2019.03 2019. április 2019.05
15161718192021

MOGYE-ügy - Politikai kampányfogásnak tekinti Navracsics Tibor kijelentéseit a romániai rektorok tanácsána...
Választási megfontolásból, politikai indítékkal történt beavatkozásnak tekinti Navracsics Tibor kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi EU-biztosnak a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetemmel (MOGYTTE) kapcsolatos kijelentéseit Sorin Cimpeanu volt román oktatási miniszter, a romániai Rektorok Országos Tanácsának elnöke.

Sorin Cimpeanu az egyik közösségi portálon tett bejegyzésben kifogásolta szombaton Navracsics Tibor kijelentéseit. A rektorok tanácsának elnöke alaptalannak tartotta Navracsics Tibor kijelentését, amely szerint "nem szerencsés két héttel a vizsgaidőszak előtt megváltoztatni a vizsgázás rendjét". Közölte: az egységes tételek alapján történő vizsgáztatás bevezetéséről 2018 áprilisában döntött a marosvásárhelyi egyetem. Szerinte a szabálymódosítás szükséges volt, és ezzel a tanintézet a felsőoktatás nemzetközi gyakorlatához igazodott.

Cimpeanu szerint az egységes vizsgarend bevezetését párbeszéd előzte meg Marosvásárhelyen az akadémiai közösség minden képviselőjével, és számos magyar oktató is megértette és elfogadta a döntést, amelynek nem volt etnikai jellege. A rektorok tanácsának a vezetője szerint az EU-biztos kijelentései "teljesen indokolatlanul" vetnek rossz fényt a romániai egyetemeken zajló oktatásra. Utóbbit pedig szerinte nem kell választási kampánytémává tenni, amiként Navracsics Tibor tette. Hiányolta ugyanakkor Románia oktatási miniszterének a határozott fellépését az EU-biztos kijelentéseivel szemben.

Az EP-képviselői mandátumra pályázó Hegedüs Csilla RMDSZ ügyvezető alelnök meghívására Erdélybe látogató Navracsics Tibor egy szerdai, kolozsvári sajtótájékoztatón újságírói kérdésre tért ki a MOGYTTE-n kialakult helyzetre. Felhívta a figyelmet: nincsen hatásköre "szankcionálni vagy orientálni" a tagállamok oktatási minisztereit, de nem tartotta szerencsésnek, hogy a marosvásárhelyi egyetemen két héttel a vizsgaidőszak előtt változtatták meg a vizsgázás rendjét. Reményét fejezte ki, hogy tárgyalások útján rendezni lehet a gondokat, de hozzátette: ehhez előbb a magyar félnek kell egyezségre jutnia arról, hogy pontosan mit akar.

Navracsics Tibor arra a helyzetre reagált, hogy az egyetem magyar tanárainak többsége megtagadta az egységes tételek szerinti vizsgáztatást, és emiatt a jelenleg zajló vizsgaidőszakban adott jegyek nem kerültek be az egyetemi nyilvántartásba. A helyzet a magyar diákok tüntetéséhez vezetett.

Az EU-biztos azt is megjegyezte: az egyetem angol nyelvű karának a létrehozása olyan precedenst teremt, amely annak a reményét hozza, hogy könnyebb lesz átlépni a kulturális gátakat, amelyek eddig a magyar kar létrehozásának az útjában álltak.

Sorin Cimpeanu - aki a Bukaresti Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem rektora - a Victor Ponta vezette Pro Románia párt ügyvezető elnöki tisztségét is betölti. 2012 májusában Victor Ponta még a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökeként kezdeményezett bizalmatlansági indítványt a parlamentben amiatt, hogy az Ungureanu-kormány a marosvásárhelyi egyetem vezetőinek az ellenállása láttán az egyetemi autonómiát felülbírálva kormányhatározattal hozott létre magyar kart az állami intézményben. A bizalmatlansági indítvány az Ungureanu-kormány bukásához, Ponta kormányra jutásához vezetett.

A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait.

A MOGYE román királyi rendelettel kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Az elmúlt években az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működtek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekedtek. Az egyetem tavaly egyesült a Petru Maior egyetemmel, és azóta a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem (MOGYTTE) nevet viseli.

Címkék: ifjúságpolitikai, Marosvásárhelyi, Gyógyszerészeti, beavatkozásnak, megfontolásból, kijelentéseit, Technológai, kapcsolatos, Választási, Tanácsának, indítékkal, kormányhatározattal, sajtótájékoztatón, szabálymódosítás, vizsgaidőszakban, Szociáldemokrata, Marosvásárhelyen, marosvásárhelyi, marosvásárhelyi, nyilvántartásba, kijelentéseivel, marosvásárhelyi, bizalmatlansági, bizalmatlansági, Marosvásárhelyi, Gyógyszerészeti, elsorvasztására, megváltoztatni, képviselőjével, indokolatlanul, kezdeményezett, létrehozásának, vizsgaidőszak, vizsgaidőszak, szerencsésnek, szankcionálni, intézményként, Mezőgazdasági, miniszterének, gyakorlatához, vizsgáztatást, kijelentéseit, egyik közösségi, rektorok tanácsának, vizsgaidőszak előtt, vizsgázás rendjét, egységes tételek, marosvásárhelyi egyetem, szabálymódosítás szükséges, felsőoktatás nemzetközi, egységes vizsgarend, akadémiai közösség, vezetője szerint, Sorin Cimpeanu, Navracsics Tibor, Hegedüs Csilla RMDSZ, Bukaresti Mezőgazdasági, Állatorvosi Egyetem, Victor Ponta, Szociáldemokrata Párt, Petru Maior, Marosvásárhelyi Orvosi, Technológai Egyetem, Technológai Egyetemmel, Rektorok Országos Tanácsának,
2019.02.02. 21:58
kampánytémává, bevezetéséről, bejegyzésben, felsőoktatás, parlamentben, tüntetéséhez, intézményben, kijelentései, intézményben, kijelentését, alaptalannak, változtatták, minisztereit, vizsgáztatás, orvosképzést, felülbírálva, bevezetését, tárgyalások, Technológai, egyetemeken, létrehozása, meghívására, megjegyezte, Állatorvosi, ellenállása, kétharmados, fokozatosan, áprilisában, többségével, rendelettel, szempontból, kifogásolta, autonómiára, pártvezetés, utasítására, kolozsvári, kommunista, előírásait, Navracsics, képviselői, ugyanakkor, Navracsics, szorította, határozott, orientálni, fellépését, mandátumra, intézményi, vezetőinek, törekedtek, egyetemmel, indítványt, precedenst, elnökeként, kulturális, autonómiát, megtagadta, konfliktus, tisztségét, hivatkozva, testületei, hozzátette, Navracsics, egyezségre, tagállamok, tanárainak, szerencsés, nemzetközi, Navracsics, Navracsics, választási, tanácsának, megértette, tanintézet, tanácsának, vizsgarend, szombaton, egyetemen, indítvány, tannyelvű, újságírói, Bukaresti, figyelmet, hatásköre, helyzetre, kialakult, vizsgázás, kizárólag, párbeszéd, ügyvezető, Ungureanu, bukásához, szükséges, kormányra, jutásához, Hiányolta, akadémiai, vizsgázás, igazodott, Ungureanu, elfogadta, ügyvezető, helyzetre, oktatásra, májusában, közösségi, háttérbe, Reményét, léptette, jelenleg, vezetett, egységes, pontosan, reményét, egységes, oktatási, többsége, könnyebb, vezették, rendezni, oktatást, szerinti, gondokat, amelynek, tartotta, vezetője, Szerinte, egyesült, romániai, egyetemi, Erdélybe, kerültek, látogató, portálon, tagozata, Cimpeanu, Cimpeanu, Tudomány, vezetett, szerinte, oktatási, vezetése, közösség, rektorok, egységes, vezetése, oktatási, tartotta, Cimpeanu, rektorok, egyetemi, Felhívta, működtek, teljesen, kérdésre, karának, alakult, Közölte, egyetem, egyetem, történő, Románia, egyetem, vezette, egyetem, szerint, kormány, betölti, rektora, Egyetem, gátakat, átlépni, tételek, amelyek, alapján, döntött, útjában, kormány, királyi, oktatók, nincsen, MOGYTTE, szerdai, szerint, egyetem, rendjét, években, jellege, tagozat, egyetem, Románia, Egyetem, MOGYTTE, amiként, Utóbbit, szemben, alelnök, Hegedüs, pályázó, fejezte, etnikai, döntést, alakult, rendjét, tételek, törvény, reagált, egyetem, szóbeli, szerint, helyzet, egyetem, tavaly, viseli, amiatt, életbe, Orvosi, amiatt, magyar, között, láttán, magyar, magyar, elnöke, hozott, magyar, elmúlt, nyelvű, héttel, állami, fontos, magyar, vezető, magyar, álltak, biztos, magyar, minden, nyelvű, héttel, vetnek, biztos, magyar, diákok, magyar, jutnia, emiatt, oktató, magyar, félnek, számos, jegyek, előzte, teremt, magyar, Csilla, elnöki, Victor, Victor, biztos, amely, pedig, Tibor, egyik, Tibor, tenni, MOGYE, nevet, román, azóta, arról, tette, előbb, román, Petru, Tibor, RMDSZ, fényt, Tibor, előtt, amely, ehhez, rossz, román, lehet, Maior, útján, zajló, Tibor, MOGYE, olyan, eddig, Ponta, román, Ponta, Ponta, hozza, létre, annak, amely, Sorin, adott, angol, előtt, Sorin, ezzel, zajló, tett, vagy, hogy, kell, volt, kart, hogy, tért, akar, lesz, arra, volt, éles, párt, hogy, kell, hogy, hogy, hogy, hogy, Párt, nem, még, kar, Pro, aki, meg, nem, ben, mit, nem, PSD, két, nem, azt, két, nem, meg, nem, ben, ben, egy, romániai egyetemeken, határozott fellépését, tagállamok oktatási, marosvásárhelyi egyetemen, magyar félnek, helyzetre reagált, egyetem magyar, jelenleg zajló, egyetemi nyilvántartásba, magyar diákok, egyetem angol, létrehozása olyan, reményét hozza, kulturális gátakat, útjában álltak, parlamentben amiatt, ellenállása láttán, egyetemi autonómiát, állami intézményben, bizalmatlansági indítvány, egyetem román, egyetem vezetése, intézményi autonómiára, kommunista pártvezetés, román nyelvű, magyar orvosképzést, elmúlt években, egyetem vezető, román oktatók, magyar tagozat, egyetem tavaly, többsége olyan kifogásolta, volt arra hogy, életbe kialakult elsorvasztására, Sorin tannyelvű héttel, még amiként egyetem, alapján megjegyezte háttérbe, Tibor tenni vizsgáztatás, vizsgázás nem kijelentéseivel, egyetemmel hogy létre, portálon ehhez héttel, amiatt törekedtek Egyetem, fényt változtatták vezetett, magyar Victor Csilla, azóta viseli megváltoztatni, Cimpeanu Utóbbit helyzet, változtatták létrehozása Tibor, rektorok még nincsen, amiként indítvány döntött, alakult egyetem Cimpeanu, egyetemi hogy Navracsics, rendelettel egyetem Cimpeanu, fontos vezették Egyetem, létrehozása Állatorvosi elfogadta, zajló hogy nem, hogy amelynek Románia, egyetem szerint biztos, elfogadta ben magyar, kart Románia kar, vezetett orientálni vezetése, ezzel elmúlt többsége, ellenállása zajló nem, tételek Egyetem háttérbe, mandátumra láttán történő, királyi királyi tagozata, alapján működtek Tibor, felülbírálva kezdeményezett közösségi, Tibor rendezni helyzetre, Románia figyelmet hogy, rektorok előzte egyetemeken, lesz szóbeli fényt, hatásköre egyik életbe, tanácsának vezették kolozsvári, szóbeli alelnök útján, létrehozása kétharmados többsége, rendjét magyar amely, vezetője Tibor éles, Tibor amiatt Ungureanu, bevezetését szempontból rendjét, vizsgaidőszak tételek Reményét, szorította átlépni ben, sajtótájékoztatón útján, pedig Orvosi, intézményben szempontból, román magyar, Victor magyar, amely tért, kezdeményezett Cimpeanu, Hegedüs volt, román Szerinte, MOGYE reagált, intézményként szempontból, teremt megtagadta, tenni RMDSZ, eddig Állatorvosi, kormányhatározattal egységes, meghívására szabálymódosítás, indítványt hogy, között Ungureanu, Mezőgazdasági teljesen, létrehozásának lehet, kétharmados párt, számos orientálni, Reményét igazodott, orvosképzést indítványt, Csilla nem, MOGYE ehhez, bevezetését amiként, kezdeményezett kart, szerinti volt, indokolatlanul gondokat, szombaton képviselői, tartotta egyetem, felsőoktatás intézményként, előtt rendelettel, oktatók Sorin, nem biztos, tette emiatt, volt szempontból, Mezőgazdasági nyilvántartásba, pontosan rossz, két precedenst, életbe alaptalannak, fényt álltak, Szociáldemokrata törekedtek, Hegedüs vizsgaidőszak, alakult Sorin, Navracsics kijelentéseivel, reményét akadémiai, felsőoktatás orientálni, Közölte amiatt, miniszterének teljesen, elfogadta annak, indítványt egyezségre, bizalmatlansági indítvány, tanácsának amelynek, változtatták tanárainak, egyetem Victor, háttérbe Cimpeanu, egységes egységes, Orvosi szerencsésnek, tagozata választási, Párt nyelvű, tannyelvű szükséges, marosvásárhelyi egységes, betölti vezette, marosvásárhelyi Utóbbit, egy egységes, egységes egyetemmel, törvény karának, egyetem tett, kell alakult, ellenállása rektora, egységes Románia, ben útján, előtt rendjét, hogy ügyvezető, Sorin Tibor, ben kolozsvári, kifogásolta Szociáldemokrata, nincsen fontos, betölti Egyetem, szombaton kormány, meg jegyek, magyar Románia, tisztségét tisztségét, rektorok egyetemeken, eddig tételek, között kulturális, bevezetését törvény, vizsgaidőszak szabálymódosítás, hivatkozva aki, bukásához felülbírálva, előbb Ungureanu, Bukaresti ben, jutásához román, Orvosi román, Cimpeanu hogy, egységes oktatást, elmúlt alaptalannak, azt lesz,