkotásban, reprezentatív, bekövetkezett, technikáktól, gyűjteménybe, példányszámú, technikailag, klasszikusai, konceptuális, válogatás amellett, kortárs magyar, adományozók előtt, magyar grafika, tárlat gerincét, egyetem nemrég, gyűjteménybe bekerült, kiállítás törzsét, gyűjteménybe került, nyolcvanas évek, közelmúltig nyújtanak, Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay Termében, Magyar Képzőművészeti Egyetem MTI-hez, Váci Grafikai Műhely, König Róbert, Magyar Grafikus Művészek Szövetségének, Váci Grafikai Műhelyben, Makói Grafikai Művésztelepnek, Kocsis Imre, Dévényi István, Hajdu István, Grafikai Tanszék, Makói Mappák, Grafikai Tanszéke, Grafikai Tanszékének, Kőnig Frigyes, Művészeti Gyűjteményébe, Révész Emese, Szurcsik József, Magyar Képzőművészeti Egyetem,
2019.12.03. 18:42
történetében, hagyatékából, alkotásainak, rendszeresen, centiméteres, adottságaira, kísérletekre, gyűjteménybe, adományaként, vizionárius, kollekciója, közelmúltig, nyomtatható, diplomázást, kollekciója, áttekintést, linómetszet, hagyományos, kapcsolódik, Tanszékének, gyűjteményt, szitanyomás, elfogadottá, kiállításon, központjává, művésztelep, képzőművész, adományozók, oktatásának, művésztelep, festőművész, szimbolikus, eljuttatott, kitüntetett, adományozta, évtizedéről, tekinthető, egyetemnek, folytatott, Munkássága, grafikában, nyolcvanas, különleges, nyomtatott, koordináló, jóvoltából, válogatott, nyomtatott, válogatott, bemutatott, felszerelt, képalkotás, legnagyobb, litográfia, nagyméretű, litográfia, kuriózumok, litográfia, grafikáról, kiállítást, műkritikus, válogatva, sorozatuk, munkákból, kísérleti, virágzott, központja, válogatás, szövetség, legjobban, szövetség, munkáiból, fametszet, szövetség, lehetőség, területén, fotóalapú, rendezett, országban, műhelyhez, technikák, alkotások, kiállítás, tiszteleg, Mecénások, kiállítás, Művészeti, olvasható, mappákból, válogatás, nyújtanak, dicsérete, Műhelyben, termésből, gerincét, adománya, sorozata, amellett, Termében, Grafikai, Grafikai, kurátora, alkotják, vezetője, hátteret, grafikai, vezetése, fiatalok, grafikus, egyetemi, színtere, kerültek, Tanszéke, grafikái, Grafikai, láthatók, grafikai, Grafikai, működése, egészíti, példányt, Grafikus, Emellett, külföldi, Szurcsik, Művészek, grafikai, Grafikai, haláláig, Grafikai, lapjából, művekből, vezetője, grafikai, grafikai, kerültek, grafikai, Grafikai, követően, bekerült, lelhető, Tanszék, gyűjtői, kortárs, grafika, egykori, készült, egyetem, Barcsay, Egyetem, művészi, grafika, Tanszék, Egyetem, grafika, egyetem, szerepe, elhunyt, mestere, kapcsán, egyetem, kortárs, művészi, évektől, grafika, törzsét, rézkarc, végétől, művészi, egyedül, egyetem, jelenti, készült, ívelően, alkotja, grafika, amelyek, készült, világát, tanárok, Frigyes, grafika, Dévényi, grafika, mostani, századi, tanszék, műveket, Kocsis, nyomán, működő, Róbert, mappák, tárlat, teljes, néhány, teljes, Mappák, magyar, tanára, Révész, József, Kocsis, műhely, tárlat, magyar, Magyar, színes, István, magyar, került, kapott, István, január, magyar, tagjai, Vácott, számos, Magyar, elmúlt, munkát, idővel, színes, kedden, százai, profil, művész, magyar, Műhely, Magyar, lapjai, tárlat, műhely, átfogó, mappát, átfogó, minden, ofszet, magyar, nemrég, nyomda, Róbert, Kőnig, anyag, folyó, König, képet, nyújt, három, három, tanár, Makói, írják, része, művek, művek, Ehhez, König, Ennek, hanem, alapú, Makói, nyújt, Hajdu, alatt, Ennek, építő, helyi, előtt, képet, Ezért, amely, művek, hazai, amely, adtak, évben, Makói, Emese, hogy, köré, Imre, vált, Váci, fotó, azok, alig, vált, mint, című, majd, Váci, Imre, lett, hogy, lett, nagy, több, csak, Mint, volt, évek, hez, MTI, meg, itt, nem, itt, tól, van, fel, fel, kis, ott, tól, mai, ben, aki, ben, ezt, már, itt, így, egy, egy, meg, nyomtatott művészi, művek nagy, műhely különlegessége, szövetség gyűjteményébe, szövetség 2015-ben, egyetemnek adományozta, művésztelep 1978-tól, 1980-as évektől, helyi nyomda, képzőművészeti grafika, magyar grafikában, művésztelep vált, egyetem Grafikai, fiatalok oktatásának, hagyományos technikáktól, komputergrafikáig ívelően, nyomtatott képalkotásban, műhelyhez kapcsolódik, tradicionális grafikai, grafikai képalkotás, mostani kiállításon, egyetem Művészeti, tárlat kurátora, gyűjtői kerültek Grafikai, Művészeti mappát sorozatuk, tekinthető nyújtanak Grafikai, nyújt diplomázást már, válogatás meg meg, Ezért képet Grafikai, képet helyi áttekintést, Tanszéke egyetem különlegessége, így századi magyar, mappát mappák ívelően, nyomán vizionárius eredményeként, itt grafikai nyújt, litográfia teljes nyomtatható, Magyar láthatók kuriózumok, István minden adományozta, Róbert Frigyes kis, így kurátora része, közelmúltig folyó mappákból, kiállításon Róbert meg, képet Egyetem jelenti, grafikai diplomázást kapott, lapjából adományaként nyomtatható, legnagyobb amellett ofszet, adománya csoportosítva képzőművész, Dévényi átfogó hogy, három Termében Barcsay, mappát gerincét köré, művészi Grafikai magyar, vált mappák Grafikai, alapú kerültek lett, vezetése Váci eredményeként, reprezentatív olvasható elfogadottá, évtizedéről egyetem művészi, meg nagy jelenti, centiméteres Egyetem országban, képzőművészeti területén színes, Tanszék közleményében alkalmazásával, fiatalok készült egykori, különlegessége grafikai közelmúltig, Művészek szövetség világát, gerincét Magyar kerültek, grafikus Magyar része, művészi lett amellett, gyűjteményébe hazai szövetség, nyomán van írják, csak ott alkotásainak, Frigyes lelhető hagyományos, Kocsis Emese művész, gyűjteménybe majd kitüntetett, bemutatott válogatás grafikai, Ennek tagjai, diplomázást válogatás, technikailag hazai, gyűjteménybe működő, anyag Szurcsik, István Róbert, kedden fametszet, grafika művészi, jóvoltából évektől, grafika Ehhez, Képzőművészeti műhely, egészíti vált, vezetője elhunyt, írják Mappák, magyar áttekintést, centiméteres egyetem, nyújt bemutatott, képet majd, technikailag nagy, egyetem amely, gerincét folytatott, Grafikai reprezentatív, Tanszék gyűjteményébe, alkotja számos, Frigyes eljuttatott, Barcsay nyomán, lett csak, grafika kurátora, lapjából rendezett, közgyűjteményben különleges, Szurcsik adományaként, folyó műkritikus, mappákból műveket, művésztelep grafikai, mestere István, sorozatuk fotó, Imre lapjai, itt amellett, nyújt szerepe, csoportosítva alkotják, elmúlt egyedül, egy Kocsis, gyűjtői Barcsay, itt MTI, König meg, Tanszékének litográfia, gyűjteménybe hogy, egyetem grafikai, szerepe műhely, hazai tradicionális, válogatás kollekciója, MTI jóvoltából, amely azok, alkotja tárlat, grafikai néhány, művészettörténész vizionárius, folytatott egy, Magyar kapott, egyetem profil, nyomán országban, százai nemrég, grafika nyújt, István hagyományosan, munkákból Munkássága, munkát közelmúltig, kiállítást közleményében, legnagyobb egyetemnek, válogatva technikailag, technikailag építő, idővel grafika, kerültek színes, századi magyar, idővel mappákból, dicsérete különleges, tradicionális fel, grafika anyag, profil szitanyomáson, tanárok fiatalok, gyűjteménybe amely, világát Ennek, ben előtt, amely különleges, sokszorosított vizionárius, munkáiból gyűjteménybe, nem egy, Dévényi grafikai, idővel különleges, gyűjteménybe grafikai, művészi Grafikai, működő grafika, vezetője áttekintést, Termében alkotásainak, egyetemnek van, Tanszék fotóalapú, König bekövetkezett, vizionárius nyújt, Imre tól, itt MTI, technikailag központja, közleményében grafikusművész,