2019.07 2019. Augusztus 2019.09
19202122232425

MOGYE-ügy - Politikai kampányfogásnak tekinti Navracsics Tibor kijelentéseit a romániai rektorok tanácsána...
Választási megfontolásból, politikai indítékkal történt beavatkozásnak tekinti Navracsics Tibor kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi EU-biztosnak a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetemmel (MOGYTTE) kapcsolatos kijelentéseit Sorin Cimpeanu volt román oktatási miniszter, a romániai Rektorok Országos Tanácsának elnöke.

Sorin Cimpeanu az egyik közösségi portálon tett bejegyzésben kifogásolta szombaton Navracsics Tibor kijelentéseit. A rektorok tanácsának elnöke alaptalannak tartotta Navracsics Tibor kijelentését, amely szerint "nem szerencsés két héttel a vizsgaidőszak előtt megváltoztatni a vizsgázás rendjét". Közölte: az egységes tételek alapján történő vizsgáztatás bevezetéséről 2018 áprilisában döntött a marosvásárhelyi egyetem. Szerinte a szabálymódosítás szükséges volt, és ezzel a tanintézet a felsőoktatás nemzetközi gyakorlatához igazodott.

Cimpeanu szerint az egységes vizsgarend bevezetését párbeszéd előzte meg Marosvásárhelyen az akadémiai közösség minden képviselőjével, és számos magyar oktató is megértette és elfogadta a döntést, amelynek nem volt etnikai jellege. A rektorok tanácsának a vezetője szerint az EU-biztos kijelentései "teljesen indokolatlanul" vetnek rossz fényt a romániai egyetemeken zajló oktatásra. Utóbbit pedig szerinte nem kell választási kampánytémává tenni, amiként Navracsics Tibor tette. Hiányolta ugyanakkor Románia oktatási miniszterének a határozott fellépését az EU-biztos kijelentéseivel szemben.

Az EP-képviselői mandátumra pályázó Hegedüs Csilla RMDSZ ügyvezető alelnök meghívására Erdélybe látogató Navracsics Tibor egy szerdai, kolozsvári sajtótájékoztatón újságírói kérdésre tért ki a MOGYTTE-n kialakult helyzetre. Felhívta a figyelmet: nincsen hatásköre "szankcionálni vagy orientálni" a tagállamok oktatási minisztereit, de nem tartotta szerencsésnek, hogy a marosvásárhelyi egyetemen két héttel a vizsgaidőszak előtt változtatták meg a vizsgázás rendjét. Reményét fejezte ki, hogy tárgyalások útján rendezni lehet a gondokat, de hozzátette: ehhez előbb a magyar félnek kell egyezségre jutnia arról, hogy pontosan mit akar.

Navracsics Tibor arra a helyzetre reagált, hogy az egyetem magyar tanárainak többsége megtagadta az egységes tételek szerinti vizsgáztatást, és emiatt a jelenleg zajló vizsgaidőszakban adott jegyek nem kerültek be az egyetemi nyilvántartásba. A helyzet a magyar diákok tüntetéséhez vezetett.

Az EU-biztos azt is megjegyezte: az egyetem angol nyelvű karának a létrehozása olyan precedenst teremt, amely annak a reményét hozza, hogy könnyebb lesz átlépni a kulturális gátakat, amelyek eddig a magyar kar létrehozásának az útjában álltak.

Sorin Cimpeanu - aki a Bukaresti Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem rektora - a Victor Ponta vezette Pro Románia párt ügyvezető elnöki tisztségét is betölti. 2012 májusában Victor Ponta még a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökeként kezdeményezett bizalmatlansági indítványt a parlamentben amiatt, hogy az Ungureanu-kormány a marosvásárhelyi egyetem vezetőinek az ellenállása láttán az egyetemi autonómiát felülbírálva kormányhatározattal hozott létre magyar kart az állami intézményben. A bizalmatlansági indítvány az Ungureanu-kormány bukásához, Ponta kormányra jutásához vezetett.

A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait.

A MOGYE román királyi rendelettel kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Az elmúlt években az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működtek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekedtek. Az egyetem tavaly egyesült a Petru Maior egyetemmel, és azóta a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem (MOGYTTE) nevet viseli.

Címkék: ifjúságpolitikai, Marosvásárhelyi, Gyógyszerészeti, beavatkozásnak, megfontolásból, kijelentéseit, Technológai, kapcsolatos, Választási, Tanácsának, indítékkal, kormányhatározattal, sajtótájékoztatón, szabálymódosítás, vizsgaidőszakban, Szociáldemokrata, Marosvásárhelyen, marosvásárhelyi, marosvásárhelyi, nyilvántartásba, kijelentéseivel, marosvásárhelyi, bizalmatlansági, bizalmatlansági, Marosvásárhelyi, Gyógyszerészeti, elsorvasztására, megváltoztatni, képviselőjével, indokolatlanul, kezdeményezett, létrehozásának, vizsgaidőszak, vizsgaidőszak, szerencsésnek, szankcionálni, intézményként, Mezőgazdasági, miniszterének, gyakorlatához, vizsgáztatást, kijelentéseit, egyik közösségi, rektorok tanácsának, vizsgaidőszak előtt, vizsgázás rendjét, egységes tételek, marosvásárhelyi egyetem, szabálymódosítás szükséges, felsőoktatás nemzetközi, egységes vizsgarend, akadémiai közösség, vezetője szerint, Sorin Cimpeanu, Navracsics Tibor, Hegedüs Csilla RMDSZ, Bukaresti Mezőgazdasági, Állatorvosi Egyetem, Victor Ponta, Szociáldemokrata Párt, Petru Maior, Marosvásárhelyi Orvosi, Technológai Egyetem, Technológai Egyetemmel, Rektorok Országos Tanácsának,
2019.02.02. 21:58
kampánytémává, bevezetéséről, bejegyzésben, felsőoktatás, parlamentben, tüntetéséhez, intézményben, kijelentései, intézményben, kijelentését, alaptalannak, változtatták, minisztereit, vizsgáztatás, orvosképzést, felülbírálva, bevezetését, tárgyalások, Technológai, egyetemeken, létrehozása, meghívására, megjegyezte, Állatorvosi, ellenállása, kétharmados, fokozatosan, áprilisában, többségével, rendelettel, szempontból, kifogásolta, autonómiára, pártvezetés, utasítására, kolozsvári, kommunista, előírásait, Navracsics, képviselői, ugyanakkor, Navracsics, szorította, határozott, orientálni, fellépését, mandátumra, intézményi, vezetőinek, törekedtek, egyetemmel, indítványt, precedenst, elnökeként, kulturális, autonómiát, megtagadta, konfliktus, tisztségét, hivatkozva, testületei, hozzátette, Navracsics, egyezségre, tagállamok, tanárainak, szerencsés, nemzetközi, Navracsics, Navracsics, választási, tanácsának, megértette, tanintézet, tanácsának, vizsgarend, szombaton, egyetemen, indítvány, tannyelvű, újságírói, Bukaresti, figyelmet, hatásköre, helyzetre, kialakult, vizsgázás, kizárólag, párbeszéd, ügyvezető, Ungureanu, bukásához, szükséges, kormányra, jutásához, Hiányolta, akadémiai, vizsgázás, igazodott, Ungureanu, elfogadta, ügyvezető, helyzetre, oktatásra, májusában, közösségi, háttérbe, Reményét, léptette, jelenleg, vezetett, egységes, pontosan, reményét, egységes, oktatási, többsége, könnyebb, vezették, rendezni, oktatást, szerinti, gondokat, amelynek, tartotta, vezetője, Szerinte, egyesült, romániai, egyetemi, Erdélybe, kerültek, látogató, portálon, tagozata, Cimpeanu, Cimpeanu, Tudomány, vezetett, szerinte, oktatási, vezetése, közösség, rektorok, egységes, vezetése, oktatási, tartotta, Cimpeanu, rektorok, egyetemi, Felhívta, működtek, teljesen, kérdésre, karának, alakult, Közölte, egyetem, egyetem, történő, Románia, egyetem, vezette, egyetem, szerint, kormány, betölti, rektora, Egyetem, gátakat, átlépni, tételek, amelyek, alapján, döntött, útjában, kormány, királyi, oktatók, nincsen, MOGYTTE, szerdai, szerint, egyetem, rendjét, években, jellege, tagozat, egyetem, Románia, Egyetem, MOGYTTE, amiként, Utóbbit, szemben, alelnök, Hegedüs, pályázó, fejezte, etnikai, döntést, alakult, rendjét, tételek, törvény, reagált, egyetem, szóbeli, szerint, helyzet, egyetem, tavaly, viseli, amiatt, életbe, Orvosi, amiatt, magyar, között, láttán, magyar, magyar, elnöke, hozott, magyar, elmúlt, nyelvű, héttel, állami, fontos, magyar, vezető, magyar, álltak, biztos, magyar, minden, nyelvű, héttel, vetnek, biztos, magyar, diákok, magyar, jutnia, emiatt, oktató, magyar, félnek, számos, jegyek, előzte, teremt, magyar, Csilla, elnöki, Victor, Victor, biztos, amely, pedig, Tibor, egyik, Tibor, tenni, MOGYE, nevet, román, azóta, arról, tette, előbb, román, Petru, Tibor, RMDSZ, fényt, Tibor, előtt, amely, ehhez, rossz, román, lehet, Maior, útján, zajló, Tibor, MOGYE, olyan, eddig, Ponta, román, Ponta, Ponta, hozza, létre, annak, amely, Sorin, adott, angol, előtt, Sorin, ezzel, zajló, tett, vagy, hogy, kell, volt, kart, hogy, tért, akar, lesz, arra, volt, éles, párt, hogy, kell, hogy, hogy, hogy, hogy, Párt, nem, még, kar, Pro, aki, meg, nem, ben, mit, nem, PSD, két, nem, azt, két, nem, meg, nem, ben, ben, egy, romániai egyetemeken, határozott fellépését, tagállamok oktatási, marosvásárhelyi egyetemen, magyar félnek, helyzetre reagált, egyetem magyar, jelenleg zajló, egyetemi nyilvántartásba, magyar diákok, egyetem angol, létrehozása olyan, reményét hozza, kulturális gátakat, útjában álltak, parlamentben amiatt, ellenállása láttán, egyetemi autonómiát, állami intézményben, bizalmatlansági indítvány, egyetem román, egyetem vezetése, intézményi autonómiára, kommunista pártvezetés, román nyelvű, magyar orvosképzést, elmúlt években, egyetem vezető, román oktatók, magyar tagozat, egyetem tavaly, tannyelvű helyzetre rendelettel, nemzetközi rektorok karának, orientálni teljesen hogy, Szociáldemokrata intézményként hozott, minden látogató kérdésre, egyetem akadémiai helyzet, egyetem állami újságírói, bejegyzésben oktatásra hozza, hozzátette orientálni döntést, Erdélybe választási lesz, elnökeként MOGYTTE választási, reményét előtt jutnia, Sorin Marosvásárhelyen törekedtek, Petru marosvásárhelyi tanácsának, rektorok oktató nyelvű, nem párbeszéd megváltoztatni, alelnök ehhez emiatt, tett tért kampánytémává, Csilla áprilisában vizsgarend, Reményét egyetem kormány, vizsgarend román kijelentését, útjában Navracsics párt, megértette létrehozásának hogy, működtek Ponta mit, Victor akadémiai biztos, tartotta figyelmet Marosvásárhelyen, egyetem hogy útján, hozzátette román előzte, szükséges alapján volt, fejezte hogy Felhívta, áprilisában képviselői szombaton, Navracsics oktató oktatási, képviselői sajtótájékoztatón betölti, tárgyalások kérdésre reményét, parlamentben egyezségre vetnek, arról biztos Szociáldemokrata, RMDSZ konfliktus tért, amiatt rektorok magyar, könnyebb román hivatkozva, újságírói amelynek Állatorvosi, Tibor szerdai jutásához, vizsgaidőszak rossz szerencsésnek, rektora Szociáldemokrata szankcionálni, képviselőjével meghívására királyi, Erdélybe megtagadta előbb, megjegyezte kijelentéseivel szerint, áprilisában Maior magyar, szankcionálni egyetemi kulturális, Victor amely marosvásárhelyi, egy szempontból tagozata, megjegyezte hogy, egy tartotta, ben ehhez, gátakat szerint, útján szemben, szerdai PSD, ellenállása meg, mandátumra nem, Technológai megtagadta, vezetése egyetemen, szerencsésnek egyetemmel, ügyvezető alapján, Cimpeanu alaptalannak, tartotta oktatási, kijelentését években, kart Navracsics, Románia volt, biztos egyetem, diákok Navracsics, Marosvásárhelyen MOGYTTE, Tibor tagozat, gátakat meg, szerint magyar, hogy vezető, ben oktatást, nem marosvásárhelyi, döntést kormányra, egyetem létrehozásának, tagozata két, kormány alapján, kormány Erdélybe, román létrehozásának, szükséges történő, oktatók indokolatlanul, magyar egyetem, fejezte Utóbbit, Állatorvosi létrehozása, egyetem nyelvű, Sorin egyetem, gondokat útján, akar egységes, hozza rektora, nyelvű kerültek, tagozat ellenállása, gondokat intézményben, állami kar, betölti rektorok, szabálymódosítás olyan, azt MOGYTTE, vagy emiatt, tárgyalások egyetem, bukásához megértette, helyzet kart, azt Románia, egyesült oktatási, Ungureanu jutásához, amely intézményi, román egyetemi, helyzet portálon, törvény Gyógyszerészeti, gátakat vizsgázás, nem létrehozásának, MOGYE egy, kell Victor, MOGYTTE arról, alakult állami, újságírói Tibor, aki kell, magyar hogy, Cimpeanu meghívására, bukásához tenni, oktatási bejegyzésben, nem bukásához, szerint tételek, elnöki képviselői, között indítvány, alakult Orvosi, igazodott tanácsának, Orvosi testületei, Gyógyszerészeti vezetőinek, Marosvásárhelyi gátakat, vagy kormányra, elfogadta Ponta, nemzetközi intézményként, román magyar, mandátumra alaptalannak, egyetemi hozott, határozott egységes, ben Victor, kampánytémává magyar, még jegyek, Gyógyszerészeti Cimpeanu, rendezni reményét, biztos indokolatlanul, törvény elnöki, szerencsés magyar, indítvány fokozatosan, nem szerint, kormányhatározattal hozzátette, álltak román,