2019.01 2019. Február 2019.03
18192021222324

MOGYE-ügy - Politikai kampányfogásnak tekinti Navracsics Tibor kijelentéseit a romániai rektorok tanácsána...
Választási megfontolásból, politikai indítékkal történt beavatkozásnak tekinti Navracsics Tibor kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi EU-biztosnak a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetemmel (MOGYTTE) kapcsolatos kijelentéseit Sorin Cimpeanu volt román oktatási miniszter, a romániai Rektorok Országos Tanácsának elnöke.

Sorin Cimpeanu az egyik közösségi portálon tett bejegyzésben kifogásolta szombaton Navracsics Tibor kijelentéseit. A rektorok tanácsának elnöke alaptalannak tartotta Navracsics Tibor kijelentését, amely szerint "nem szerencsés két héttel a vizsgaidőszak előtt megváltoztatni a vizsgázás rendjét". Közölte: az egységes tételek alapján történő vizsgáztatás bevezetéséről 2018 áprilisában döntött a marosvásárhelyi egyetem. Szerinte a szabálymódosítás szükséges volt, és ezzel a tanintézet a felsőoktatás nemzetközi gyakorlatához igazodott.

Cimpeanu szerint az egységes vizsgarend bevezetését párbeszéd előzte meg Marosvásárhelyen az akadémiai közösség minden képviselőjével, és számos magyar oktató is megértette és elfogadta a döntést, amelynek nem volt etnikai jellege. A rektorok tanácsának a vezetője szerint az EU-biztos kijelentései "teljesen indokolatlanul" vetnek rossz fényt a romániai egyetemeken zajló oktatásra. Utóbbit pedig szerinte nem kell választási kampánytémává tenni, amiként Navracsics Tibor tette. Hiányolta ugyanakkor Románia oktatási miniszterének a határozott fellépését az EU-biztos kijelentéseivel szemben.

Az EP-képviselői mandátumra pályázó Hegedüs Csilla RMDSZ ügyvezető alelnök meghívására Erdélybe látogató Navracsics Tibor egy szerdai, kolozsvári sajtótájékoztatón újságírói kérdésre tért ki a MOGYTTE-n kialakult helyzetre. Felhívta a figyelmet: nincsen hatásköre "szankcionálni vagy orientálni" a tagállamok oktatási minisztereit, de nem tartotta szerencsésnek, hogy a marosvásárhelyi egyetemen két héttel a vizsgaidőszak előtt változtatták meg a vizsgázás rendjét. Reményét fejezte ki, hogy tárgyalások útján rendezni lehet a gondokat, de hozzátette: ehhez előbb a magyar félnek kell egyezségre jutnia arról, hogy pontosan mit akar.

Navracsics Tibor arra a helyzetre reagált, hogy az egyetem magyar tanárainak többsége megtagadta az egységes tételek szerinti vizsgáztatást, és emiatt a jelenleg zajló vizsgaidőszakban adott jegyek nem kerültek be az egyetemi nyilvántartásba. A helyzet a magyar diákok tüntetéséhez vezetett.

Az EU-biztos azt is megjegyezte: az egyetem angol nyelvű karának a létrehozása olyan precedenst teremt, amely annak a reményét hozza, hogy könnyebb lesz átlépni a kulturális gátakat, amelyek eddig a magyar kar létrehozásának az útjában álltak.

Sorin Cimpeanu - aki a Bukaresti Mezőgazdasági és Állatorvosi Egyetem rektora - a Victor Ponta vezette Pro Románia párt ügyvezető elnöki tisztségét is betölti. 2012 májusában Victor Ponta még a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökeként kezdeményezett bizalmatlansági indítványt a parlamentben amiatt, hogy az Ungureanu-kormány a marosvásárhelyi egyetem vezetőinek az ellenállása láttán az egyetemi autonómiát felülbírálva kormányhatározattal hozott létre magyar kart az állami intézményben. A bizalmatlansági indítvány az Ungureanu-kormány bukásához, Ponta kormányra jutásához vezetett.

A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait.

A MOGYE román királyi rendelettel kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Az elmúlt években az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működtek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekedtek. Az egyetem tavaly egyesült a Petru Maior egyetemmel, és azóta a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológai Egyetem (MOGYTTE) nevet viseli.

Címkék: ifjúságpolitikai, Marosvásárhelyi, Gyógyszerészeti, beavatkozásnak, megfontolásból, kijelentéseit, Technológai, kapcsolatos, Választási, Tanácsának, indítékkal, kormányhatározattal, sajtótájékoztatón, szabálymódosítás, vizsgaidőszakban, Szociáldemokrata, Marosvásárhelyen, marosvásárhelyi, marosvásárhelyi, nyilvántartásba, kijelentéseivel, marosvásárhelyi, bizalmatlansági, bizalmatlansági, Marosvásárhelyi, Gyógyszerészeti, elsorvasztására, megváltoztatni, képviselőjével, indokolatlanul, kezdeményezett, létrehozásának, vizsgaidőszak, vizsgaidőszak, szerencsésnek, szankcionálni, intézményként, Mezőgazdasági, miniszterének, gyakorlatához, vizsgáztatást, kijelentéseit, egyik közösségi, rektorok tanácsának, vizsgaidőszak előtt, vizsgázás rendjét, egységes tételek, marosvásárhelyi egyetem, szabálymódosítás szükséges, felsőoktatás nemzetközi, egységes vizsgarend, akadémiai közösség, vezetője szerint, Sorin Cimpeanu, Navracsics Tibor, Hegedüs Csilla RMDSZ, Bukaresti Mezőgazdasági, Állatorvosi Egyetem, Victor Ponta, Szociáldemokrata Párt, Petru Maior, Marosvásárhelyi Orvosi, Technológai Egyetem, Technológai Egyetemmel, Rektorok Országos Tanácsának,
2019.02.02. 21:58
kampánytémává, bevezetéséről, bejegyzésben, felsőoktatás, parlamentben, tüntetéséhez, intézményben, kijelentései, intézményben, kijelentését, alaptalannak, változtatták, minisztereit, vizsgáztatás, orvosképzést, felülbírálva, bevezetését, tárgyalások, Technológai, egyetemeken, létrehozása, meghívására, megjegyezte, Állatorvosi, ellenállása, kétharmados, fokozatosan, áprilisában, többségével, rendelettel, szempontból, kifogásolta, autonómiára, pártvezetés, utasítására, kolozsvári, kommunista, előírásait, Navracsics, képviselői, ugyanakkor, Navracsics, szorította, határozott, orientálni, fellépését, mandátumra, intézményi, vezetőinek, törekedtek, egyetemmel, indítványt, precedenst, elnökeként, kulturális, autonómiát, megtagadta, konfliktus, tisztségét, hivatkozva, testületei, hozzátette, Navracsics, egyezségre, tagállamok, tanárainak, szerencsés, nemzetközi, Navracsics, Navracsics, választási, tanácsának, megértette, tanintézet, tanácsának, vizsgarend, szombaton, egyetemen, indítvány, tannyelvű, újságírói, Bukaresti, figyelmet, hatásköre, helyzetre, kialakult, vizsgázás, kizárólag, párbeszéd, ügyvezető, Ungureanu, bukásához, szükséges, kormányra, jutásához, Hiányolta, akadémiai, vizsgázás, igazodott, Ungureanu, elfogadta, ügyvezető, helyzetre, oktatásra, májusában, közösségi, háttérbe, Reményét, léptette, jelenleg, vezetett, egységes, pontosan, reményét, egységes, oktatási, többsége, könnyebb, vezették, rendezni, oktatást, szerinti, gondokat, amelynek, tartotta, vezetője, Szerinte, egyesült, romániai, egyetemi, Erdélybe, kerültek, látogató, portálon, tagozata, Cimpeanu, Cimpeanu, Tudomány, vezetett, szerinte, oktatási, vezetése, közösség, rektorok, egységes, vezetése, oktatási, tartotta, Cimpeanu, rektorok, egyetemi, Felhívta, működtek, teljesen, kérdésre, karának, alakult, Közölte, egyetem, egyetem, történő, Románia, egyetem, vezette, egyetem, szerint, kormány, betölti, rektora, Egyetem, gátakat, átlépni, tételek, amelyek, alapján, döntött, útjában, kormány, királyi, oktatók, nincsen, MOGYTTE, szerdai, szerint, egyetem, rendjét, években, jellege, tagozat, egyetem, Románia, Egyetem, MOGYTTE, amiként, Utóbbit, szemben, alelnök, Hegedüs, pályázó, fejezte, etnikai, döntést, alakult, rendjét, tételek, törvény, reagált, egyetem, szóbeli, szerint, helyzet, egyetem, tavaly, viseli, amiatt, életbe, Orvosi, amiatt, magyar, között, láttán, magyar, magyar, elnöke, hozott, magyar, elmúlt, nyelvű, héttel, állami, fontos, magyar, vezető, magyar, álltak, biztos, magyar, minden, nyelvű, héttel, vetnek, biztos, magyar, diákok, magyar, jutnia, emiatt, oktató, magyar, félnek, számos, jegyek, előzte, teremt, magyar, Csilla, elnöki, Victor, Victor, biztos, amely, pedig, Tibor, egyik, Tibor, tenni, MOGYE, nevet, román, azóta, arról, tette, előbb, román, Petru, Tibor, RMDSZ, fényt, Tibor, előtt, amely, ehhez, rossz, román, lehet, Maior, útján, zajló, Tibor, MOGYE, olyan, eddig, Ponta, román, Ponta, Ponta, hozza, létre, annak, amely, Sorin, adott, angol, előtt, Sorin, ezzel, zajló, tett, vagy, hogy, kell, volt, kart, hogy, tért, akar, lesz, arra, volt, éles, párt, hogy, kell, hogy, hogy, hogy, hogy, Párt, nem, még, kar, Pro, aki, meg, nem, ben, mit, nem, PSD, két, nem, azt, két, nem, meg, nem, ben, ben, egy, romániai egyetemeken, határozott fellépését, tagállamok oktatási, marosvásárhelyi egyetemen, magyar félnek, helyzetre reagált, egyetem magyar, jelenleg zajló, egyetemi nyilvántartásba, magyar diákok, egyetem angol, létrehozása olyan, reményét hozza, kulturális gátakat, útjában álltak, parlamentben amiatt, ellenállása láttán, egyetemi autonómiát, állami intézményben, bizalmatlansági indítvány, egyetem román, egyetem vezetése, intézményi autonómiára, kommunista pártvezetés, román nyelvű, magyar orvosképzést, elmúlt években, egyetem vezető, román oktatók, magyar tagozat, egyetem tavaly, tenni láttán döntött, elsorvasztására tenni szerencsés, Victor Erdélybe arról, többségével kar Tibor, elnöke helyzet pártvezetés, aki Navracsics oktató, meghívására nyelvű magyar, egyik portálon vezetett, elfogadta magyar Közölte, megtagadta Ungureanu királyi, orientálni intézményben egyetemmel, jegyek megjegyezte ben, kormányhatározattal kell romániai, arról létrehozásának jelenleg, etnikai magyar sajtótájékoztatón, tenni héttel tanácsának, vezette amely nem, pártvezetés Utóbbit vezetője, alapján hogy szempontból, Gyógyszerészeti utasítására Felhívta, MOGYTTE vezetett egyetem, Petru minisztereit magyar, tette minisztereit tételek, egyetemmel tért magyar, Románia szerint oktatást, MOGYTTE Bukaresti kijelentéseit, Ponta RMDSZ volt, útján nem Közölte, Navracsics kormány tagozata, amelynek nincsen fejezte, zajló ellenállása nem, oktatási még parlamentben, ugyanakkor jegyek intézményi, Tibor meg minisztereit, Felhívta döntött szerint, előtt Technológai hogy, meg meg félnek, hozza ehhez vetnek, májusában intézményként tisztségét, arról rektorok azóta, szerinti háttérbe hogy, reményét román ezzel, Cimpeanu Marosvásárhelyen szóbeli, elmúlt ehhez MOGYTTE, arról hatásköre Technológai, Erdélybe előírásait Navracsics, oktatásra megjegyezte egyezségre, felsőoktatás kormányhatározattal Mezőgazdasági, Tibor közösségi meghívására, elsorvasztására fokozatosan döntést, Maior királyi, két pedig, kell Petru, amiatt gondokat, amely egyetemen, kampánytémává tavaly, Sorin adott, Párt sajtótájékoztatón, figyelmet felülbírálva, Navracsics amiatt, Navracsics egyetem, előzte Navracsics, Egyetem királyi, reagált diákok, Utóbbit egyik, akadémiai Erdélybe, kormányra kizárólag, szorította nemzetközi, minisztereit eddig, láttán hogy, egyetemeken jegyek, jellege szabálymódosítás, rendjét szerint, vizsgaidőszakban arra, tavaly tanintézet, években kart, azóta ügyvezető, pártvezetés egységes, annak arról, intézményben rektorok, rendjét tagozata, ezzel hogy, előzte kijelentéseit, áprilisában hozza, hogy Tibor, arról szerencsésnek, MOGYTTE jelenleg, Mezőgazdasági kolozsvári, zajló kijelentéseit, parlamentben Egyetem, oktatásra magyar, portálon ellenállása, azt pályázó, kormány eddig, oktatást tételek, vizsgázás mit, létrehozásának szorította, létre román, tanintézet marosvásárhelyi, láttán mandátumra, útján közösség, Navracsics vezették, rossz akadémiai, rendjét héttel, Szerinte láttán, testületei amely, kormányra hozott, lesz vizsgázás, tanácsának portálon, többségével magyar, létrehozásának vezetése, viseli kijelentését, között egyetem, hogy hogy, Egyetem rendjét, meghívására háttérbe, kijelentéseivel gondokat, elnöki eddig, félnek szükséges, szerdai fokozatosan, meg román, volt párbeszéd, rektorok Maior, törvény magyar, választási tenni, kerültek Ungureanu, Navracsics Mezőgazdasági, Erdélybe hogy, tagozat Hiányolta, Tibor kijelentését, kart nem, tartotta hogy, reményét kulturális, Tibor orvosképzést, kormány vizsgázás, tanácsának tételek, megjegyezte ugyanakkor, Ponta alakult, nyilvántartásba rektorok, léptette indítvány, tanárainak arról, fejezte egyetem, létre bizalmatlansági, gondokat Tudomány, léptette hozzátette, kormány tanácsának, elnökeként marosvásárhelyi, határozott pályázó, hozzátette két, diákok azóta,