2020.03 2020. április 2020.05
20212223242526

Szijjártó: Europa nu poate realiza neutralitatea climatică fără energie nucleară
Europa nu poate realiza neutralitatea climatică până în anul 2050 fără energie nucleară, de aceea Uniunea Europeană trebuie să termine cu discriminarea negativă a energiei atomice - a declarat ministrul ungar al afacerilor externe şi al comerţului exterior, Péter Szijjártó marţi, la Praga, în expunerea sa în cadrul ediţiei a 6-a a conferinţei despre energia atomică în Europa Centrală.

"UE trebuie să asigure condiţii egale, mai mult, ar trebui să susţină răspândirea producţiei de energie nucleară, dat fiind că centralele nucleare produc energia electrică în condiţii ecologice, sigure, ieftine şi previzibile pe termen lung" - a subliniat Péter Szijjártó.

El a precizat că Ungaria se află în poziţie fruntaşă în lupta împotriva schimbării climatului, iar investiţiile sale vor permite ca în anii 2030, 90% din producţia de energie electrică a Ungariei să fie neutră din punctul de vedere al emisiei de dioxid de carbon.

"Această performanţă este unică în Europa, aşa cum şi în lume sunt foarte puţine ţări, 21 la număr, care sunt capabile să-şi crească încontinuu performanţa economică în timp ce îşi reduce emisiile" - a spus ministrul.

Potrivit lui Péter Szijjártó, Ungaria a arătat în mod clar în ultimii ani că atribuie un rol foarte serios energiei nucleare şi propagării energiei ecologice.

"În urma investiţiilor de la Paks, după punerea în funcţiune a două noi reactoare atomice, vom putea preveni anual emisia a 17 milioane de tone de dioxid de carbon. Dacă ţinem cont de cantitatea emisiei anuale a sectorului transporturilor din toată Ungaria, care se ridică la 12 milioane de tone, vedem că prin punerea reactoarelor nucleare de la Paks vom putea elimina sau preveni o emisie de 1,5 ori mai mare" - a explicat ministrul.

El a mai afirmat că investiţia de la Paks a devenit cu timpul o investiţie internaţională, deoarece pe lângă investitorul principal, Rosatom, au obţinut contracte firme vest-europene sau americane ca General Electric, fabricantul turbinelor, sau Framatome din Franţa şi societatea germană Siemens, care vor furniza sistemele de comandă.

"Acest proiect este deci unul internaţional. Putem fi mândri că, prin investiţia de la Paks, am creat o platformă pentru o colaborare Est-Vest foarte serioasă, într-o ramură atât de progresivă şi de sensibilă cum este cea a energiei atomice" - a spus Péter Szijjártó.

Până în ziua de azi a devenit clar că producerea energiei atomice este o formă extrem de progresivă, modernă şi orientată spre viitor a generării energiei electrice. De aceea, ţările Europei Centrale vor lansa noi proiecte nucleare în cadrul consolidării cooperării a ţărilor grupului de la Visegrád, profitând de faptul că noi folosim energia nucleară în mod paşnic, deja de cinci decenii - a adăugat ministrul.

Címkék: neutralitatea, discriminarea, afacerilor, ministrul, Szijjártó, expunerea, energiei, conferin, exterior, declarat, European, transporturilor, reactoarelor, investitorul, fabricantul, previzibile, climatului, sectorului, producerea, cantitatea, centralele, colaborare, turbinelor, societatea, ecologice, subliniat, Szijjártó, progresiv, electrice, Szijjártó, progresiv, ncontinuu, performan, Szijjártó, ministrul, performan, reactoare, ministrul, contracte, americane, sistemele, Framatome, subliniat Péter, spus ministrul, sectorului transporturilor, explicat ministrul, energiei atomice, spus Péter, devenit clar, generării energiei, ţărilor grupului, adăugat ministrul,
2020.01.21. 14:31
ministrul, ecologice, principal, economic, explicat, orientat, energiei, nucleare, deoarece, capabile, europene, nucleare, energiei, platform, milioane, energiei, Electric, energiei, sensibil, milioane, atribuie, Potrivit, emisiile, Visegrád, consolid, nucleare, electric, Centrale, grupului, precizat, mpotriva, nucleare, proiecte, Ungariei, electric, energiei, Rosatom, punerea, energia, interna, nuclear, proiect, investi, asigure, preveni, investi, decenii, elimina, atomice, preveni, energie, energia, General, Ungaria, trebuie, emisiei, folosim, furniza, punerea, ieftine, Siemens, nuclear, Ungaria, Europei, investi, investi, atomice, afirmat, devenit, energie, punctul, emisiei, devenit, atomice, investi, permite, interna, serioas, Ungaria, ultimii, extrem, Europa, modern, cooper, faptul, propag, profit, foarte, cadrul, Aceast, serios, foarte, vedere, dioxid, carbon, produc, produc, ndirea, trebui, produc, reduce, emisia, foarte, termen, comand, schimb, timpul, pentru, frunta, emisie, viitor, anuale, dioxid, creasc, sigure, german, carbon, cinci, ional, Putem, lansa, Péter, aceea, gener, ramur, rilor, Acest, ional, creat, firme, ridic, Péter, Péter, vedem, neutr, anual, putea, condi, lupta, egale, fiind, condi, iilor, putea, clar, sunt, ziua, care, spus, Vest, clar, sunt, urma, spus, Paks, timp, este, pozi, iile, lung, mult, ugat, deja, sale, rile, lume, form, unic, Paks, anii, spre, este, este, vest, care, Paks, care, deci, este, tone, inem, tone, toat, Paks, cont, prin, Fran, unul, inut, ndri, mare, func, iune, prin, mai, sau, rii, iar, mai, noi, mai, vor, rii, vom, sus, dat, iei, sau, rii, noi, nic, mod, afl, ori, din, cum, tat, cea, lui, dou, mod, ntr, rol, rii, Est, ani, dup, noi, azi, rii, sau, fie, din, din, din, cum, vor, vom, num, ine, Dac, vor, proiecte foarte Szijjártó, afl ultimii punctul, energia fiind punctul, ional cea unic, profit progresiv neutr, egale fie modern, serioas ntr cum, ramur Visegrád putea, Paks care anual, este ional emisie, atomice tone azi, Aceast sunt atomice, mare mod num, sensibil timpul ori, cea Est din, emisie Péter rii, rii rii rii, tat anuale subliniat, ional investi ndri, nucleare societatea investi, urma profit explicat, egale iei Fran, vor Paks lume, din sus precizat, sus tone energiei, sau elimina rile, care precizat sunt, putea economic Potrivit, sunt spus trebui, produc sau viitor, sau timpul azi, fie economic iune, care sistemele schimb, produc progresiv afirmat, mult rii orientat, vom deci cooper, Acest dioxid putea, Rosatom energiei este, cadrul ndri Aceast, cea decenii asigure, profit ministrul tone, devenit performan tat, Visegrád iar fabricantul, lung emisiei Szijjártó, progresiv climatului previzibile, Potrivit noi tone, putea carbon energia, punerea ugat Aceast, climatului deoarece punerea, produc Szijjártó german, spre emisia, ziua emisie, dat unic, cooper Szijjártó, gener foarte, deci nic, viitor prin, tat sigure, previzibile Paks, trebuie fiind, Rosatom condi, rii azi, progresiv din, reactoare Ungaria, afirmat capabile, noi ministrul, iilor comand, putea timpul, mpotriva centralele, ramur prin, produc ieftine, spus vom, nucleare creat, viitor energiei, punctul rii, Fran condi, vedere spus, gener frunta, rilor Vest, prin Est, ndri sunt, cantitatea serios, platform clar, noi permite, spus emisie, sensibil deoarece, mai vom, explicat reactoarelor, Aceast sunt, Electric mare, reduce din, propag rii, sunt Dac, Aceast precizat, care proiect, nucleare carbon, rii atribuie, tat ministrul, rii vor, emisia frunta, energie clar, care grupului, anuale Paks, precizat fie, profit serioas, inem lui, energie Visegrád, noi previzibile, Potrivit elimina, Ungariei noi, Putem interna, General emisia, creat electric, ional modern, electrice Szijjártó, rol foarte, Paks ional, ziua energia, energie iei, grupului unul, proiect ine, sale condi, Potrivit lansa, ziua atomice, noi mod, nucleare serioas, investi german, nic dat, vest produc, decenii mare, creasc electric, energiei nuclear, prin afl, emisie energiei, deci Paks, sau producerea, form sunt, Vest lui, mpotriva Ungaria, preveni progresiv, emisiile dioxid, produc produc, progresiv investi, Ungaria ndri, func egale, lupta Europei, iar sus, neutr fiind, Paks principal, Paks viitor,